Tombul Camii - Shumen (Şumnu) Bulgaristan

Tombul Camii (Şerif Halil Paşa Cami) Bulgaristan’nın kuzeydoğusunda yer alan Şumnu ilinde yer almaktadır. 174 Bin nüfusa sahip şehirde Balkanların en büyük ikinci camisi yer almakta.

Tombul Camii Hakkında Bilgiler

Şerif Halil Paşa Cami ya da halk arasında bilinen ismiyle Tombul Cami, Şerif Halil Paşa tarafından 1744 yılında yaptırılmış.Cami, 40 m uzunluğunda tek minare ve 25 m yükseklikte kubbeye sahip.Duvarları düz taştan kesilmiş, çeşitli geometrik şekiller verilmiş ve bitki figürleriyle süslenmiş.İç tarafında Lale  devri etkisi olarak adlandırabileceğimiz Türk Barok kalem işi bezeme görülüyor.Aynı zamanda külliye olan camide, kütüphane ve mektebi içeren bir medrese bulunuyor.

Türkiye hariç (Edirne dahil) olmak üzere, Balkanların ikinci büyüklükte camisidir. Balkanların en büyük camisi olan Selimiye Camii, Edirne şehrimizde yer almaktadır.

Tombul cami, Bulgaristan’da korunmuş tek Osmanlı eseridir.Şuan restore aşamasında olan cami, ibadete açıktır.Restore edilmesinin sebebiyse, 2010 yılında kimliği belirsiz kişiler tarafından saldırıya uğramasıdır.Cami, her zaman yurtiçi ve yurtdışından (özellikle Türkiye’den) turistlerin büyük ilgisini çekmiştir.

Şumnu il içerisinde ve çevre illerde düzenlenen Dini Bilgi Yarışmalarının finali de Tombul camide yapılır.Birçok semt ve köy Kuran Kursları Tombul Cami üyeleri tarafından denetlenir, yarışmalar düzenlenir, kitaplar ve hediyeler dağıtılır.Caminin hemen yakınında da İmam Hatip Lisesi Bulunur.

Tombul Camii Nerede?

Cami, Bulgaristan ülkesinin Şumnu şehrinde yer almaktadır.

Haritası ve Konumu

Camii için harita ve ulaşım alternatiflerine konum bilgisi kısmından ulaşabilirsiniz.

Sizlerde gezilerinizi ve burada yaşadığınız tecrübeleri yazımıza yorum yaparak bizlerle paylaşımda bulunabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz