Sapanca Gezilecek Yerler

Sakarya ilimizin bir ilçesi olan Sapanca, doğal güzellikleri, tarihi yerleri ve çervresinde yer alan büyük şehirlere olan yakınlığı sebebiyle çokça tercih edilen bir yer. Yazımzıda Sapanca gezilecek yerler ile ilgili detaylı bir gezi listesi yer alıyor.

Sapanca gezilerinizde konaklama düşünüyorsanız Sapanca Bungalov Evler yazımızı mutlaka inceleyin.

Sapanca Gölü

Sapanca Gölü

Sapanca Gölü, Sakarya ve Kocaeli il sınırları içerisinde yer almaktadır. Göl kıyısında yer alan yürüyüş yolu ile birlikte ziyaretçilerine keyifli dakikalar yaşatan bu eşsiz manzara ile birlikte Sakarya’da keyifli anlar yaşayabilirsiniz. Bisiklet, koşu ve yürüyüş için farklı alanlara sahip olan bu göl etrafında manzara fotoğrafları çekmek, yürüyüş yapmak ve birbirinden farklı restoranlarda keyif yapmanız mümkündür.

Maşukiye

Maşukiye Sapanca Gezilecek Yerler
Maşukiye Sapanca Gezilecek Yerler

Sapanca gezilecek yerler listesinin başında yer alan Maşukiye bölgesi ziyaretçilerinin favori mekanlarından birisi olmaya devam ediyor. Tarihin mimari dokularını içerisinde bulunduran aynı zamanda doğa harikası olan bu mekanda birbirinden farklı aktiviteler yapmanız mümkün.

Maşukiye çevresinde konaklama alanları olduğu gibi ATV turları, bisiklet turları ya da at binme olanakları sunulmaktadır. Ayrıca kahvaltı ve alabalık mekanlarıda hafta sonları çokça tercih edilen bir bölge. Ulaşımın kolay olduğu bu iddialı yerleşim yerini görmenizi tavsiye ederiz. Maşukiye hakkında tüm detayların yer aldığı Maşukiye Gezi Rehberi yazımıza mutlaka göz atın. Ayrıca bölgede kahvaltı mekanları içinde Sapanca Maşukiye Kahvaltı Yerleri yazımızı inceleyebilirsiniz.

Kartepe

Kartepe Sapanca Gezilecek Yerler
Kartepe Sapanca Gezilecek Yerler

Kartepe Kayak Merkezi, İstanbul, Eskişehir, Ankara, Kocaeli gibi farklı kentlerden gelen ziyaretçilerinin tüm kış boyunca ağırlamaya devam ediyor. Soğuk kış aylarında karla kaplı dağ manzarası ile iç ısıtan ve birbirinden farklı kayak merkezlerinin bulunduğu Kartepe manzarası görülmesi gereken yerlerden.

Zirvede kayak keyfi yapmak, temiz havayı içinize çekmek, eşsiz manzaraları fotoğraflamak için mutlaka Kartepe ’ye uğramanızı tavsiye ediyoruz. Kartepe içerisinde yer alan oteller aile tatilleriniz için güvenilir, konforlu ve keyifli bir konaklama deneyimi sunuyor.

Kırkpınar

Kırkpınar Sapanca Gezilecek Yerler
Kırkpınar Sapanca Gezilecek Yerler

Tarihi dokusu ve yemyeşil bitki örtüsü ile kaplı olan Kırkpınar sapanca gezimizde uğramanız gereken duraklardan birisi olmaktadır. 1864 yılında Çerkezlerin göç etmesi ile birlikte kurulmuş olan bu yerleşim yerinde tarihi mekanlar, restoranlar ve eğlence alanları bulmanız mümkündür.

Yılın her mevsiminde ziyaret edilmeye açık olan bu bölgede turistik kısa ziyaretler gerçekleştirebileceğiniz gibi konaklama seçenekleri de sunulmaktadır.

Ormanya

Ormanya Sapanca Gezilecek Yerler
Ormanya Sapanca Gezilecek Yerler

Sapanca denilince akla ilk gelen doğal harikası yerlerden olan Ormanya Doğal Yaşam Tabiat Parkı pazartesi günleri hariç haftanın her günü ziyaretçilerini açık. İçerisinde hayvanat bahçesi, macera parkları, Botanik yolu, doğa eğlence alanı veya Yaban Hayat Rehabilitasyon Merkezi gibi farklı kompleksler bulunduran bu geniş destinasyonda tatil yapabileceğiniz gibi kısa süreli turistik ziyaretlerde gerçekleştirebilirsiniz. 

Gitmekten asla pişman olmayacağınız bu mekan çocuklu ziyaretler içinde farklı aktiviteler sunmaktadır. Özellikle masalsı bir mimariye sahip olan Hobbit evleri çocuklar ve yetişkinler için uğrak noktası oluyor. Ormanya ve içerisinde yer alan hobbit evleri hakkında tüm detaylar Ormanya Hobbit Evleri yazımızda yer alıyor.

Justinianus Köprüsü

Sapanca Justinianus Köprüsü

Sakarya ilinin Serdivan ilçesi sınırları içerisinde yer alan bu köprü tarihi dokusu ile ziyaretçilerini etkilemeye devam etmektedir. Adeta zamana meydan okuyan eşsiz mimariye sahip olan bu yapıt 429 metre uzunluğunda ve 9 metre genişliğine sahip olan toplam 12 Kemer’den meydana gelmektedir.

