PAYLAŞ

Sakıp Sabancı’nın (1933-2004) yıllar içerisinde kişisel gayretleri ile oluşturmaya başladığı hat, güzel yazı, el yazması Kuran-ı Kerim ve kitap koleksiyonu yıllar geçtikçe büyüdü ve yurt dışındaki birçok müzenin dahi ilgisini çekerek, dönem dönem bazı müzelerde sergilendi. Artan bu ilgiden dolayı bu eserlerin Türk Milleti’ne faydalı olabilmesi adına bir müze açılması yönünde harekete geçen Sabancı Ailesi, Emirgan’daki Atlı Köşk’ü 1998’de Sabancı Üniversitesi’ne tahsis etti ve müze 2002 yılında kapılarını ziyaretçileri için araladı.

Günden güne büyüyen koleksiyonun yanı sıra müze aynı zamanda birçok etkinlik, sempozyum ve kısa süreli sergiler için imkan sağlayıp, çocuklar ve yetişkinler için farklı eğitim programları düzenledi ve halen de aktif şekilde farklı birçok konuda imkan sağlamaya devam etmektedir.

Müze, sahip olduğu eserler, konumu ve müzecilik anlayışı ile de kuşkusuz Türkiye’nin son dönem hizmete girmiş en değerli müzelerinden birisidir.

Sakıp Sabancı Müzesi Resimleri

Sakıp Sabancı Müzesi Nerede ve Nasıl Gidilir?

Müze, Emirgan Korusu’nun hemen altında denize nazır bir konumda yer alıyor ve ulaşım için de birçok alternatif söz konusu.

Müzeye deniz yolu ile ulaşmak için Dentur’un Kabataş’tan hareketle yapılan Milli Saraylar Uğramalı Boğaz Turu’na katılarak Emirgan’a kadar gelinebilir. Bu tur ile müzeye gelecek olanlar anlaşma gereği tur biletleri sayesinde müzeye 15 TL ücretle giriş yapabiliyorlar.

Otobüsle gelmek isteyenlerse Beşiktaş-Sarıyer arasını sahilden geçen herhangi bir hattı kullanarak, Emirgan-Çınaraltı Durağı’nda indiklerinde neredeyse müzenin kapısına kadar gelmiş olurlar.

Şahsi aracı ile gelmek isteyenlerse ister Sarıyer, isterse de Beşiktaş yönünden sahil yoluna girip Emirgan’a geldiklerinde Müzeyi kıyı şeridinde rahatlıkla görebileceklerdir. Müzenin 30 araçlık otoparkında yer kalmadıysa da sahil şeridindeki İspark’a araç park etmek mümkün olabilmektedir.

Sakıp Sabancı Müzesi Ziyaret Günleri ve Saatleri

Müze, Pazartesi günleri, 1 Ocak’ta, Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı’nın ilk günlerinde ziyarete kapalı. Bu günlerin haricinde yılın tüm günlerini misafirlerini ağırlayarak geçiren müzede ziyaret saatleri ise şu şekilde;

Çarşamba: 10:00-20:00
Diğer Günler: 10:00-18:00

Sakıp Sabancı Müzesi Giriş Ücretleri

Sakıp Sabancı Müzesi’nde Çarşamba günleri tüm girişler ücretsiz. Diğer günler içinse bilet fiyatları şu şekilde;

Tam: 20 TL
En az 10 kişilik gruplarda kişi başı: 15 TL
Öğretmenler: 10 TL
Öğrenciler, 14 yaş altındakiler ve bir refakatçisi, 60 yaş üzerindekiler, engelliler ve bir refakatçisi, basın mensupları: Ücretsiz

Sakıp Sabancı Müzesi Ulaşım Haritası

Sakıp Sabancı Müzesi’nde Müzekart Kullanımı

Müzede, Müzekart direk olarak geçiş sağlamıyor ancak Müzekart+ sahipleri indirimli (10TL) fiyatla müzeyi gezebiliyorlar. Bunun haricinde müze içerisindeki mağazadan alışveriş yapacak olurlarsa da %10 indirim hakkı kazanıyorlar.

Sizlerde Sakıp Sabancı Müzesi hakkındaki bilgi ve tecrübelerinizi yazımıza yorum yaparak bizlerle paylaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here