Topkapı Sarayı

İstanbul’un simgelerinden birisi olan Topkapı Sarayı, tarihimizin yaşandığı önemli bir eser olarak günümüzde ziyaretçilerini ağırlıyor.Müze olarak ziyaretçilerini ağırlayan saray hakkında tarihi, yapılışı, bölümleri, giriş ücreti ve ziyaret bilgileri ile nerede ve ulaşım bilgileri gibi tüm detaylara yazımızda yer verdik.

İstanbul’da görülmesi gereken diğer yerler için hazırladığımız İstanbul’da gezilecek yerler listesi yazımıza göz atabilirsiniz.

Topkapı Sarayı Giriş Ücreti 2024

Topkapı sarayı giriş ücreti tam 250 TL, harem bölümü tam 100 TL ve Aya İrini Müzesi Tam 90 TL‘dir.İndirimli bilet fiyatları ve detaylar aşağıdaki tabloda yer almaktadır.

Bilet TürüTAMİNDİRİMLİ
Topkapı Sarayı + Harem + Aya İrini250 TL75 TL
Harem bölümü 100 TL50 TL
Aya İrini Müzesi90 TL40 TL
0-18 YaşÜcretsizÜcretsiz
Yabancılar için Topkapı Sarayı1500 TL1500 TL
Yabancılar için Harem500 TL500 TL
Yabancılar için Aya İrini500 TL500 TL

İndirimli biletler 18-25 yaş arası öğrenciler için geçerlidir. 18 Yaş altı tüm T.C. ve K.K.T.C. vatandaşları için giriş ücretsizdir. MüzeKart alarak ücretsiz giriş yapabilirsiniz. MüzeKart güncel fiyatı 60 TL‘dir.

Topkapı Sarayı Müzesi giriş ücreti 250 TL‘dir. Kombine bilet fiyatıdır. Müze biletlerinde gruplara özel indirim uygulanmıyor.

Harem bölümü giriş ücreti 100 TL‘dir.Müze ile birlikte Harem bölümünü ve Zülüflü Baltacılar Koğuşunu gezmek isteyenler ayrıca Harem giriş bileti almalılar.

Aya İrini Müzesi giriş ücreti 90 TL‘dir.Aya İrini bileti ile Harem ve Topkapı Sarayı müzesine giriş yapılmamaktadır.

Not: Müze Kart Harem ve Aya İrini bölümlerinde kullanılmıyor.

Topkapı Sarayına Ücretsiz Giriş Yapabilenler;

18 Yaşın altındaki ve 65 yaş üstü Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Gazileri, şehit ve gazilerin eşleri ile çocukları, engelliler ile tek refakatçisi, er ve erbaşlar,basın kimlik kartı sahipleri,ICOM, ICOMOS ve UNESCO kart sahipleri.

Topkapı Sarayı Hakkında Bilgiler

Topkapı Sarayı, İstanbul’un fethedilmesinden sonra 1460 yılında yapımına başlanmış ve 1478 yıllında inşaası tamamlanmıştır. Yediyüz bin metrekarelik bir alana sahip Topkapı Sarayı, Fatih Sultan Mehmed ile kullanımına başlanmış olup Sultan Abdülmecid dönemine kadar 400 yıl boyunca Osmanlı İmparatorluğunun yönetildiği yer olmuştur.Daha sonraları 19. yüzyıl da Dolmabahçe Sarayı’na taşınılmasıyla ülkenin idaresi de bu sarayda yapılmıştır.

İstanbul’da inşa edilen en popüler tarihi yerlerden biridir. 1460 ve 1478 yılları arasında Fatih Sultan Mehmet tarafından küçük yarımadada bir tepenin üstüne, kuzeyde Haliç’e, güneyde Marmara Denizi’ne, kuzey doğuda Boğaz’a hakim olan Anadolu yakasının da harika manzaralarına sahip olan saray, deniz kıyısına Dolmabahçe Sarayı yapılana kadar, Osmanlı İmparatorluğu‘nun 15. ve 19. yüzyıllar arasındaki siyasi merkeziydi.

Topkapı Sarayı Müzesi
Topkapı Sarayı Müzesi

1453 yılında İstanbul’un fethinden sonra II. Mehmet, eski Bizans kalıntılarının üstüne yani yapının bulunduğu bugünkü yerine sarayını inşa etmeyi emrederken, Beyazıt Meydanı’nda daha küçük bir sarayın yapılması için biraz zaman harcadı. Topkapı sarayına taşındıklarında eski yer “Eski Saray“, Topkapı “Yeni Saray” olarak ifade edilmekteydi. Ancak yerel halk, sarayın dışında sergilenen devasa topların Fetih sırasında kullanılmış olmasından dolayı Topkapı Sarayı olarak adlandırmıştır. Başlangıçta Sarayın yaklaşık 700-800 sakini vardı, ancak yüzyıllar boyunca normal günlerde 5.000, festivallerde ise yaklaşık 10.000‘e yükseldi. Bunların arasında bulunan Yeniçeriler, saraydaki ilk avluda oturan nüfusun en büyük kesimi idi.

Saray, dünyanın en büyük saraylarından oldu ve şehir içindeki bir şehir haline geldi. Sarayı çevreleyen duvarlar yaklaşık 5 kilometre uzunluğunda idi. Saray yapıldığı ve ilk dönemlerinde yaklaşık 70.000 m2 alana sahip idi ancak sonrasında yapılan bina ve yapılar nedeniyle şu anda sadece 80.000 m2 alana sahiptir.Cumhuriyetin ilk müzesi olan Topkapı Sarayı 03.04.1924 tarihinde müze haline getirilmiştir.Şuanki hali ile dünyanın en büyük saray müzelerinden biridir.

Topkapı Sarayı Bölümleri  

Bunlar Bab-ı Hümayun, Sofa-i Humayun, Alay Meydanı, Enderun Avlusu, Divan Meydanı ve Harem olarak altı bölüm bulunmaktadır.Topkapı Sarayı yapıldığı yıldan bu yana herhangi bir büyük değişiklik geçirmemiştir.

Babüssaade kapısı Topkapı Sarayı
Babüssaade kapısı Topkapı Sarayı

Topkapı’da 400 yıllık hükümdarlık boyunca, her padişah kendi zevkine ya da zamanın ihtiyaçlarına göre saraya farklı bir bölüm ya da salon ekletmişti. Dolayısıyla saray, farklı kapılarla korunan avlu merkezli bir labirent bina biçiminde oluşturulmuştur. Mimarisi ağırlıklı olarak Ortadoğu karakterindedir. İlk inşaat, 1472 yılında bitirilen Çinili Köşk ve Sultanahmet Meydanı ve Ayasofya‘ya bakan ana kapısıdır (Bab-ı Hümayun, İmparatorluk Kapısı). Sonra da Bab-üs Selam ya da Selamlaşma Kapısı 1478’de tamamlanmıştır. Üçüncü kapı, Saadet Kapısı ise, sarayın temel ve en önemli bölümlerini diğer bölümlerden ayırmaktadır.

Harem Bölümü Topkapı Sarayı
Harem Topkapı Sarayı

Son olarak bir başka bölüm olan Harem, ilk başlarda Eski Saray’da kaldı ve bir yüzyıldan sonra III. Murat tarafından Topkapı Sarayı’na taşındı ve buraya yıllarca birçok bina eklendi. Harem kelimesi tamamen “herkesin girmesi yasak” anlamına gelmektedir. Harem eşyalar, cariyeler ve sultanların çocuklarının hadım edilmiş ağalar tarafından korunduğu bir yapıdan oluşuyordu.Harem’in içinde padişah annesinin odası, padişah eşlerinin odaları, cariyelerin odaları, hamamlar, sünnet odası, baş harflerle süsleme döşeli daireler ve padişah odaları olmak üzere toplam 400 oda vardı. Bugün, Harem saray kompleksi içinde ayrı bir müzedir ve günün belirli saatlerinde ziyarete açılır.

Saray, 1924’te müze olarak halka açıldı. Topkapı Sarayı’nda günümüzde ziyaret edilebilecek çok sayıda bölüm vardır ve sergi salonları mobilya içermemektedir. Sergi salonlarının bazıları restorasyon için kapalı olabilmektedir, ancak yine de sarayın ziyareti ile ilgilenen bir kişi için burayı gezmek neredeyse yarım gün almaktadır. Sergi salonlarında fotoğraf çekme izninin olmadığı unutulmamalıdır.

Topkapı Sarayı Eserleri

Birinci kapıyı yani Bab-ı Hümayun‘u geçtikten sonra, ilk avlu olan Alay Avlusu‘na girilir. Burada, güzel bir park, bazı kalıntılar ve Bizans dönemine ait sütunlar, günümüzde bazı etkinlikler için kullanılan Aya İrini kilisesi, İmparatorluk Darphanesi ve Arkeoloji Müzesi bulunmaktadır. İkinci kapının iki bekçi kulesi vardır ve “Selamlaşma Kapısı” denir, çünkü herkes geçerken Sultan’ı selamlamak zorunda kalmıştır. Bu kapıdan yalnızca padişah ve sarayda çalışan insanlar geçebilirdi yani halkın erişimi için değildi. Bugün, bu kapıdan geçerken bir güvenlik kontrolü ve bilet kontrolü yapılır ve sarayın ikinci avlusuna (Divan avlusu) geçilmektedir.

Bu bölümde, sarayın iki küçük ölçekli modeli ve Osmanlı İmparatorluğu’nun kuruluş ve genişlemesini gösteren büyük bir harita vardır. Ayrıca, saray mutfağı da burada bulunmaktadır. Bugün güzel bir Çin koleksiyonu, Japon porselenleri topluluğu ve gümüş eşyaları mutfağın ayrı bölümlerinde görülebilir. Avlunun karşısında, günlük meseleler hakkında konuşmak ya da yabancı ziyaretçileri almak için toplanan sadaka ve sadraz divanı vardır. Günümüzde silah sergisi olarak kullanılan yerde Divan’ın hazinesi vardı ve onun üzerindeki Adalet Kulesi limanın gözetimi için kullanılıyordu.

Haremin girişi ise, Divan Kapısı’nın hemen arkasındadır. Üçüncü kapıya “Saadet Kapısı” adı verilir, çünkü padişah burada önemli olayları kutlardı. Padişah mutlu olduğu zaman herkes mutlu olurdu. Bu kapı hadım edilmiş ağalarla korunuyordu ve padişahın izni olmadan kimse geçemiyordu. Üçüncü avluya (Enderun avlusu) girildiğinde ilk bina sultanın sadrazamlarını veya yabancı elçileri ağırlamış olan İzleyici Salonu’dur. Oda, bazı mobilyalarla güzel bir şekilde dekore edilmiştir. Bu odanın arkasında da bir kütüphane vardır. Avlunun sağında belki de müzenin en popüler bölümlerinden biri olan Hazine ve sultan kostümleri koleksiyonu var. Birçok ilginç eşyanın arasında 86 karat Kaşıkçı Elması, Topkapı Hançeri, muazzam zümrütler, birkaç ahşap eşya, saf altından yapılmış büyük şamdanlar bulunur.

Üçüncü avlunun solunda Peygamber Efendimizin ayak izi, hırkası, sakalı, ilk halifelerin kılıçları gibi dini açıdan önemli öğelerin sergilendiği Kutsal Emanetler bölümü bulunmaktadır. Bu salonun yanında padişah resimleri, minyatürler, eski saatler vb olan birkaç oda daha bulunmaktadır.

Üçüncü avludan sonra sarayın dördüncü ve son avlusu olan, padişahın özel bahçesi, gül, lale ve mermer havuzların bulunduğu muhteşem bir alan vardır. Ahşap üzerine inci süslemeli olan, Haliç’e bakan avlunun solunda Bağdat Köşkü, Revan Köşkü, Sofa köşkü, Mecidiye Köşkü, İftariye Köşkü, Hekimbaşı Kulesi ve Sofa Cami son avlunun ilginç unsurlarıdır. Ayrıca, eskiden Has Bahçe olan Gülhane Parkı‘na da Mabeyn Kapısı ile buradan bağlanılır.

Topkapı Sarayı Ziyaret Saatleri

Sarayın açılış saati sabah 09:00 ile kapanış saati akşam 18:00 olarak belirlenmiştir.

*Bilet satış gişeleri 17:00’da kapanmaktadır. Müzeye son giriş saati 17:30’dur.

Kapalı Olduğu Günler

Müze Salı günleri ziyaretçilere kapalıdır.

Ziyaret Kuralları 

 • Müze bölümlerine bebek arabasıyla giriş yasaktır.
 • Müze içerisinde fotoğraf çekmek yasaktır.
 • Kutsal emanetler bölümünde uygun kıyafetler ile girilmesi istenilmektedir.
 • Müzede sigara içmek yasaktır.

Topkapı Sarayı Resimleri

Topkapı Sarayı Müzesinin ve harem bölümünün görüntülerinin yer aldığı resim galerimiz;

Topkapı Sarayı Nerede 

Saray, İstanbul ili ve Fatih ilçesinde Sultanahmet semtinde yer almaktadır.

İletişim İçin Telefon :  (0212) 512 0480

Topkapı Sarayına Nasıl Gidilir?

Metrobüsle Topkapı Sarayına gitmek için metrobüse bindikten sonra Cevizlibağ durağında ineceksiniz.Bu noktadan Cevizlibağ tramvay durağına geçerek Kabataş tarafına giden tramvaya binin ve Sultanahmet durağında inin.Bu noktadan sonra saraya yürüyerek kısa sürede varabilirsiniz.

Ulaşım Haritası ve Konumu

Saray için harita ve ulaşım alternatiflerine konum bilgisi kısmından ulaşabilirsiniz.

Sizlerde gezilerinizi ve tecrübelerinizi yazımıza yorum yaparak bizlerle paylaşımda bulunabilirsiniz.

25 YORUMLAR

 1. Bu nasil giris ucretidir boyle asgari ucret bellidir allahin bitli trustlerine fiyat cekirdek parasi benim dedemin yerlerini gormek bilmem kac para sacmalik boyle zihniyet…

 2. Asgari ücretle çalışan bir vatandaşın yaşamaya hakkı bile yok bırak müzeyi gezmeyi , bırak tarihini öğrenmeyi.
  Kültür bakanlığı kendi milleti için ya cüzzi bir giriş ücreti belirler ya tamamen kaldırır ya da ebediyen bütün ecdadın nefretini celbeder ve müstehak olur vesselam…

 3. ejdat tarih yazmış evlat okumaktan görmekten aciz ,,,kaldı sayenizde bu fiyatlar ile tarihimi unutabilirim herhalde fiyat uygulaması çok fazla bence cüzü bir rakama çekilsin

 4. T.C vatandaşı olarak ecdadımın yaşadığı yerleri kendi vatanımda ve bu vatan için seve seve canını verecek bir vatandaş olarak tarihimi görmeye benden 40 tl isteyen zihniyete balgam tükürüyorumm nerede Türk vatandaşının ayrıcalığı soyguncular sizi

 5. Çok pahalı buldum..Bölümlerin ayrı ayrı fiyatlandırılmasıda hoş değil..Aslında sadece Topkapıyı gezmek isteyenlerden 50 tl alınsa..Ve 3 ünü gezme ücreti 70 tl olsa..daha cazip olurdu..Tek ürün ..çoklu üründen daha pahalı olur..Pazarlama taktiği , satış politikasıdır bu..Ve çok geçerlidir..40 tl Topkapı 25 tl Harem 20 tl Aya İrini..85 tl yerine ..70 tl..ödenmeli..Normali bu..

  • siz herhalde hiç tutist olarak yabancı ülkede müze ziyaretinde bulunmadınız.Bakın o ülke kendi vatandaşından kazanç amaçlı ücret uyguluyor mu.??? Bu fiyatlar bile çok yüksek türkiye şartlarını ve ekonomiyi bilmiyorsunuz anlaşılan.!

 6. bu ekonomik şartlarda fiyatlar oldukça yüksek türk halkına 5 ytl olmalı ve her yere girebilmeli turistlere ise 50 $ en azından olmalı veya 40 euro olmalı.Yabancı ülkede müze girişleri bu biçimde olup kendi vatandaşından kazanç elde eden bir yönetim yok.!!!! EL İNSAF YAHU.!!!

 7. Yazık yani bu kadar pahalı olurumu komple gezme 150₺ ye mal oluyor nasıl öğreteceğizçocuklarımıza tarihimizi. 9 yaşında çocuğumuzu yalnız göndercek halimiz yok. 2 kişi 300₺ bu nedir hiçmi utanma yok bu fiyatı belirleyen zihniyette amaç Türkler tarihini öğrenmesin herhalde

 8. 18 yasina kadar herkese ücretsizmis.yorum yazanlarin gercekten dünyadan haberi yok.Tüm dünyada müze ücretleri cok yüksektir.Fiyatlar asiri derecede pahali degil abartmayalim.Viyanada veya münihte herhangi bir müzeye girin.20-25 eurodan basliyor fiyatlar.orani halki icinde cok ucuz degil bu fiyatlar.bence önemli olan 18 yasa kadar ücretsiz olmasi.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz