PAYLAŞ

Eskiden Podima adı ile bilinen Yalıköy Cumhuriyet Dönemi öncesinde çok fazla sayıda Rum nüfusa ev sahipliği yapmıştır. Günümüzde köyün çevresinde yaklaşık olarak 1.614 kişilik bir nüfus yer almaktadır. Köyün etrafında ki nüfus, 2013 yılında yapılan son sayımda belirlenmiştir. Günümüzde köyün etrafında Makedon ve Arnavut göçmenler halen yaşamlarını sürdürmektedirler.

Köy sakinleri balıkçılık ve hayvancılık ile geçimlerini sağlamışlardır. Köylüler en büyük geçim kaynaklarını ise köyün etrafında yer alan geniş ormanlık alandan karşılamaktadırlar. Ayrıca köyün çevresinde yer alan yürüyüş ve avcılığa müsait alanları ise şehrin orta ve yüksek gelirli bireyleri için harika bir hafta sonu kaçamağı imkanı oluşturmaktadır.

Göz At : Atatürk Arboretumu

Yalıköy Kahvaltı

Yalıköy’de edebileceğiniz kahvaltıların yanı sıra Karadeniz’e yaşamını sürdüren tüm balık türlerini de tatma imkanınız mevcuttur. Kahvaltısı ile ünlü olan Yalıköy aynı zamanda balık çeşitleri konusunda da ün salmıştır. Yalıköy bölgesine ulaştığınız zaman harika kahvaltı edebileceğiniz mekanlardan bazıları Sevgi Bahçesi ve Çatalca Park Restaurant’tır.

Sizlerde hafta sonunuzu hoş bir köy kahvaltısı ve tertemiz doğa havasını içinize çekerek başlatmak istiyorsanız sizin için muhteşem bir adres olacak olan Antik Köy adlı restoranı da tercih edebilirsiniz.

Yalıköy Resimleri

Yalıköy Nerede ve Nasıl Gidilir?

Yalıköy, İstanbul ilinin Çatalca ilçesine bağlı olan bir köydür. Çatalca merkezine yaklaşık olarak 50 km uzaklıkta yer alan bu köy Kırklareli il sınırının çok yakınında yer almaktadır. Köyün asıl yerleşim alanı ise köyün etrafında yer alan kumsaldan yaklaşık olarak 1 kilometre kadar uzakta yer almaktadır.

Göz At : Belgrad Ormanı

TEM otoyolu üzerinden köye ulaşım sağlamak isteyenler Mahmutbey gişelerinden çıktıktan sonra Çatalca sapağına girerek köye rahatlık ile ulaşabilirler. Eğer köye ulaşımınızı E-5 üzerinden sağlıyorsanız Çatalca, Subaşı yolunu izleyerek yine köye ulaşımınızı kolaylık ile sağlayabilirsiniz.

Yalıköy Haritası

Sizlerde Çatalca Yalıköy gezilerinizi yazımızın hemen altındaki yorum bölümüne yorum yaparak bizimle ve ziyaretçilerimizle paylaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here