Aksaray Nerede

İç Anadolu Bölgesi’nin önemli şehirlerinden biri olan Aksaray, daha önce Niğde’ye bağlı bir ilçeydi. Şu anda yaklaşık olarak 419 bin nüfusu bulunan Aksaray, il olduktan sonra gelişimini hızlı bir şekilde sürdürdü. Aksaray’ın adı Evliya Çelebi ile birlikte sıklıkla anılır, çünkü Evliya Çelebi’nin en çok ziyaret ettiği yerlerden biri olarak bilinir. Bu durum İbn-i Battuta için de geçerlidir. Osmanlı döneminden kalma pek çok eserin yer aldığı kentte özellikle tarihi camiler ve külliyeler, büyük ilgi görüyor. Aksaray’ın yüzölçümü 7.626 km2 şeklindedir.

Şehrin aynı zamanda altı ayrı ilçesi bulunur. Nüfusun belli bir ivmeyle sürekli artış gösterdiği Aksaray, doğal güzellikleri ile yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor. Özellikle de Hasan Dağı’nın hemen kuzeyinde yer alan Ihlara Vadisi ya da Ziga Kaplıcaları, ziyaretçilerin öncelikli tercihi oluyor.Aksaray’ın tarihi bundan 10 bin yıl öncesine kadar uzanır. Kapadokya girişinin burası olması, şehri bir nebze daha önemli kılmaktadır. Aksaray aynı zamanda İpek Yolu’nun da çok önemli bir noktasını oluşturur. Şimdi Aksaray nerede, nasıl gidileceğine, Aksaray’ın hangi şehirlere yakın olduğuna detaylı olarak göz atalım.

Aksaray Nerede?

Aksaray Haritası
Aksaray Haritası

Ülkemizin pek çok noktasından ulaşabileceğiniz Aksaray, Nevşehir ile Niğde şehirlerinin arasında yer alıyor. Aksaray şanslı konumundan dolayı farklı güzergahlara oldukça açıktır. Aksaray’da büyük ölçüde karasal iklimin izleri görülür. Komşuları arasında Konya, Ankara, Niğde ve Aksaray’ı saymak mümkündür. 

Aksaray Hangi Bölgede?

Aksaray ilimiz, Türkiye’nin İç Anadolu Bölgesi’nde yer alır.

Aksaray İlçeleri
Aksaray İlçeleri

Aksaray’a Nasıl Gidilir?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere Aksaray, ulaşım açısından farklı seçenekleri içinde barındırır. Özellikle de hava ve kara yolu, öncelikli tercihler arasında dikkat çeker. 

  • Kayseri-Aksaray arası 145 km
  • Ankara – Aksaray arası 259 km
  • İstanbul Aksaray arası 710 km
  • İzmir Aksaray arası 724 km

Esasen Aksaray şehrinde şu anda resmi bir havalimanı bulunmamaktadır. Yakın zaman sonra burası için bir havalimanı yapılması planlanıyor. Şu anda şehirde sadece askeri bir havalimanı bulunuyor. Aksaray’a hava yolu ile ulaşmak isteyenler genellikle Kapadokya Havalimanı’nı tercih ediyor. Kapadokya Havalimanı ile şehir merkezi arasında yaklaşık olarak 80 km’lik bir mesafe söz konusu. Dolayısıyla otomobille ortalama 1 saat içinde Aksaray’a varmanız mümkündür. 

Diğer bir alternatif ise Kayseri Havalimanı’dır, Aksaray merkeze yaklaşık 158 km uzaklıktadır.Bu arada yaklaşık 30 seneden bu yana şehir merkezinde hizmet veren Aksaray Otogarı’nı da değerlendirebilirsiniz. 24 saat hizmet veren otogarda 50’ye yakın firma hizmet veriyor.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz