Yıldız Parkı

İstanbul’un kalbi sayılabilecek yerlerden birisi olan Beşiktaş’ta, Beşiktaş’ın tam göbeğinde kalabalıktan arındırılmış bir orman Yıldız Parkı (Yıldız Korusu). İstanbul’dan ayrılma imkanı olmayan ama biraz nefes almak isteyenler için doğaya açılan gizli bir geçit gibi. Siz de kalabalıktan sıkıldıysanız, biraz nefes almak istiyor ve boğaza karşı güzel bir kahvaltı keyfi yapmak istiyorsanız, hafta sonu çok geçe kalmadan Yıldız Parkı’nın yolunu tutabilirsiniz.

Yıldız Parkı Korusu Hakkında Bilgi

Yıldız Parkı, ya da bilinen diğer bir adı ile Yıldız Korusu’nun adı 1600’lü yıllarda buraya sahip olan Kazancıoğlu Ailesi nedeniyle Kazancıoğlu Bahçesi olarak bilinmekteydi. Ancak IV. Murat’ın kızına hediye etmek için aldığı bahçe, Cumhuriyet’in ilanından sonra da bazı işletmecilere ve kurumlara dönem dönem kiralandı. En son 1994’te sona eren sözleşmeden sonra ise Büyükşehir Belediyesi’nin inisiyatifinde halkın kullanımına açıldı.

Yıldız Çini Fabrikası, Şale Köşkü, Malta Köşkü ve Çadır Köşkü gibi önemli yapılarında da bulunduğu parkta, doğanın kalbinde bir gün geçirmek mümkün olabildiği gibi hafta sonları kahvaltı ve yemek imkanı da Malta ve Çadır Köşkleri’nde mümkün olabiliyor.

Yıldız Parkı Kahvaltı

Yıldız Parkı Kahvaltı Yerleri ve Fiyatları

Yıldız Parkı Korusu içerisinde yer alan köşklerde kahvaltı yapabilirsiniz.

Malta Köşkü

Sultan Abdülaziz döneminde Malta’dan gelen taşların kullanılması ile inşa edilen köşk, adını buradan alır. Beltur’un işletmeciliğini üstlendiği köşkte, kafeterya ve restoran hizmeti verilmektedir.

Etkileyici atmosferi ile köşkün iç mekanı ve boğaz manzaralı dış mekanında özellikle hafta sonları kahvaltı yapmak için erkenden parka gelen oldukça fazla kişi var. Hafta içi ve hafta sonu değişen fiyatlar ve hizmet saatleri ise şu şekilde;

Malta Köşkü Kahvaltı Fiyatları ve Saatleri

Hafta İçi (9:00-14:00) Kahvaltı Menüsü : 32,50 TL
Hafta Sonu (9:00-13:30) Açık Büfe Kahvaltı : 42,50 TL

Kahvaltı saatinin ardından ise köşk, restoran hizmeti veriyor ve özellikle Osmanlı Saray Mutfağı’ndan farklı lezzetleri misafirlerine sunuyor.Malta Köşkü hakkında daha detaylı bilgi Malta Köşkü yazımızda bulunuyor.

Çadır Köşk

Sultan Abdülaziz tarafından yaptırılan köşk, Sultan Abdulhamit’in güvenlik gerekçesi ile Dolmabahçe Sarayı yerine Yıldız Sarayı’na geçmesi ile oldukça sık kullanılmıştır. Bugünse Yıldız Parkı’na gelen misafirlere burada kafeterya ve restoran hizmeti sunulmaktadır. Özellikle kahvaltısı ile dikkat çeken köşkte fiyatlar şu şekilde;

Çadır Köşkü Kahvaltı Fiyatları ve Saatleri

Hafta İçi (9:00-14:00) Kahvaltı Menüsü : 32,50 TL
Hafta Sonu (9:00-13:30) Açık Büfe Kahvaltı : 42,50 TL

Yıldız Parkı gezilerinizde görmeniz gereken yerlerin başında gelen Yıldız Sarayı yazımıza göz atabilirsiniz.

Yıldız Parkı Resimleri

Yıldız Parkı için hazırladığımız resim galerisi ;

Yıldız Parkı Nerede ve Nasıl Gidilir

Beşiktaş’ta hemen merkezde konumlanan park, sahilden Yıldız Teknik Üniversitesi’ne kadar uzanan oldukça geniş bir alanı içerisine alıyor. Yıldız Parkı’nın girişi ise Beşiktaş-Ortaköy arasında, Çırağan Caddesi’nin hemen üzerinde. Beşiktaş merkeze yaklaşık 1 kilometre uzaklıktaki girişe, Çırağan Caddesi üzerindeki asırlık çınarların arasından yürüyerek gelmek oldukça keyifli olacaktır. Bu yüzden toplu taşımayı kullanarak parka gelmek isteyenlerin Beşiktaş’a kadar gelmesi yeterli olacaktır.

Şahsi aracı ile gelecek olanlarsa yine aynı girişten araçları ile giriş yapabilirler. Şahsi aracı ile gelenler arzu ederlerse de Palanga Caddesi üzerindeki diğer giriş kapısını da kullanabilirler. Bunun için Beşiktaş Merkez’den Balmumcu’ya çıkarken Barbaros Bulvarı üzerindeki Yıldız Parkı tabelalarını takip etmek yeterli olacaktır.
Yıldız Parkı’na giriş ücretsiz. Ancak aracınız ile girecek olursanız İspark’ın almış olduğu 8 TL günlük park ücretini ödemek durumundasınız.

İstanbul’da görmeniz gereken bir başka park olan Gülhane Parkı yazımıza göz atabilirsiniz.

Yıldız Parkı Haritası

Sizlerde Yıldız Parkı gezileriniz veya yıldız parkı hakkındaki bilgi ve tecrübelerinizi yazımıza yorum yaparak bizlerle paylaşımda bulunabilirsiniz.

4 YORUMLAR

  1. Size uyduk gittik, ama pişman olmadık açıkçası 🙂
    Herkeslere tavsiye etsek mi etmesek mi bilemedik. Ne kadar güzel yer varsa birden bozuluyor artık. Burası bile belki artık eskisi gibi değil ama daha da bozulmasın değil mi. Beşiktaş gibi bir yerde ormana çıkan bir japı gibi cidden. Aileler için özellikle tavsiye edilebilir. ama araçınız yoksa biraz zorlayabilir ama spor olur.

  2. Arkadaşlar erkek arkadaşımın doğum günü olucak ve benim ona güzel bi gün yaşatmam gerek sizce uyugun mu sessiz sakin yerler var mı bu parkta

  3. Arkadaşlar yıldız parkında evlenme teklifi etmeyi düşünüyorum sizce yetkililer tarafından herhangi bi sıkıntı olurmu kendi aramızda bi organizasyon düzenlemiş olsam

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.