Viyana'da gezilecek yerler

Her köşesinde bir sanat eseri olan, her sokağında bir konser verilen, bina aralarında tiyatro oynanan, sürekli hareket halinde olmasına rağmen inanılmaz ağır bir havanın hakim olduğu Avrupa’nın en aristokratik şehri.

Viyana’da Görülmesi Gereken Yerler Listesi

Viyana’da gezilip görülecek yerler o kadar çok ki, hepsine yetişmek için haftalarınızı ayırmanız gerekebilir. Bu yüzden biz sadece kısa bir tur için vakti olanlara göre bir liste hazırlayalım dedik.

Belvedere Sarayı

Belvedere Sarayı

Yapımı 1600’lü yıllara kadar dayanan saray, iki bölümden oluşur ve iki binayı birbirine bağlayan muazzam bir bahçeye sahiptir. Saray, hem barok yapısı hem de müze kısmında yer alan çok değerli tabloları ile neden Viyana’nın Avrupa’nın aristokrat şehri olduğuna en iyi cevaplardan birisidir. Saray ayrıca Avusturya’nın 2. Dünya Savaşı sonunda özgürlüğüne imza atılan yer olarak da tarihteki yerini almıştır.

Aziz Stefan Katedrali

Aziz Stefan Katedrali

Paris için Eyfel Kulesi, İstanbul için Kız Kulesi neyse Viyana için de Aziz Stefan Katedrali aynı anlamı taşır. 1365 yılında inşa edilen yapı, günümüzde Viyana Başpiskoposu’na da ev sahipliği yapmaktadır ve ana kiliselerden birisidir. Katedralin ilginç özelliklerinden birisi ise kuledeki bir çan kulübesinin sadece Osmanlı Akıncıları’nın gelişini haber vermek amacı ile kullanılmış olmasıdır. Bu göreve ise en son 1956 yılında son verilmiştir.

Kelebek Evi

Viyana Kelebek Evi

Dünya’da eşi benzeri olmayan küçük bir yapay cennet. Tam şehrin ortasında sera mantığı ile inşa edilmiş olan yapı, yağmur ormanlarını andırır havası ve ortamı ile onlarca farklı kelebeğe ev sahipliği yapıyor. İçeriye girdiğiniz andan itibaren havada uçuşan, ağaçları süsleyen, üzerinize konan rengarenk kelebekleri görüp gerçekle hayali birbirine karıştırabilirsiniz.

Schönbrunn Sarayı

Schönbrunn Sarayı

Habsburg Hanedanı’nın yazlık sarayı olarak bilinir ve Avrupa’nın en güzel sarayları arasında gösterilir. O kadar büyüktür ki, içerisinde hayvanat bahçesi bile bulunur. Bu yüzden buradaki geziniz için vaktiniz varsa 1 gününüzü ayırmanız yararınızadır.

Hofburg İmparatorluk Sarayı

Hofburg İmparatorluk Sarayı

Schönbrunn Sarayı’nın daha çok yazlık olarak kullanılması ile zamanında malikane ve kışlık saray olarak kullanılmaya başlanmıştır. İçerisinde halen aktif olarak devlet tarafından kullanılan bölümler, müzeler ve kamuya açık olarak kullanılan ve organizasyonlara ev sahipliği yapan salonlar bulunmaktadır. Bu sarayı da gezip görebildim demek için 1 gün ayırmak ancak yeterli olacaktır.

Rathaus-Viyana Belediye Binası

Rathaus-Viyana Belediye Binası

1872 yılında inşasına başlanan bina, neo-gotik mimarisi ve ihtişamı ile Viyana’nın simgelerinden birisi haline gelmiştir. Özellikle akşam saatlerinde buraya gidecek olursanız bina üzerindeki ışık oyunlarını bir film gibi izlemeye başlayabilirsiniz. Yapının içinde belediye başkanlığının yanı sıra balo salonları ve buz pisti gibi eğlence amaçlı kullanılan alanların da yer alması, binanın diğer ilgi çekici yönlerinden birisidir.

Viyana Opera Binası

Viyana Opera Binası

Viyana’da gezilecek yerler listemizde bir sonraki durağımız ise Viyana Opera Binası.Dünya’nın en prestijli opera binası olarak bilinir ve burada opera izleyebilmek için oldukça tuzlu ücretlere bilet sahibi olunabilir. Bunun yanında bir de genellikle Ocak ya da Şubat ayında düzenlenen büyük bir parti yapılır ve bu partilerde binanın neredeyse her metrekaresi bir dans pistine dönüşür. Bunun dışında gün içinde hiçbir organizasyon yokken binayı gezip görebilmek de mümkündür.

Burgtheater

Burgtheater

Avrupa’nın en büyük tiyatro binalarından birisidir ve sadece büyüklüğü ile değil, mimarisi ile de etkileyici bir büyüye sahiptir. Oyun izlemeyecek de olsanız girip gezebileceğiniz alanları vardır.

Hundertwasser Evi

Hundertwasser Evi

Viyana’da gezilecek yerler listemizde sona geliyoruz.Prag’daki Dans Eden Ev misali yeni nesil mimari örneklerden. Tamamen oval hatlar ve rengarenk bir cepheyle kaplı olan bina, Viyana’nın turist çeken yeni yüzlerinden birisidir.

Viyana’yı gezen okuyucularımız, sizler de tecrübelerinizi ve Viyana’da gezilecek yerler hakkındaki bilgilerinizi yazımıza yorum yaparak bizlerle paylaşabilirsiniz.

1 Yorum

  1. Merhabalar. Bugün internette dolaşırken tesadüf eseri bu siteye denk geldim. Gerçekten de harika yazılar var.2-3 ay önce Viyana’yı ben de ziyaret ettim. Gerçekten de sanatıyla tarihiyle akıllarda kalan bir şehir. Ayrıca Viyana’da kendinizi asla yabancı hissetmiyorusunuz. Şehirde o kadar çok türk var ki kendinizi Taksimde dolaşır gibi hissediyorsunuz 🙂 Kendimce seyahat anılarımı toparladığım bir blogum var. Viyana yazılarımın yeni gideceklere faydalı olabileceğini düşünüyorum.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz