Yeni Camii Eminönü

Yeni Camii, diğer ismi ile Valide Sultan Camii olarak bilinmektedir. Cami, İstanbul ilinde Osmanlı ailesi tarafından yaptırılmış olan, büyük camilerin son örneğidir. Ayrıca Osmanlı Dönemi içerisinde Türk mimarisi eserleri arasında, yapımı en uzun sürede tamamlanan cami olarak da bilinmektedir.

Yeni Camii Hakkında Bilgiler

Başlangıç tarihinden 66 yıl sonra, IV. Mehmet zamanında bitirilebilmiştir. Camii aslen deniz kenarında olmasına rağmen, daha sonradan yapılan dolgu çalışmaları nedeni ile denize olan mesafesi artmıştır. Yan cephesinde bulunan revaklar ve kubbelerindeki yükseklik, Mimar Sinan’ın ve Mimar Mehmet Ağa’nın kullanmış olduğu mimari üslubu tekrarlamaktadır.

Yeni Camii içi Eminönü

Cami inşaatı esnasında, aynı alana Valide Sultan Türbesi, Sübyan Mektebi, Hünkar Kasrı, Darülkurra ve Sebil’de inşa edilmiştir. Daha ileriki zamanlarda Külliyeye bir türbe, muvakkithane ve kütüphane eklenmiştir. Günümüzde camiinin restorasyon çalışmalarına, Vakıflar Genel Müdürlüğü devam etmektedir.

Yeni Camii Tarihi

Yeni Camii inşasına, Sultan III. Murat’ın eşi olan Safiye Sultan’ın emirleri üzerine, 1597 yılında temelleri atılarak başlanmıştır. 1597 yılında temelleri atılan cami, 1665 yılında IV. Mehmet’in annesi olan Turhan Hatice Sultan tarafından sarf edilen büyük emekler ve yapılan bağışlar ile tamamlanarak ibadete açılmıştır.

Eminönü Yeni Camii Avlusu

Dönemin şehir siluetine ve görselliğine önemli katkılar sağlamıştır. Mimar Davut Ağa tarafından yapımına başlanan, Mimar Dalgıç Ahmet Ağa tarafından yapımına devam edilen, fakat 66 yıl sonra Mimar başısı Mustafa Ağa tarafından tamamlanabilen bir camiidir. Cami inşaatı esnasında, temel aşamasında oldukça fazla miktarda su çıkması, inşaat yapımında sıkıntılara neden olmuştur. Zemini sağlamlaştırmak maksadı ile uçlarına kurşun kuşaklar bağlı kazıklar çakılmış ve üzerlerine taş bloklar yerleştirilmiştir. Yapılan bu işlem neticesinde, duvar seviyeleri yerden oldukça yüksekte bulunmaktadır. Cami, 1660 yılında meydana gelen büyük İstanbul yangını nedeni ile oldukça hasar görmüştür. Yangın sonrasında hasar gören camii, Köprülü Mehmet Paşa’nın tavsiyeleri üzerine tekrar gündeme alınmış ve onarımına başlanmıştır.

Yeni Camii Resimleri

Yeni Camii Nerede ve Nasıl Gidilir

Yeni Camii, İstanbul ilinin Fatih ilçesinde Eminönü semtinde bulunmaktadır. Yeni Camiiye ulaşım, Eminönü’nden kalkan otobüsler aracılığı ile ya da Kadıköy üzerinden deniz araçları ile sağlanmaktadır.

Şehirde yer alan ve görülmesi gereken diğer camilere İstanbul’da gezilecek yerler yazımızın İstanbul’da gezilecek camiler bölümünden ulaşabilirsiniz.

Haritası ve Konumu

Sizlerde gezilerinizi ve tecrübelerinizi yazımıza yorum yaparak bizlerle paylaşımda bulunabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.