Baruthane Millet Bahçesi

Son yıllarda Türkiye’nin 81 vilayetinde yaygın bir şekilde kamusal hizmet için oluşturulan millet bahçeleri içerisinde örneklerden birisini de Baruthane Millet Bahçesi oluşturuyor. İstanbul’un Bakırköy ilçesindeki millet bahçesi, tarihi bir alan üzerinde yaklaşık 60 dönüm gibi bir arazi üzerinde inşa edilerek geçtiğimiz yıllarda halka açıldı. Yazımızda sizlere neler var, neler yapılır, nerede ve detaylı ulaşım bilgilerini sunuyoruz.

İstanbul’un anadolu yakasında yer alan ve bir diğer millet bahçesi olan Nakkaştepe Millet Bahçesi yazımızada göz atabilirsiniz.

İstanbul’da gezilecek diğer parklar, müzeler ve mutlaka görülmesi gereken yerler için İstanbul’da Gezilecek Yerler yazımıza mutlaka göz atın.

Baruthane Millet Bahçesi Hakkında Bilgiler

2018 yılından bu yana İstanbul halkının hizmetinde olan Baruthane Millet Bahçesi için kullanılan arazi aslında Osmanlı devleti döneminde inşa edilmiş modern bir baruthane tesisiydi. Tarihi tesis arazisi üzerinde yine 60 dönüm alanda çevre düzenlemesi tamamlanan bahçe, içerisinde birçok farklı rekreasyon alanı, eğlence alanı ve sosyal alan ile her yaştan insana hitap edecek bir yapı yer alıyor. 

Baruthane Millet Bahçesi için 2010 yılından itibaren 8 yıl süren çalışmaları tamamlanmasıyla mülkiyet TOKİ’ye verilirken, kurum 25 yıl boyunca kullanım için İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB)’ne kiralama gerçekleştirmiştir. Bugün İBB tarafından bakımı, düzenlemesi ve işletmesi gerçekleştirilen parkta birçok önemli noktadan yararlanma şansınız yer alıyor. Parkta 500 üzerinde ağaç ile deniz kıyısında konforlu bir yeşil alanda özellikle kalabalık Bakırköy ilçesi sakinlerinin ve İstanbul halkının nefes alma imkanı doğuyor.

Baruthane Millet Bahçesinden Neler Var? Neler Yapılır?

Bakırköy Baruthane Millet Bahçesi

Baruthane Millet Bahçesi içerisinde kullanabileceğiniz birçok geniş imkan arasında yürüme alanları, deniz iskelesi ve yeşil alanlar yer alıyor. Osmanlı döneminden kalan Baruthane binası ve Hünkar Köşkü gibi tarihi yapıları restore edilmiş haliyle gezme imkanınız da yer alırken, manzara noktasından doğayı ve denizi seyredebiliyorsunuz.

Park içerisinde çocukların yararlanabileceği ve ailelerin rahat bir nefes alabileceği şekilde 3-6 yaş grubuna hitap eden yaklaşık 300 m² ve 6-15 yaş grubuna hitap eden yine 300 m2 civarında bir oyun parkı yer alıyor.

Sportif aktiviteler için millet bahçesi içerisinde 175 m2 boyutlara sahip 3 adet farklı fitness alanı, 1km bisiklet yolu, 2km yürüyüş yolu, küçük bir gölet ve yine kaykay sporu için de bir pist yer alıyor. Gündelik olarak halkın millet bahçesi içerisinde hizmet alabilmesi için restoran, kafeterya ve sosyal tesis çalışmaları da devam ederken, ilerleyen dönemlerde bu yapılarda yiyecek-içecek hizmetlerinin alınması da mümkün olacak.

Park sorunu düşünülerek 150 araç kapasitesi ile 2 adet açık otopark inşa edilmiş olan millet bahçesinde henüz bütün çalışmalar tamamlanmamış olmasa da yürüyüş yollarından, mesire alanından ve manzara teraslarından rahatlıkla faydalanabiliyorsunuz. Yapılacak son çalışmalar ile yakın süreçte 3km gibi bir sahil şeridinde denize girme fırsatı da sunacak millet bahçesinde kıyıya uzanan dalgakıran sayesinde de hem deniz manzarası izleme hem de yürüyüş yapma fırsatı elde edilebilir.

Video Görüntüleri

Baruthane Millet Bahçesi Nerede?

İstanbul ilinin Bakırköy ilçe sınırları içerisinde bulunan millet bahçesi, Ataköy 2-5-6 Mahallesi adresinde yer alıyor.

Nasıl Gidilir?

Millet bahçesine ulaşım için toplu taşımada Eminönü yönünden gelen 81-BN ve 81-BN2 hatları kullanılabilir. Taksim yönünden ulaşım açısından da

  • 71AT
  • 72YT
  • 72T hatları tercih edilebilir.

Özel araç veya taksiler kullanılarak Eminönü Köprüsü, Kennedy Caddesi ve Rauf Orbay Caddesi takip edilebilir. E5 üzerinden ulaşım için de Edirne Ataköy kavşağından Sinan Erdem Spor Salonu önünde sahil yolu takip edildiğinde, parka ulaşmak mümkündür.

Haritası ve Konumu

Sizlerde gezilerinizi ve yaşadığınız deneyimleri, yazımıza yorumda bulunarak bizlerle paylaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz