sapanca gölü
Seyahatdergisi Instagram

Sapanca, Sakarya ilimize bağlı şirin bir ilçedir. Kuzeyinde Sapanca Gölü, doğusunda Adapazarı batısında İzmit yer alır. Yüzölçümü en küçük olmasına karşın nüfus yoğunluğunun en fazla olduğu ilçedir. İstanbul başta olmak üzere civar kentlere yakın olması nedeni ile birçok kişi tarafından tatil amaçlı tercih edilmektedir.

Sapanca Sakarya arası mesafe ise 55 km2dir.19 köyü bulunan Sapanca yazlar sıcak ve kurak kışlar ise ılık ve yağışlı geçmektedir. Dağları zengin bir bitki örtüsüne sahip olduğu için birçok bitkiden oluşan ormanlar vardır. Göl kıyılarında turizm fazlasıyla gelişmiş tatlı su balıkçılık açısından da önem taşıyan bir hal almıştır.

Sapanca’da Görülmesi Gereken Yerler

Sapanca gezilecek yerler arasında olmasının en büyük özelliği her mevsim farklı güzellikleri sizi ağırlayabilecek olmasıdır.Sapanca gezilecek yerler arasında ilk sırayı Sapanca Gölü almaktadır. Daha sonra, Kırkpınar, Maşukiye, Kartepe, Derbent Çiğdem Yaylası, Sultanpınar Yaylası, Dikmen Yaylası ve İnönü Yaylasını gezeceğiniz yerler arasında listeleyebilirsiniz.

Eğer kış aylarında Sapanca’da bulunursanız mutlaka Kartepe Kayak Merkezi ile kayağın tadını çıkarabilir ve güzel bir kış tatili yapabilirsiniz..

Bu listeler arasında yer alması gereken bir özelliği daha var ki o da Sapanca Gölünde yapılmadan gelinmemesi gereken kahvaltıdır. Kahvaltı olarak gidilecek yerler, Gülizar Bahçesi, Stone Age Cafe Restaurant, Sapanca Gölevi Restaurant Cafe, Natürköy’de Kahvaltı Keyfi, Beyaz Ev Butik Restaurant, Ali Dayı’nın Yeri, Adapazarı Kültür Merkezi’dir.

sapanca kahvaltı

Sapanca’da gezilecek yerler arasında olmazsa olmazı olan kahvaltılarda genellikle köy esintisinden faydalanarak temiz hava ortamında sağlıklı bir güne başlamanızı sağlar. Doğal olarak temin edilen kahvaltı tadıldığı andan itibaren tekrar gelip tatmayı anında düşündüren güzelliklere sahiptir. Sapanca’nın doğal güzelliklerini gezerek ve damak tatlarını zevkle tadarak yoğun iş temposunun stresini üzerinizden atmış olursunuz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.