1995 yılında inşa edilmiş olan köprü, araç trafiğine kapalı olduğu gibi 2018 yılında UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesine eklenmiştir. Günümüzde ilgi çekmeye devam eden bu köprünün hikayesi çok eski tarihlere dayanmaktadır. Sapanca gezinizde bu destansı köprüye yer vermenizi önermekteyiz.

Sakarya İl Ormanı Tabiat Parkı

Sakarya İl Ormanı Tabiat Parkı

Sakarya İl Ormanı Tabiat Parkı 27 hektarlık bir alan üzerine kurulmuştur. İçerisinde birbirinden farklı tesislere sahip olan bu park da keyifli aktiviteler yapmanız mümkündür. Sakarya Sapanca Yolu üzerinde konumlandırılan park içerisinde düğün, nişan gibi organizasyonlar yapıldığı gibi aynı zamanda konaklama için inşa edilmiş ahşap mimariye sahip farklı bir evler bulmanız mümkündür.

Park içerisinde ATV turlarına katılabilir, kendiniz ATV kiralayabilir, binicilik için ders alabilir ya da uzun bir yürüyüş yapabilirsiniz. Kısa sürede kaliteli vakit geçirmek için tercih edebileceğiniz ve doğa ile iç içe olabileceğiniz bu alan içerisinde ziyaretçiler için her ihtiyaç düşünülmüş. Orman parkı hakkında detaylar şu adreste yer alıyor.

Sapanca Yaylaları

Sapanca Yaylaları

Sapanca demişken Sapanca’nın eşsiz doğal güzelliklerinden bahsetmemek olmaz. Ziyaretçilerini eşsiz doğa manzarası ile büyüleyen yaylalara sahip olan Sapanca’da ilk uğrayacağınız yer Soğucak Yaylası olabilir. Bu yayla deniz seviyesinden 1100 metre yüksekliğe sahip ve Sapanca merkeze 20 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Ulaşımı kolay olan doğa harikası yaylaya doğa harikası manzarayı görmeniz oldukça keyifli olacaktır.

Soğucak Yaylası ardından Kırca Yaylası ile Sapanca’nın eşin bitki örtüsünü yakından tanımaya devam edebilir. Eşsiz manzaraları fotoğraflayabilirsiniz. Özellikle ilkbahar yaz ayları içerisinde ziyaretçi akınına uğrayan bu doğal güzellikler Geyve ilçesinin sınırları içerisinde bulunmaktadır.

Bu iki popüler yaylanın ardından Çiğdem, Katırözü, Sultanpınar, Güzlek ve Karagöl gibi yaylaları da ziyaret edebilir, Sapanca’nın dağlarından eşsiz yeşilliği ve gökyüzünün pürüzsüz mavisini daha yakından görebilirsiniz.

Rüstempaşa Camii

Sapanca Rüstempaşa Camii

Tarihi bir dokuya sahip olan Sapanca’nın içerisinde tarihi çok eskilere dayanan yapıları yakından görmenizi mümkündür. Bu yapılardan ilki olan Rüstem Paşa Camii, Kanuni Sultan Süleyman döneminde inşa edilmiş. 1500-1560’lı Yıllar içerisinde yapıldığı düşünülen ve mimarisinde Mimar Sinan‘ın izlerini taşıyan bu camii haftanın her günü ziyaretçilerine kapısını açıyor.

Camii Cedid

Sapanca Camii Cedid

Tarihi dokuları yakından görmek demişken Camii Cedi’de uğramadan geçmek olmaz. 1889 yılında inşa edilmiş olan ve Sapanca’nın merkezinde yer alan bu etkileyici tasarım dikdörtgen mimarisiyle bölgenin havasını değiştirmekte. Cami taş motifler ve vitray süslemeler ile zenginleştirilmiş bir mimariye sahiptir. Bahçesinde bulunan şadırvan tarihe yenik düşmemiş dokusu ile mevcut konumunu korumaktadır.

Sapanca’da konaklama alternatifleri oldukça çeşitlidir. Sapanca gölü kıyısında yer alan oteller, tatil köyleri ve butik konaklama yerleri arasında tercih yapabilirsiniz. Ancak, Sapanca’nın meşhur bungalov evleride oldukça popülerdir. Sapanca bungalov kiralama seçenekleri arasından göl kıyısı veya jakuzili yada özel havuzlu bungalovleri tercih edebilirsiniz. Bu bungalov evler, doğayla iç içe huzurlu bir tatil yapmak isteyenler için idealdir. Sapanca’nın harika manzarası ve doğal güzellikleri eşliğinde keyifli bir konaklama deneyimi yaşayabilirsiniz. Siz de Sapanca’da konaklama seçeneklerini incelemek ve bungalov kiralama seçeneklerini keşfetmek isterseniz, buraya tıklayabilirsiniz.

Sizlerde Sapanca gezilecek yerler listemizde olması gerektiğini düşündüğünüz yerleri yazımıza yorumda bulunarak bizlerle paylaşabilirsinizi.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz