Sagrada Familia Bazilikası

Barselona, gezilmesi ve mutlaka görülmesi gereken şehirlerden biridir. Birçok turistin akın ettiği bu şehrin en sembolik mimarisi ise Sagrada Familia Bazilikasıdır. Sagrada Familia Bazilikası, meşhur bir kilisedir.  Oldukça görkemli ve göz alıcı olan bu yapının mimarı Antoni Gaudí’dir. UNESCO‘nun listesinde de yer alan bu meşhur yapı her turist tarafından mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir. En önemli özelliği kuleleridir. Her an eriyecekmiş gibi duran kulelerin yapımı uzun yıllar almıştır.

Sagrada Familia Mimari Özellikleri

Çok eski bir tarihi olan bu kilisenin inşaatı hala tam olarak bitirilememiştir. Yapımı günümüzde bile hala bitirilememiş olan bu yapı dünyaca ünlü en meşhur kiliselerden biridir. Sırf Sagrada Familia Bazilikasını görmek için bile Barselona’ya giden turistler bulunmaktadır. Oldukça büyük olan bu kilise ortalama 10 bin kişi kapasitesi bulunuyor.Ayrıca yapı ile ilgili olarak oldukça merak edilenlerden konulardan biride ismi ve anlamıdır.Kilisenin isminin anlamını ise “kutsal aile” demek.

Sagrada Familia İçi

Mimarisinde birçok şeyden ilham alınmıştır. Bunların başında ormanlar gelmektedir. Mimaride ağaçların fizyolojik biçimleri dikkate alınmış ve ona göre bir tasarım yapılmıştır.Mimaride sadece ağaçlardan değil farklı doğal biçimlerden de ilham alınmıştır. Örneğin; kilisenin içerisinde deniz kabuğu biçiminde merdivenleri görebilmek mümkündür. Sagrada Familia’nın mimarisinde düz ve sade kavramları yoktur. Kilisenin her bölümü ayrı bir tasarımı ve ihtişama sahiptir. Her cephenin ayrı bir ismi ve anlamı vardır. Bu cephelerden ilki kutsal doğum cephesidir. Bu ilk cephe Hz. İsa‘ya adanmış olan cephedir. Gaudi’nin tamamlayabildiği tek cephe budur. Diğer iki cephe ise çile cephesi ve zafer cephesidir. Bu cephelerde Hz. İsa’ya adanmıştır.

Sagrada Familia Mimarı

Sagrada Familia Mimarı

Kilisenin ilk mimarı Francisco de Paula del Villar‘dır.Kilisenin destekçileri ile yaşadığı anlaşmazlık sonrasında yapının mimarı Antoni Gaudi olmuştur. Sagrada Familia Bazilikası mimarı Antoni Gaudi tüm projeyi tekrardan hazırlayarak kendi tasarımını ortaya koymuştur. Tüm hayatını bu işe adayan Gaudi kilisenin bitmiş halini görememiştir. Fakat tasarım tamamen ona aittir. Gaudi’nin ölümü sonrasında kilisenin inşasına devam etme işi Josep M. Subirachs adlı heykeltıraşa kalmıştır. Fakat o da kilisenin tamamlanmasını sağlayamamıştır. Bu nedenle günümüzde yapımı hala devam etmektedir. Antoni Gaudi kilisenin bir kısmının yapımında yer almıştır. Fakat yapılan kısımlar çıkan iç savaş sonrasında zarar görmüş ve yıkılmıştır. Bu nedenle kilisenin yapımı daha da uzamış ve günümüze kadar devam etmiştir.

Sagrada Familia Merdivenleri

Sagrada Familia Kuleleri

Yapının en dikkat çeken detayları ise kuleleri.Bu kuleler yapıdaki en çok ilgi çeken detay olarak karşımıza çıkıyor.Kulelerin içerisinde yer alan sarmal merdivenler ile kulelere çıkabiliyorsunuz.Yukarıdan bakıldığında merdivenler salyangozu andırıyor.

Sagrada Familia Bazilikası Kripta

Bu bölümde yapının mimarı olan Antoni Gaudi’nın mezarı bulunuyor. Kripta şu an müze olarak hizmet vermekte.

Sagrada Familia Giriş Ücreti

Sagrada Familia Girişi

Kiliseye giriş ücretleri için farklı bilet tipleri bulunuyor. Sadece temel gezi, kulelerin dahil olduğu gezi ve sesli rehber ile gezi rehberinin yer aldığı paketler bulunuyor.Bilet fiyatları şu şekilde;

  • Basic ticket : 15€ (Sadece kilise gezisi)
  • Guided experience : 24€ (Kilise gezisi ve rehberli tur)
  • Top views : 29€ (Kilise gezisi, Kulelere giriş ve sesli rehberli)

Geziniz için ister sesli rehberli paketi alabilir, isterseniz bir rehber eşliğinde gezebilirsiniz.Kuleler ve kilise gezisi için top views paketini satın almalısınız.

Sagrada Familia Ziyaret Saatleri

Kilisenin ziyaret saatleri tarihlere göre farklılık gösteriyor.Aşağıda tarihler ile açılış ve kapanış saatleri yer alıyor.

  • Kasım ve Şubat ayları arasında 09:00 – 18:00
  • Mart ayında 09:00 – 19:00
  • Nisan ve Eylül ayları arasında 09:00 – 20:00
  • Ekim ayında 09:00 – 19:00
  • 25 ve 26 Aralık ile 1 ve 6 Ocak tarihlerinde 09:00 – 14:00 

Bilet satışları kilisenin kapanış saatinden 30 dakika önce sona eriyor.Ziyaret saatleri kilise tarafından bazı durumlarda değiştirilebilir ve bu nedenle kilisenin şu sayfasından güncel saatleri kontrol edebilirsiniz.

Sagrada Familia Nerede

İspanya‘nın Barselona şehrinde yer alan kilise Carrer de Mallorca bölgesinde bulunuyor.Kilise ile iletişim için +34 932 08 04 14 nolu numarayı kullanabilirsiniz.

Haritası ve Konumu

Kilise için harita ve ulaşım alternatiflerine konum bilgisi kısmından ulaşabilirsiniz.

Sizlerde gezilerinizi ve tecrübelerinizi yazımıza yorum yazarak bizlerle paylaşabilirsiniz.

1 Yorum

  1. Bu tip blogları çok seviyorum hem öğretici hem bilgilendirici sanki bizlerde sizinle beraber geziyoruz. Seyahat planı yapmadan evvel yazılarınızı okuyup ona göre plan yapıyoruz iyi ki varsınız tşk.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz