Zeus Mağarası

Kuşadası için “Saklı Cennet” tanımının geçerli olduğu Zeus Mağarası, mitolojik öykülere de ev sahipliği yapar. Ege Turizmi dendiğinde akla ilk gelen yerlerden birisi olan Kuşadası’nın Dilek Yarımadası ve Büyük Menderes Deltası Milli Parkının girişinde yer alan mağara, yerli ve yabancı turistler tarafından keşfedilmeyi bekliyor.

Zeus Mağarası Hakkında Bilgiler ve Hikayesi

Mağara girişinin ve çevresinin saklı olması Mitolojik öyküsüyle üst üste oturuyor. Milli Parkı ziyaret edenlerin neredeyse tamamına yakının mağarayı görmeden bölgeden ayrılması büyük bir kayıp olarak düşünülebilir. Ana caddeye sadece 8 dakikalık yürüme mesafesinde bulunan mağaranın pek çok farklı hikayesi bulunuyor.

Zeus Mağarası Hikayesi

Bunlardan ilki; gök tanrısı olarak bilinen Zeus ve denizler tanrısı olan kardeşi Poseidon arasında geçiyor. Zeus kardeşini her kızdırdığında denizler altüst olurken bu mağaraya gelerek dinlenirmiş. Güzelçamlı halkı da havanın kapalı ve denizin dalgalı olduğu günlerde burada yüzerek Zeus’un anısını yad ederler. Diğer bir öykü de; Antik Panionion Birliği toplantıları yapılırken kralların eşleri kraliçeler bu mağarada yüzerek zaman geçirdikleri yönünde. Mağaraya girenlerin dikkatlice bakmaları halinde suda Zeus’un yüzünün net bir yansımasını gördüklerini söylüyorlar. Mağaradaki mitolojik hava ve derin etki ziyaretçileri girer girmez içine almayı başarır.

Yaklaşık olarak 10-15 metre derinliğe sahip olan mağaranın dört mevsim su sıcaklığı 5 derece seviyesindedir. Yazın serin olan mağara içi kış mevsimindeyse ılıktır. Mağarada bulunan suyun özellikle bayanların cildi üzerinde güzelleştirici etki gösterdiği söylenir. En az 4 metre derinlikte suya dalarak çıkarılabilen çamur cilde sürüldükten sonra tam olarak kurmasını beklenir ve daha sonra yine mağaradaki suyla temizleme işlemi yapılır. Bu görüşe göre mitolojik hikayeler arasında yer alan kraliçelerin bu bölgeye gelerek yüzmelerinin sebebi de açıklanabilir.

Mavi ve yeşil renge sahip olan su denizden gelen tuzlu ve dağdan gelen tatlı sudan etkilenerek bir maden suyu tadına kavuşmaktadır. Kışın özellikle bölge halkı yazın ise yerli ve yabancı turistlerin akınına uğrayan mağaranın dibinden çıkarılan çamurda şifa etkisine sahiptir.Mağarayı ziyaret edenler için giriş ücreti bulunmuyor.

Zeus Mağarası Girişi

Zeus Mağarası Nerede ve Nasıl Gidilir?

Mağara, Aydın ili ve Kuşadası ilçesinde yer almaktadır.Mağara için harita ve ulaşım alternatiflerine konum bilgisi kısmından ulaşabilirsiniz.

Kuşadası’nın Dilek Yarımadasında Büyük Menderes Deltası Milli Parkının girişine yaklaşık 150 metre mesafedeki mağara girişinin son düzlüğünde kısa bir tırmanma ve hemen ardında da ufak bir iniş yapılması gerekiyor. Kaygan bir zemine sahip olan giriş ilk etapta ziyaretçilere zor anlar yaşatsa da daha sonra karşınıza çıkacak ilk manzara sizi büyüleyecek. Yaşamdan koparak kısa bir mola vermek isteyenler için ideal bir seçenek olan Zeus Mağarası sadece sıcaktan değil aynı zamanda stresten de kaçmak isteyenler için görülmesi gereken bir alan…

Mağaranında içinde bulunduğu milli park olan Dilek Yarımadası Milli Parkı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Sizlerde gezi ve tecrübelerinizi yazımıza yorumda bulunarak bizlerle paylaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz