Sakıp Sabancı Müzesi

Sakıp Sabancı Müzesi, Sakıp Sabancı tarafından kurulan ve içerisinde pek çok eserin yer aldığı bir müze. Yazımızda müze hakkında detaylar ile giriş ücreti, ziyaret saatleri ve nerede ile ulaşım bilgilerine yer veriyoruz.

Sakıp Sabancı Müzesi Hakkında Bilgiler

Sakıp Sabancı Müze Evi

Sakıp Sabancı’nın (1933-2004) yıllar içerisinde kişisel gayretleri ile oluşturmaya başladığı hat, güzel yazı, el yazması Kuran-ı Kerim ve kitap koleksiyonu yıllar geçtikçe büyüdü ve yurt dışındaki birçok müzenin dahi ilgisini çekerek, dönem dönem bazı müzelerde sergilendi. Artan bu ilgiden dolayı bu eserlerin Türk Milleti’ne faydalı olabilmesi adına bir müze açılması yönünde harekete geçen Sabancı Ailesi, Emirgan’daki Atlı Köşk’ü 1998’de Sabancı Üniversitesi’ne tahsis etti ve müze 2002 yılında kapılarını ziyaretçileri için araladı.

Günden güne büyüyen koleksiyonun yanı sıra müze aynı zamanda birçok etkinlik, sempozyum ve kısa süreli sergiler için imkan sağlayıp, çocuklar ve yetişkinler için farklı eğitim programları düzenledi ve halen de aktif şekilde farklı birçok konuda imkan sağlamaya devam etmektedir.

Müze, sahip olduğu eserler, konumu ve müzecilik anlayışı ile de kuşkusuz Türkiye’nin son dönem hizmete girmiş en değerli müzelerinden birisidir.

Müze Video Tanıtımı (360°)

Sakıp Sabancı Müzesi Giriş Ücretleri

Bilet TürüBilet Fiyatı
Tam Bilet170 TL
İndirimli Bilet*120 TL
Öğrenci Bileti85 TL
Yıllık Yetişkin Bileti300 TL
Yıllık Öğrenci Bileti150 TL
14 Yaş Altı Çocuklar*Ücretsiz

* İndirimli Bilet : 60 Yaş üzeri olanlar, Sakıp Sabancı Müzesi Dost Kart sahibi olanların yanlarında girecek olan 1 kişi için ve MüzeKart+ sahibi olanlar bu indirimden faydalanabilirler.

* Öğrenci Bileti : 14-18 Yaş arası öğrencilerin nüfus cüzdanı göstermesi ve 18 yaş üzeri olanların öğrenci kimlik belgelerini göstermeleri gerekiyor.

Ücretsiz günü: SALI günleri 10:00 – 18:00 giriş ücretsizdir.

Müzeye ücretsiz giriş yapabilenler şu şekilde; Sağlık çalışanları, Öğretmenler, SSM Dostu Kart sahipleri, 14 Yaş altı çocuklar (Yanlarında yetişkin olması zorunlu), Engelliler ve yanlarında bir refakatçisi ile, Sabancı Üniversitesi personeli, ICOM kartı olanlar, MMKD kartı olanlar,

Sakıp Sabancı Müzesi’nde Müzekart Geçerli Mi?

Müzede, Müzekart+ direk olarak geçiş sağlamıyor ancak Müzekart+ sahipleri indirimli (85 TL) fiyatla müzeyi gezebiliyorlar. Bunun haricinde müze içerisindeki mağazadan alışveriş yapacak olurlarsa da %10 indirim hakkı kazanıyorlar.

Sakıp Sabancı Müzesi İstanbul

Ziyaret Saatleri

GünlerAçılış SaatiKapanış Saati
Pazartesi10:0018:00
Salı10:0018:00
Çarşamba10:0018:00
Perşembe10:0018:00
Cuma10:0018:00
Cumartesi10:0020:00
Pazar10:0018:00

Müze, Pazartesi günleri, 1 Ocak’ta, Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı’nın ilk günlerinde ziyarete kapalı. Bu günlerin haricinde yılın tüm günlerini misafirlerini ağırlayarak geçiren müzede ziyaret saatleri ise şu şekilde;

Sakıp Sabancı Müzesi Eserleri

Sakıp Sabancı Müzesi Nerede?

Müze, İstanbul ilinde ve Sarıyer ilçesinde yer almaktadır. Emirgan Korusu’nun hemen altında denize nazır bir konumda yer alıyor ve ulaşım için de birçok alternatif söz konusu.

Nasıl Gidilir?

Müzeye deniz yolu ile ulaşmak için Dentur’un Kabataş’tan hareketle yapılan Milli Saraylar Uğramalı Boğaz Turu’na katılarak Emirgan’a kadar gelinebilir. Bu tur ile müzeye gelecek olanlar anlaşma gereği tur biletleri sayesinde müzeye 15 TL ücretle giriş yapabiliyorlar.

Otobüsle gelmek isteyenlerse Beşiktaş-Sarıyer arasını sahilden geçen herhangi bir hattı kullanarak, Emirgan-Çınaraltı Durağı’nda indiklerinde neredeyse müzenin kapısına kadar gelmiş olurlar.

Şahsi aracı ile gelmek isteyenlerse ister Sarıyer, isterse de Beşiktaş yönünden sahil yoluna girip Emirgan’a geldiklerinde Müzeyi kıyı şeridinde rahatlıkla görebileceklerdir. Müzenin 30 araçlık otoparkında yer kalmadıysa da sahil şeridindeki İspark’a araç park etmek mümkün olabilmektedir.

Haritası ve Konumu

Müze için harita ve ulaşım alternatiflerine konum bilgisi kısmından ulaşabilirsiniz.

Bölgede Gezilecek Yerler

Müzenin hemen yakınında bulunan Emirgan Korusu ve Japon Bahçesi gezilecek yerler arasında bulunuyor. Şehrin görülecek diğer yerleri ise İstanbul’da gezilecek yerler yazımızda bulunuyor.

Sizlerde hakkındaki bilgi ve tecrübelerinizi yazımıza yorum yaparak bizlerle paylaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz