Trabzon Gezilecek Yerler

Karadeniz denince akla ilk gelen şehir genellikle Trabzon olur ve Karadeniz turlarının vazgeçilmez bir rotasıdır. Biz de rotasını Trabzon’a çevirmiş olan gezginler için, Trabzon’da kesinlikle gezilip görülmesi gereken yerlerden bir derleme yapalım istedik.İşte Trabzon’da gezilecek yerler listesi;

Trabzon’da Gezilecek Yerler Listesi

Trabzon’da gezilecek yerler listemiz ile seyahat listenizde yer alması gereken yerler;

Trabzon Kalesi

Trabzon Kalesi

Trabzon’da gezilecek yerler listemize Trabzon Kalesi ile başlıyoruz.Trabzon’u kuş bakışı seyredebileceğiniz, hem yeşil, hem kent, hem de hırçın dalgaları panoramik bir karede izleyebileceğiniz için, ilk adres Trabzon Kalesi olabilir. Osmanlı eserlerinden birisi olan kalede surlar halen dimdik ayakta olsa da tahrifat nedeniyle maalesef kale içindeki tüm yapıların bu güne gelememiş olması oldukça üzücüdür.

Sümela Manastırı

Sümela Manastırı Trabzon Gezilecek Yerler

Muhteşem manzarası, ilginç hikayesi, tarihte tuttuğu önemli yer ve en az kendisi kadar güzel bir yol güzergahına sahip manastır, Trabzon’un ve hatta ülkemizin en nadide eserlerinden birisi. Ancak oldukça zorlu bir yola sahip olduğu için en az bir gününüzü buraya ayırmanızda yarar var.

Uzungöl

Uzungöl Trabzon Gezilecek Yerler

Trabzon’a neredeyse 100 km bir mesafede olduğu için yine en az bir gününüzü alacak gezi rotalarından birisi. Ancak buraya geldikten sonra, bu güzellikten vazgeçip geri dönmek pek mümkün olmayabilir. Burada bir müddet kalıp çevrede uzun doğa yürüyüşleri yapacaksanız da profesyonellerden yardım almanızda yarar var; zira yaban hayatı halen burada varlığını sürdürmektedir.Devamını Okuyun

Trabzon Ayasofya Müzesi

Trabzon Ayasofya Müzesi

İstanbul’un Latinler tarafından işgal edilmesi ile Trabzon yöresine kaçan Hıristiyanlar tarafından 1200’lü yıllarda inşa edilen kilise, Genç Bizans eserleri denilen yapılar arasında en dikkat çekici olanlardan birisi. Bugünse kilise vasfını yitirmiş ve müze olarak kapılarını ziyaretçilerine açmış durumda.

Trabzon Müzesi

Trabzon Müzesi

Şehrin tarihini önemli ölçüde yansıtan Trabzon Müzesi ile derin kültürel mirasa tanıklık edebilirsiniz. Zeytinlik Caddesi üzerinde yer alan müze, esasen 1800’lü yılların sonunda inşa edilmiş bir binadan dönüştürülmüş. O dönem Kostaki Teophylaktos isimli birine ait olan ev, daha sonraki yıllarda kamusallaştırılır ve bu alanda farklı amaçlar için kullanılır. Gerekli restorasyon çalışmalarından sonra Kültür ve Turizm Bakanlığı 2001 senesinde burayı müze olarak hizmete açar.

Bedesten

Trabzon Bedesten

Tarihi Bedesten Çarşısı, hem ulaşım kolaylığı hem de sundukları ile ziyaret edilmeyi sonuna dek hak eden bir yerdir. Trabzon’a geldiğinizde, ünü şehrin dışına taşan bu çok özel çarşıya uğrayıp sevdikleriniz için yöresel hediyeler alabilirsiniz. Oldukça otantik bir görüntüye sahip olan Bedesten Çarşısı, pek çok hediyelik eşya dükkanına ve yeme içme mekanına sahiptir.

St.Anna (Küçük Ayvasıl) Kilisesi

St.Anna (Küçük Ayvasıl) Kilisesi Trabzon

Şehrin en özel dini mekanlarından biri olan St. Anna Kilisesi, burada yaşayan farklı inanç gruplarının en önemli örneği durumunda. Yuvarlak plana sahip bu özel mekan, görkemli sütunlarıyla dikkat çeker. Yerli ve yabancı ziyaretçilerin her daim ilgisini çekmeyi başaran kilise, aynı zamanda şehrin en eski kilisesidir. Kilisenin tam olarak ne zaman inşa edildiği kesin olarak bilinmese de kapıda 9. Yüzyıla işaret eden bir onarım kitabesi bulunur.

Şahinkaya

Trabzon Şahinkaya

Şahinkaya, Trabzon şehir merkezinin 65 km uzağında yer alır. Düzköy ilçesine oldukça yakın bir konumda yer alan Şahinkaya, kaleye benzer bir görüntüye sahiptir. Hemen eteklerinde ise doğa severleri mutlu edecek pek çok aktiviteye kucak açar. Buraya gelenler trekking ve tırmanış başta olmak üzere pek çok spora ilgi gösterir.

Ortamahalle

Trabzon Ortamahalle

Akçaabat ilçesinde yer alan Ortamahalle, özellikle de son zamanlarda müthiş bir popülerlik yakalamaya başladı. Osmanlı döneminden kalan ve dönemin mimari karakteristiğini yansıtan evler, çeşmeler ve dar sokaklar, burayı oldukça cazip kılar. Ortamahalle 1988 senesinde sit alanı olarak ilan edilir. Özellikle Ortamahalle’de yer alan Arnavut kaldırımlı sokaklar, fotoğraf ve gezi meraklılarının her daim ilgisini çeker. Osmanlı ve Rum mimarisinden izler sunan Ortamahalle, doksunu büyük oranda korumayı başarmıştır. Yakın zaman önce burada yer alan pek çok konak restore edilmiştir.

Atatürk Köşkü

Trabzon Atatürk Köşkü

Trabzon’un en anlamlı mekanlarından biri olan Atatürk Evi ve Müzesi, 1903 senesinden kalır. O dönem ev olarak inşa edilen bina bir Rum tüccara aittir. Yüksek bir tepeye konuşlanan mekan, Rum vatandaşın mübadele sonrasında Yunanistan’a gitmesinden sonra kamulaştırılır. 1943 senesinde bu yana Belediye Atatürk Evi ve Müzesi olarak kullanılır. Atatürk’ün 1937 senesinde köşkü ziyaret ettiği bilinir. Bu ziyaretlere dair kişisel materyaller ve görseller müze içinde sergilenir.

Zağnos Vadisi

Trabzon Zağnos Vadisi

Trabzon’un en özel tabiat güzelliklerinden biri olan Zağnos Vadisi, şehrin hemen merkezinde bulunur. Bu durum bölgenin çok daha kolay bir şekilde ziyaret edilmesine vesile olur. Bahar aylarıyla beraber burası çocuklu ailelerin ve yeri turistlerin vazgeçilmez mekanı olur. Zağnos Vadisi aynı zamanda çok sayıda festivale de ev sahipliği yapar. Zağnos Vadisi aynı zamanda piknik yapmak açısından da oldukça ideal bir yer olarak öne çıkar.

Peristera Manastırı

Trabzon Peristera Manastırı

Zorlu zamanlar yaşayan Hıristiyanların neredeyse dağın içine oymuş olduğu manastırın tarihi, neredeyse bundan 1400 yıl öncesine dayanıyor. Maçka’daki manastır, Sümela gibi yine zor bir rotaya sahip ve en azından yarım gününüzü buraya ayırmanız gerekebilir.

Altındere Vadisi

Trabzon Altındere Vadisi

Karadeniz’in hırçın akan suları, zorlu yolları, dik yamaçları, ve her yeri kaplayan yeşili neden bu kadar çok dillendiriliyor diye merak ediyorsanız bütün sorularınızın cevabı Altındere Vadisi’nde. Ancak burada yapacağınız yürüyüşlere uzman bir rehber eşliğinde çıkmaya dikkat edin.

Yaylalar

Trabzon Yaylaları

Trabzon’da gezilecek yerler içerisinde tabiki Trabzon yaylalarıda bulunuyor.Karadeniz’e kadar geldik ve yaylalara çıkmadan geri dönmeyelim derseniz, Trabzon yaylaları güzellikleri ile aklınızı başınızdan alabilir. Haldizen Yaylası, Garester Yaylası, Lapazan Yaylası ya da Şekersu Yaylası’nı rotanıza dahil edebilirsiniz.

Çal Mağarası

Trabzon Çal Mağarası

Dünya’nın en uzun ikinci mağarası olarak görülen Çal Mağarası, sizi tüm Dünya’dan arındıran esrarengiz bir yolculuğa çıkarabilir. 8 milyon yılda bugünkü haline geldiği düşünülen mağaranın içinde bulunan yürüyüş yolunun altında ise debisi dönem dönem artıp su yoluna ulaşan bir su yolu da var. Ayrıca mağaranın astım ve sinüzit hastaları için de şifa kaynağı olduğu oldukça sık dillendirilmekte.

Boztepe

Trabzon Boztepe

Boztepe, Trabzon’a gelenlerin manzara seyretmeleri için harika bir yer.Burada yer alan ufak seyir teraslarında organik bir kahvaltı yapıp, Karadeniz çayının tadına bakmadan dönmek olmaz.

Eğer bir Trabzon gezisi planlıyorsanız Trabzon’da ye yenir yazımıza göz atmalısınız.

Trabzon’da gezilecek yerler yazımızın sonuna geldik.Sizlerde eksik kaldığımız veya gidilmesi, görülmesi gerektiğini düşündüğünüz yerleri yazımıza yorum yaparak bizlerle paylaşabilirsiniz.

1 Yorum

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz