Yıldız Sarayı

Osmanlı İmparatorluğu’nun son yıllarına denk gelen çok önemli bir döneme şahitlik etmiş Yıldız Sarayı, diğer saraylardan farklı olarak sahip olduğu doğal çevresi ile oldukça etkileyici. Hem tarihe kısa bir yolculuk yapmak, hem de şehrin en merkezi yerinde kısa bir orman gezintisine çıkmak için Yıldız Sarayı’nı ziyaret etmeye ne dersiniz?

Yıldız Sarayı Hakkında Bilgi

Sarayın bulunduğu alanın tarihi, Kanuni Sultan Süleyman dönemine kadar uzanıyor. Padişahların ilk olarak av sahası olarak kullandığı bölge, daha sonraları buraya yaptırılan kasırlarla birlikte bölgede yerleşik bir düzen alınıyor. Yıldız Sarayı ise III. Selim’in annesi olan Mihrişah Sultan için yaptırılıyor ve yapımı 1807 yılında tamamlanıyor.

Yıldız Sarayı’nın tarihimizdeki önemi ise bundan çok daha sonrasına dayanıyor. Osmanlı Padişahları arasında oldukça saygıdeğer bir kişiliğe sahip II. Abdülhamit, Dolmabahçe Sarayı’nın denizden kuşatılma ihtimaline karşı Yıldız Sarayı’nı kullanıyor ve tam 33 sene imparatorluğu buradan idare ediyor.

Bir süre Harp Akademileri binası olarak da kullanılan yapının halkın ziyaretine açılması ise 1994 yılından sonrasında ancak mümkün oluyor. Saray, son dönem saray hayatını çok güzel bir biçimde yansıtması, sahip olduğu Boğaziçi manzarası ve orman havası ile İstanbul’un hem tarihi, hem de doğal zenginlikleri arasında liste başı demek mümkün

Yıldız Sarayı Resimleri

Yıldız Sarayı Açık Mı?


Yıldız Sarayı, devam eden restorasyon çalışmaları nedeniyle şu anda ziyarete kapalıdır. Restorasyon sürecinin tamamlanmasının ardından saray, tekrar ziyarete açılacaktır. Yeniden ziyarete açıldığında, güncel bilgiler Milli Saraylar resmi sitesi üzerinden ve bu yazı aracılığıyla duyurulacaktır.

Yıldız Sarayı Giriş Ücreti 2024

Saraya girişte Müze Kart kullanılabiliyor. Müze Kart’ı olmayanlarda ücretsiz ziyaret edebilirler ancak müze tadilat nedeniyle ziyarete kapalıdır.

Müzeye ücretsiz giriş yapabilecek olanlarsa şu şekilde belirtilmiş;

 • 18 yaş altı ve 65 yaş üzeri T.C. vatandaşları
 • 0-12 yaş arası yabancı uyruklular
 • Şehit ve gazi yakınları ile gaziler
 • Engelliler ve refakatçileri
 • Rehberler ve basın kartı sahipleri

Yıldız Sarayı Ziyaret Saatleri ve Günleri

Detaylı bilgi için +90 (212) 260 80 60 nolu telefon numarasından bilgi alınabilir.

Müzede hafta içi ve hafta sonunda ziyaret saatleri bir değişiklik göstermiyor. Ancak yaz ve kış saatleri için farklılık söz konusu.

15 Nisan – 2 Ekim arasında ziyaret saatleri: 09:00-19:00
3 Erkim – 14 Nisan arasında ziyaret saatleri: 09:00-17:00

Ancak bilet alabilmek için yaz aylarında kapanış saatinden en az 1 saat, kış saati uygulamasında ise yarım saat önce bilet gişesinde olmak gerekiyor.

Yıldız Sarayı Nerede ve Nasıl Gidilir

Beşiktaş Merkez’de, Barbaros Bulvarı’na bağlı Serencebey Yokuşu’nda bulunan saraya ulaşım, merkezi konumu sayesinde oldukça kolay.

Anadolu Yakası’ndan gelecek olanlar deniz yolu ile Beşiktaş’a gelecek olurlarsa buradan yürüyerek ya da otobüsle saraya ulaşabilirler.

Metrobüs kullanacak olanlar Zincirlikuyu Durağı’nda inip, Beşiktaş’a inen herhangi bir otobüse bindiklerinde YTÜ Durağı’nda inecek olurlarsa, Saray yürüme mesafesinde kalacaktır.

Anadolu Yakası’ndan şahsi aracı ile gelecek olanlar Beşiktaş çıkışından çıktıklarında Barbaros Bulvarı’na bağlanacaklardır. Bulvarda biraz aşağı yöne indikten sonra Conrad Otel’e doğru dönüp otelin önünden devam ettiklerinde sarayın önüne kadar çıkacaklardır.

Yıldız Sarayı Haritası ve Konumu

Yıldız Sarayı gezileriniz de ayrıca görmeniz gereken Yıldız Parkı yazımıza göz atabilirsiniz.Ayrıca şehirde yapacağınız bir gezi öncesinde İstanbul’da gezilecek yerler yazımızı mutlaka incelemelisin.

Sizlerde gezilerinizi, bilgilerinizi ve tecrübelerinizi yazımıza yorum yaparak bizlerle paylaşımda bulunabilirsiniz.

12 YORUMLAR

 1. Selamlar
  Kesin cevap veremediler nezamanakadar ama mahlesev 1yilldr kapali Yildiz Sarayi restorasion ve tamirdeymish.
  Hamidiye Camisi acik ama.
  Sayfanizda önemli bilgileri lütfen bildirin.
  Saglicakla

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz