Maden Deresi

Maden Deresi ve Şelalesi, hakkında detaylı bilgilere yer verdiğimiz yazımızda, konaklama, giriş ücreti ve şifalı suları gibi konularda detayları yazımızda sizlerle paylaşıyoruz.

Sakarya gezilerinizde konaklama önerisi olarak Sapanca Bungalov Evler yazımıza mutlaka göz atın.

Maden Deresi ve Şelalesi Hakkında Bilgiler

Karasu Maden Deresi

Maden deresi ve şelalesi bölgesi eski zamanlarda maden olarak kullanılan bu alanda çeşitli raylar, ve kazılmış tünelleri görmek mümkündür. Uçurum ve kayalıkların içerisine tüneller kazılmıştır ve bu tünellerin içerisinde gezmek mümkündür. Tünelden tünele geçmenizi ince patikalar sağlamaktadır. Fakat bu ince patikalar uçurumun kenarındadır ve güvenlik açısından ciddi riskler teşkil edebilmektedir. Patikalar, yağmurlu havalarda çamura dönüştüğünden dolayı kayma riski olan bir alandır. Tünellere girdiğiniz zaman derenin diğer ucundan çıkarsınız. Bu süreç içerisinde tünellerden herhangi başka bir çıkış mevcut değildir.

Son derece doğa ile iç içe ve yağmurlu havalarda bile büyüleyici görünmektedir bu bölge. Derenin olduğu alanda tünellerin yanı sıra şelale, mesire alanları, alabalık tesisleri ve balık restoranı bulunmaktadır. Aynı zamanda da kamp bölgesi olan burada konaklamak da mümkündür.

Ufak bungalovların yapıldığı kamp alanında son derece hoş bir şekilde ufak bir tatil yapmak mümkün olabiliyor. Genellik ile güneş görmeyen bu bölgede daha çok yağmur ve esinti hakim oluyor. Ama ufak hafta sonu kaçamaklarında doğa ile iç içe olmayı tercih edenler için gerçekten son derece uygun bir bölge diyebiliriz.

Dereden şelaleye tırmanma imkanınız bulunuyor. Aynı zamanda derenin yanında bir de piknik alanı da mevcuttur. Dereden şelaleye doğru tırmanırken kesinlik ile atı kaymayan bir ayakkabı tercih etmeniz gerekiyor. Şelaleden akan su oldukça soğuktur.

Maden Deresi Konaklama

Sakarya Maden Deresi

Konaklama yapmayı düşünenler dilerse burada yer alan ahşap bungalov evlerde kalabilirler. Ayrıca bölde çadır kampı yapmakda mümkün. Çadır kampı için 40 TL gibi bir ücret ödemeniz gerekiyor.

Kamp severler için hazırladığımız Türkiye’de en iyi kamp alanları yazımıza mutlaka göz atın.

Maden Deresi Şifalı Suyu

Burada akan suyun şifalı olduğuna inanılmaktadır. Bu suyun özellik ile sedef hastalığına ve mide ağrılarına iyi geldiği bilinmektedir. Aynı zamanda suyun vücutta oluşan çeşitli yaraları da iyileştirdiği daha önceden görülmüştür. Bu sebep ile bölge turistik açıdan son derece ilgi görmüş ve konaklama alanları inşa edilmiştir.

Maden Deresi Giriş Ücreti

Bölgeye giriş araba başına 30 TL olarak belirlenmiştir. Kişi başı herhangi bir ücret talep edilmese de araba başına ücret alınmaktadır. Kamp yapacaklar için ise çadır başı 100 TL ücret alınmakta.

Maden Deresi Nerede? Nasıl Gidilir?

Bölge, Sakarya ilinin Karasu ilçesinde yer almaktadır. TEM otoyolundan bölgeye ulaşmak isteyenler Hendek çıkışından çıkarak bölgeye ulaşabilirler. Daha sonrasında Kuyumcu Köyü sapağına sapıyorsunuz. Bu sapağa girdikten sonra ise tabelaları takip etmeniz yeterli olacaktır.  Bölgeye herhangi bir toplu taşıma aracı gitmemektedir. Bu sebep ile araba ile ulaşımı sağlamanız gerekecektir.

Şelaleye ulaşmak için aracınızı park ettikten sonra patika bir yoldan yaklaşık yarım saate yakın bir yürüyüş yapmanız lazım.

Haritası ve Konumu

Maden için harita ve ulaşım alternatiflerine konum bilgisi kısmından ulaşabilirsiniz.

Sizlerde Maden Deresi ve Şelalesi gezilerinizi yazımızın altına yorum yaparak bizimle ve ziyaretçilerimiz ile paylaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz