Balat'ta Gezilecek Yerler

Haliç kıyısında konumlanmış semtlerden bir tanesi olan Balat, İstanbul şehrinin sembolleri arasında yer alıyor. “Palation” isminden devşirilerek günümüze Balat adı ile ulaşmıştır. Balat’ta gezilecek yerler listesi ile Balat gezilerinizde görülmesi gereken yerleri sizler için listeledik.

Balat’ta Gezilecek Yerler Listesi

Balat’ta keşfetmeniz gereken noktalara da hep birlikte göz atalım…

Fener Mahallesi

Fener Mahallesi Balat'ta Gezilecek Yerler

Eski ve renkli evlerin yanı sıra dik yokuşları ile de ziyaretçilerine ilginç bir deneyim yaşatmaya hazır olan Fener Mahallesi, keşfetmeniz gereken noktalar arasında yerini almış durumda. Fotoğrafçıların en sık ziyaret ettiği adreslerden biri olduğunu da belirtmek gerekiyor.

Küçük Mustafa Paşa Hamamı

Küçük Mustafa Paşa Hamamı Balat'ta Gezilecek Yerler

Kara Mustafa Paşa’nın imzasını taşıyan bu tarihi yapı, Fatih sultan Mehmet döneminde inşa edilmiştir. Şehrin en büyük hamamları listesinde üst sıralarda yer alan tarihi yapı, an itibarıyla kültür ve sanat etkinliklerine de en iyi şekilde ev sahipliği yapıyor ve aktif olarak kullanılıyor.

Fener Rum Erkek Lisesi

Fener Rum Erkek Lisesi Balat'ta Gezilecek Yerler

Birçok kaynakta “Kırmızı Mektep” olarak yer almasının en önemli nedeni ile başlayalım… Fransa’dan özel olarak getirtilen kırmızı tuğlalar, yapının inşasında kullanılmış ve yapıya farklı bir hava katmıştır. Kırmızıya çalan görüntüsü ile ziyaretçilerin ilgisini çekmeyi başaran tarihi dokulardan bir tanesidir. 

Balat Meydanı

Cumbalı evlerin eşsiz görüntüsü ile sizler de büyüleyici bir keşfe çıkmaya ne dersiniz? Balat Meydanı son dönemde işletmecilerin istilasına uğramış durumda ve an itibarıyla özgünlüğünü yitirmiş ve kafelerin hakim olduğu bir nokta haline gelmiştir.

Çıfıt Çarşısı

Çıfıt Çarşısı Balat'ta Gezilecek Yerler

Çok çok eski yıllarda Yahudi esnafa ev sahipliği yapan ve antika eşyaların satışının yapıldığı bu adres, şimdilerde özgünlüğünü korumayı başarmış bir şekilde karşımıza çıkıyor. Ziyaret ettiğinizde çok sayıda antikacının yer aldığını ve aktif olarak hizmet verdiğini sizler de görebileceksiniz. Yahudi esnafların sayısı azalsa da bu mesleği sürdüren Türkler hali hazırda dükkanlarını açıyorlar.

Atik Mustafa Paşa Camii (Hz. Cabir Camii)

Atik Mustafa Paşa Camii (Hz. Cabir Camii) Balat

Eski yıllarda Bizans Kilisesi olarak hizmet veren ve Osmanlı hakimiyeti ile birlikte camiye dönüştürülen bu eşsiz yapı da Balat ziyaretlerinizde görmeniz ve keşfetmeniz gereken yapılardan biri olarak karşınıza çıkıyor. “Hz. Cabir Camii” olarak da bilinen tarihi yapı, hali hazırda büyüleyici görüntüsünü koruyor ve çok sayıda ziyaretçiye ev sahipliği yapıyor. 

Sveti Stefan Kilisesi

Sveti Stefan Kilisesi Balat'ta Gezilecek Yerler

Balat ve Fener semtleri arasında konumlanmış olan kilise, birçok kaynakta “Demir Kilise” olarak da yer alıyor… Bunun en önemli nedeni ise kilisenin inşasında çok sayıda demir kullanılmasıdır. Stefan Bogoridi, araziyi bağışladıktan sonra bu bölgedeki ahşap yapı yıkılıyor ve sonrasında kilise inşa ediliyor. Kaynaklarda kilisenin 1898 yılında tam olarak hizmete açıldığı yani tamamlandığı belirtiliyor. Sveti Stefan Kilisesi’nin bir diğer özelliği ise dünya üzerindeki tek demir kilise olmasıdır ve bu yapıya sahip bir başka kiliseye rastlamak da pek mümkün değil. Yalnızca yerlilerin değil, yabancı turistlerin de ilgi odağı olmayı başarmış özel bir yapı olduğunu görebiliyoruz.

Şehrin görülmesi gereken diğer semtlerinde yer alan müzeleri, tarihi yerleri ve doğal yerleri, İstanbul’da gezilecek yerler yazımızda bulabilirsiniz.

Balat’ta gezilecek yerler listemizin sonuna geliyoruz. Sizlerde Balat’ta gezilmesi, görülmesi gerektiğini düşündüğünüz yerleri yazımıza yorumda bulunarak bizlerle paylaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz