Paris'ten ne alınır

Avrupa’nın ve hatta Dünya’nın en çok ilgi gören şehirlerinden birisi Paris. Bunda, geçmiş yıllarda Paris’in ünlü moda evleri ve kozmetik markaları ile Avrupa’nın tüm Dünya’ya açılan alışveriş kapısı olmasının etkisi büyük. Bugün artık Dünya büyük bir global pazar halini almış olsa da, Paris’in alışveriş tutkunları için yeri değişmeyecek gibi.

Paris’te Döviz Büroları, Kredi Kartı Kullanımı ve ATM’ler

Paris’te döviz bozdurmak için en karlı yerler, bizdekinin aksine bankalar. Yüksek meblağlar içinse bankayı tercih etmekte yarar var. “Bureaux de Change” adıyla hizmet veren döviz büroları, kuru aynı verseler bile komisyon oranları bankalardan genelde yüksek olmakta.

Paris’te kredi kartı ile alışveriş yapmak hemen hemen her yerde mümkün. Master Card ve VISA kartlar ile her yerde rahatlıkla işlem yapabilir, oldukça fazla sayıda olan ATM’lerden nakit çekebilirsiniz. Tabi bunlar için bankanızın kart kullanımını yurt dışı için açtığından emin olmalısınız.

Paris Vergi İadesi (Tax Free)

AB vatandaşı olmayanlar ve Paris’te 3 aydan kısa süreli kalacak olanlar Paris’te herhangi bir mağazada 175,01 Euro’dan daha fazla bir alışveriş yaparlarsa %12’lik KDV iadesini geri alabilirler. Bunun için faturanızı Fransa’dan ayrılırken gümrükte onaylatmanız ve mağazaya geri göndermeniz yeterli. Eğer Tax Free yazan bir mağazadan alışveriş yapmışsanız ve alışverişinizde kredi kartı kullanmışsanız bu işlem çok daha kolay ve sorunsuz şekilde hallolabilecektir. Ancak bu uygulama gıda, tütün ve alkollü ürünler gibi bazı kalemlerde geçerli değil.

Paris’te Alışveriş Yapılacak Yerler

Paris, her sokağı ve her mağazası ile bir alışveriş deryası denebilir. Bütün bir Paris’i alışveriş noktaları ile listelemek sayfalarca sürebilir ama biz kısa kısa notlarla önemli merkezlerden bahsedelim.

Paris Le Bon Marche

Le Bon Marche
Paris’in ilk mağazasıdır (1852).

Bazar Ethic
Modern etnik ürünlerin yer aldığı oldukça ilginç bir merkezdir.

Champs Elysees (Şanzelize Caddesi)
Dünya’nın en ünlü markalarını sırasıyla aynı anda bulabilirsiniz.

Boulevard Haussmann
AVM kültürünün Paris’te farklı şekilde vücut bulmuş hali.

Rue Saint Honore
Bölgede birçok küçük butik ve tasarımcının atölyesi vardır.

Galeries La Fayette
Paris’in en ünlü moda merkezlerinden birisidir.

Marche Aux Puces St Ouen
Dünya’nın bilinen en büyük antika pazarıdır.

Marche de la Bastille
Paris’in en büyük pazarlarından birisidir. Yiyecekten içeceğe, giyecekten hediyelik eşyalara kadar birçok şeyi bulmak mümkündür.

Paris’ten Ne Alınır?

Paris her zamanki gibi yine tüm Dünya’da modanın kalbinin attığı en önemli yerlerden birisi. Ünlü markalardan istediğinize Paris’te ulaşabilmeniz mümkün. Bunun yanı sıra oldukça makul fiyatlara küçük butiklerden de alışveriş yapabilirsiniz.

Paris’te alışveriş deyince akla gelen ikinci kalem ise kozmetik. Dünya’nın en pahalı kozmetik ürünlerini burada bulabileceğiniz gibi normalde aldığınız ürünleri çok daha ucuza burada bulabilirsiniz.

Kırtasiye ürünlerine, kalemlere, ilginç kağıtlara ve defterlere de düşkünseniz Paris bu konuda da sizi Dünya’nın hiçbir yerinde olmadığı kadar memnun edecektir.

Paris’ten Hediyelik Ne Alınır?

Paris’ten alınabilecek hediyelik eşyalar arasında en çok tercih edilenler, mikro boyutlardan metrelik boyutlara kadar farklı türleri olan eyfel kulesi biblolarıdır. Meşhur Ressamlar Tepesi’ndeki ressamların yaptığı resimlerden ya da portrelerden de hediye olarak götürmeniz mümkündür. Bunların haricinde birçok yerde satılan kupalar, anahtarlıklar, biblolar, t-shirtler, defterler ve ilginç kalemler ekonomik hediye almak isteyenlerin tercihi olabilir.

Paris’te Parfüm Nereden Alınır?

Neden Paris denince akla parfüm geliyor, gidip gördükten sonra anlamanız mümkün. Moda evler ve butik evleri gibi yıllardır bu işi yapan ve kişiye özel parfümler hazırlayabilen butik parfüm evlerinin olduğunu söylersek biraz fikriniz olabilir. Bunun yanı sıra Dünya’nın bütün ünlü kozmetik ve parfüm markalarının Paris’te mutlaka bir rafta yer aldığını söylemeye de gerek yok herhalde.

Paristen Parfüm Almak

Paris’te parfüm almak için ilk tercihiniz gümrük mağazası olma özelliğine sahip Benlux olabilir. Şanslıysanız siz gittiğinizde bir de Türk müşteri temsilcisi olursa size indirim sağlayabilecek ve özel ilgi de gösterecektir. Bunun haricinde gidebileceğiniz mağazalardan bazıları;

Annick Goutal
Editions de Parfums Frederic Malle
Guerlain
Jovoy
Les Salons du Palais Royal Serge Lutens
L’Artisan Parfumeur

Sizlerde Paris’te alışveriş hakkında edindiğiniz tecrübeleri ve bilgilerinizi yazımıza yorum yaparak bizlerle paylaşabilirsiniz.

1 Yorum

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz