Nakkaştepe Millet Bahçesi

Geçtiğimiz yıllarda geliştirilen önemli projelerden biri olan “Millet Bahçesi” projeleri içerisinde İstanbul’un ilk millet bahçesi olarak da Nakkaştepe Millet Bahçesi halkın hizmetine açıldı. Üsküdar Belediyesi tarafından yapılan millet bahçesi, 90 bin m2 gibi çok geniş bir alan üzerinde kurulu olmakla birlikte boğaza sıfır manzarasıyla içerisinde birçok farklı alan bulunduruyor. Yazımızda sizlere bahçe hakkında detaylı bilgiler ile kahvaltı, piknik, cafe, nerede ve ulaşım bilgileri ile detaylı gezi rehberi sunuyoruz.

Nakkaştepe Millet Bahçesi için çalışmalar 2019 yılında tamamlandıktan sonra yapı İstanbulluların hizmetine sunuldu. Bölgeyi ziyaret eden insanlar temel olarak dinlenme, eğlenme, güzel vakit geçirme ve piknik yapma gibi birçok imkana sahip olurken, millet bahçesi aynı anda 2500 kişiye kadar bir kapasite için hizmet verebiliyor. Yani bu açıdan çok büyük bir kompleks olması ile birlikte de bir millet bahçesinden çok çok daha geniş bir rekreasyon ve yaşam alanı oluşturuyor.

Nakkaştepe Millet Bahçesinde Neler Var?

Nakkaştepe Millet Bahçesi Tahta Köprü

Nakkaştepe Millet Bahçesi, Üsküdar Belediyesi tarafından bir diğer isim ile Nakkaştepe Mesire Alanı olarak adlandırılıyor. Bu isim ile müsemma bir şekilde anlaşılacağı üzere millet bahçesi içerisinde en önemli noktada İstanbul Boğazı manzaralı 50.000 m2 mesire alanı yer alıyor. Bu mesire alanı içerisinde isterseniz yürüyüş parkuru, isterseniz piknik alanları, isterseniz de gezinti ve dinlenme alanları gibi birçok kısım değerlendirilebiliyor.

Nakkaştepe Millet Bahçesi herkese hitap edebilecek şekilde geliştirilirken, bölge içerisine mesire ve piknik alanları dışında birçok alternatif alanda eklenmiş. Örneğin, güzel bir hafta sonu veya sabah yürüyüşü için kullanabileceğiniz keyifli ve uzun bir yürüyüş parkuru bulunuyor. Sadece bu artısı sayesinde dahi İstanbul Anadolu Yakası’nda çok popüler bir çekim merkezi oluşturuyor.

Gezinti ve dinlenme alanlarını değerlendirdiğinizde; bireysel olarak ya da aileniz, arkadaşlarınız veya çocuklarınızla gün boyu uzun uzun yürüyüş yapabilmeniz imkanı bulunuyor. Sakin ve estetik tasarımı ile iyi bir mimariye sahip olan parkta, yürüyüş çok keyifli olsa da bazı noktalarda bebek arabasıyla yürüyüş yapmak zorlayabiliyor. Bazı noktalarda da yollar biraz yokuşlu olduğu için dikkatli yürümeniz gerekiyor.

Nakkaştepe Millet Bahçesi Macera Parkuru
Macera Parkuru

Hem çocuklar hem de yetişkinler için en önemli eğlence alanlarından biri olarak park içerisindeki macera parkuru değerlendirilebilir. Macera parkuru televizyonların vazgeçilmez yarışma programlarından biri olan Survivor tarzı bir konsept ile hazırlanmış. Bu nedenle küçük çocuklar için biraz riskli olarak görülebilir. Ancak yetişkinler bu alanda çok keyifli vakit geçirebilir. Aslında bu anlamda küçük yaştaki çocuklar için de benzer park oyun alanlarının bulunduğundan bahsetmek gerekir.

Nakkaştepe Millet Bahçesi Uçan Yol
Uçan Yol

Park içinde “Uçan Yol” olarak adlandırılmış ahşap bir yol bulunurken, boğazın manzarasına ulaşan bu yolda hafta sonları biraz kalabalık ile karşılaşsanız dahi çok keyifli bir yürüyüş yapılabilir. Park içerisindeki yapay şelale de fotoğraf kareleri için güzel bir manzara ortaya çıkarırken, şelalenin hemen arkasında da kafeterya bölmüyor alıyor. 

Nakkaştepe Millet Bahçesi Zippline
Zipline

Yine bahçe içinde bulunan ZipLine isimli eğlence alanı içerisinde de tel bir ip vasıtasıyla hem heyecanlı hem de eğlenceli bir yolculuk yapabiliyorsunuz. 2023 yılı içerisinde ZipLine fiyatı 250 TL olan bu aktivite, parkın en eğlenceli ve popüler aktiviteleri arasında yer alıyor. Aslında park içerisinde macera parkuruna katılmak, ZippLine etkinliği gerçekleştirmek, foto kamera çekimleri yapmak veya hepsini bir arada gerçekleştirmek için farklı fiyatlar ile hizmet paketleri sunuluyor.

Nakkaştepe Millet Bahçesi Tenis Kortu
Tenis Kortu

Parkta sportif etkinlikler gerçekleştirmek isteyen herkes için farklı alanlar bulunurken, örneğin fitness alanları, tenis kortu ve kamp alanları gibi değişen bölümler yer alıyor. Gerekli ekipmanlara sahip herkesin kendisine ayrılan süre içerisinde kullanabileceği tenis kortu gibi bisiklet yolları da parka gelen herkes tarafından kullanılabiliyor. Kamp alanı içerisinde de giderek popülerleşen bir yapıyla sabahleyin İstanbul boğazı manzarasına karşı uyanmak için belediye tarafından sunulan tüm imkanları değerlendirebilirsiniz.

Nakkaştepe Millet Bahçesi çok zengin bir alan olmasıyla içerisinde konser alanı, biyolojik gölet, şelale, enfes fotoğraflar sunan manzaraya sahip terasları, ahşap köprüler, bitki gösterim alanları, etkinlik çayırı ve Mucit Evi (Doğa Kaşif Atölyesi) gibi noktalar sunuyor. Özellikle Doğa Kaşif Atölyesi yine çocuklar için çok özel bir alan oluştururken, yakın bölgesinde de kapalı çocuk oyun alanları da yer alıyor. 

Nakkaştepe Millet Bahçesi Kahvaltı

Nakkaştepe Millet Bahçesine giderken yanınızda yiyecek/içecek herhangi bir şey olmasa dahi hemen parkın orta bölümlerinde bulunan kafeteryayı değerlendirebilirsiniz. Kafeterya içerisinde tostlar, poğaçalar, farklı kahvaltı tabakları, kahve, çay, meyve suyu ve dondurma gibi birçok alternatif ürün belediye işletmesi tarafından oldukça makul fiyatlar ile sunuluyor. Ayrıca elbette piknik alanını değerlendirerek de hazırladığınız kendi kahvaltı sofranızı tercih edebilirsiniz.

Bahçe içerisinde yer alan cafe self servis hizmet veriyor. Burada kahvaltı fiyatları oldukça uygun. Cafe başlığı altında menü ve fiyatlarına da yer verdik. Cafe içerisinde serpme kahvaltı menüsü bulunmuyor. Bu yüzden kendi yanınızda getirmeniz gerekiyor.

Kendi getireceğiniz yiyecekler ile bahçe içerisinde yer alan 250 civarında ki piknik masasında kahvaltı yapabilirsiniz. Ağaçların arasında özel piknik masalarına harika bir kahvaltı yapılabilir. Nakkaştepe Millet Bahçesi’nde kahvaltı yapmak, hem Boğaz manzarasının keyfini çıkarmak hem de doğayla iç içe olmak için harika bir seçenektir.

Üsküdar’da kahvaltı yeri arayışındaysanız ve serpme kahvaltı yada açık büfe kahvaltı düşünüyorsanız Üsküdar Kahvaltı rehberi yazımıza mutlaka göz atmalısınız. Sonrasında millet bahçesi gezinize devam edebilirsiniz.

Nakkaştepe Millet Bahçesi Piknik Alanı

Nakkaştepe Millet Bahçesi Piknik Alanı
Nakkaştepe piknik alanı

Üsküdar Belediyesi, Millet Bahçesi için İstanbul’un Yeni Balkonu sloganını kullanırken, sahip olduğu boğaz manzarasında hem yürüyüş yapabilmeniz hem piknik yapabilmeniz açısından da birçok eklenti yer alıyor. Millet bahçesi içerisinde özellikle çok geniş bir piknik alanı bulunurken, yeşillikler içerisindeki bu piknik alanında şu an yaklaşık olarak 250 piknik masası yer alıyor. Çoğu zaman ağaç gölgelerinde oturabileceğiniz çimenlik alanları da değerlendirerek, ateş yakmadan pikniğinizi gerçekleştirmeniz gerekiyor. Mangal yapılı mı diye soranlar için, mağlesef burada mangal yasak.

Millet bahçesi içerisinde piknik yapmak için bir ücret ödemeniz gerekmiyor. Kamp alanı değerlendirilirken de piknik yapmaya devam edebilmeniz mümkün olurken, piknik için yanınızda pratik yiyecek, içecek ve eşyalarınızı bulundurmanız gün içerisinde keyifli bir aktivite için size özel bir fırsat sunacaktır.

Nakkaştepe Millet Bahçesi Cafe

Nakkaştepe Millet Bahçesi Cafe
Cafe

Millet bahçesinin daha önce bahsedildiği şekilde orta kısımlarında yer alan kafeterya, parkın açık olduğu süre boyunca hizmet vermeye devam ediyor. Üsküdar Belediyesi tarafından işletmesi gerçekleştirilen kafeterya içerisinde kahvaltılık ürünler, günlük sıcak/soğuk yemek ürünleri, içecekler, çay, kahve, tatlı ve dondurma gibi birçok farklı ürün çeşidi yer alıyor. 

İdeal fiyatlar ile hizmet vermeye çalışan Nakkaştepe Millet Bahçesi Kafeterya İşletmesi, özellikle İstanbul Boğazı manzarası ile bir yanda yeşil bir yanda mavi bir görsellik sağlayarak şehrin karmaşık ve betonarme yapısından kurtulmanıza yardımcı oluyor. Kafeterya hafta içi günlerde daha sakin olurken, hafta sonu günlerde biraz kalabalık olsa da yine de yer bulmak mümkün oluyor.

Cafe Menü Fiyatlar 2023

ÜrünFiyat (TL)
Simit10₺
Kaşarlı Tost30₺
Karışık Tost40₺
Çift Kaşarlı Tost40₺
Ekmek Arası Köfte75₺
Hamburger75₺
Patates Tava40₺
Et Döner100₺
Gözleme40₺
Meyve Suları25₺
Ayran20₺
Çay10₺
Türk Kahvesi20₺
Pasta Çeşitleri50₺
Nakkaştepe Millet Bahçesi Şelale
Şelale
Nakkaştepe Millet Bahçesi Seyir Terası
Nakkaştepe millet bahçesi fotoğraflar

Nakkaştepe Giriş Ücreti 2023

0-15 DAKİKA16 DK-4 SAAT4-8 SAAT8-12 SAATTAM GÜN
MOTORSIKLETÜCRETSİZ25,00 TL37,50 TL50,00 TL75,00 TL
OTOMOBİLÜCRETSİZ50,00 TL75,00 TL100,00 TL150,00 TL
MİNİBÜSÜCRETSİZ100,00 TL150,00 TL200,00 TL300,00 TL
OTOBÜSÜCRETSİZ150,00 TL200,00 TL300,00 TL400,00 TL

2023 İtibarıyla parka giriş için araç ücreti 50₺ olarak talep edilirken, bireysel girişlerde ücret ödenmiyor. Bu ücret ise araçların otopark içerisinde park gerçekleştirmesi açısından talep ediyor. Ücretide HGS ile ödeyebiliyorsunuz. Sonrasında fiyat artıyor. Ayrıca ilk 15 dk ücretsiz. Birine bakıp çıkabilirsiniz 🙂

Nakkaştepe Millet Bahçesine Nasıl Gidilir

Nakkaştepe nerede diyorsanız, İstanbul ilinin Anadolu yakasında bulunan Üsküdar ilçesi Kuzguncuk bölgesinde yer alıyor. Tam olarak Kuzguncuk ile Nakkaştepe arasındaki eski bir askeri alan içerisinde inşa edilmiş bu park, özellikle Kuzguncuk’tan çok kolay şekilde ulaşılabilecek bir konumda yer alıyor.

Millet bahçesine yol tarifi için örnek olarak Kuzguncuk’ta Üsküdar-Çekmeköy Metrosu kullanılabilir. Bu güzergahta Bağlarbaşı metro istasyonunda iniş gerçekleştirildikten sonra bahçeye 10-15 dakikalık bir yürüme sonrasında ulaşmanız mümkün oluyor. Otobüs hatları açısından ise en yakın noktada Abdullah Ağa Caddesi üzerindeki otobüs durağını tercih edebilirsiniz. Bu durağa ulaşan 

  • 15
  • 15B
  • 15C
  • 15K
  • 15H otobüslerini tercih edebilirsiniz. 

Ayrıca ulaşım açısından Millet Parkı Otobüs Durağı geçişi gerçekleştiren İETT otobüsleri de sizleri bahçenin girişine kadar ulaştırabilir. Metrobüs kullanımı ile ulaşım gerçekleştirmek açısından da 15 Temmuz Şehitler Köprüsü metrobüs durağında inecek şekilde 34A, 34AS VE 34Z otobüs hatları kullanıldıktan sonra duraktan 10 dakika kadar yürüyüş yapılmalıdır.

Tam olarak Kuzguncuk, Gümüşyolu Çk. Sk. No:4, 34674 Üsküdar/İstanbul adresinde yer alan millet bahçesine ulaşım gerçekleştirildikten sonra 08.00-22.00 saatleri arasında park ziyaret edilebilir.

Nakkaştepe Nerede?

Bahçeye gitmek için harita ve ulaşım alternatiflerine konum bilgisi kısmından ulaşabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Nakkaştepe hangi semtte?

Nakkaştepe Millet Bahçesi, İstanbul’un Üsküdar ilçesinde yer almaktadır.

Nakkaştepe Millet Bahçesi gece açık mı?

Hayır, Nakkaştepe Millet Bahçesi gece açık değildir. Bahçenin ziyaret saatleri 08:00-22:00 arasıdır.

Nakkaştepe hangi günler açık?

Haftanın her günü açıktır.

Nakkaştepe hangi köprüye yakın?

Nakkaştepe Millet Bahçesi, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’ne yakındır. Bahçeden köprünün muhteşem manzarasını seyredebilirsiniz.

Nakkaştepe Zipline kaç metre?

Zipline 100 metre uzunluğundadır.

Nakkaştepe millet bahçesinde mangal yasak mı?

Evet, Nakkaştepe Millet Bahçesi’nde mangal yapmak yasaktır. Bahçede ateş yakmak da yasaktır.

Nakkaştepe hangi metrobüs durağında?

Nakkaştepe Millet Bahçesi, Üsküdar metrobüs durağına yakındır. Metrobüsten indikten sonra, yaklaşık 10 dakikalık bir yürüyüşle bahçeye ulaşabilirsiniz.

İstanbul’da görülecek doğal yerlerin bulunduğu İstanbul’da gezilecek yerler listemize de mutlaka göz atın.

Siz de Nakkaştepe Millet Bahçesi’ni ziyaret ettiğinizde edindiğiniz deneyimleri ve gezileri bizimle paylaşarak yazımıza değerli yorumlarınızı ekleyebilirsiniz. Bizler, sizin geri bildirimlerinizle daha da gelişmek ve diğer ziyaretçilerimize daha kapsamlı bilgiler sunmak için sabırsızlanıyoruz. Nakkaştepe Millet Parkı hakkındaki deneyimlerinizi paylaşmak için lütfen yorumlar bölümünü kullanın.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz