Acarlar Longozu

Acarlar Longozu, ülkemizin tek parça halindeki en büyük longozu yani su basar ormanı olarak bilinmektedir. Oluşum şekli olarak adeta bir kıyı set gölüdür. Doğaya meraklı iseniz bölge gerçekten sizler için harika bir tatil yeri olacaktır.

Acarlar Longozu Hakkında Bilgiler

Longozun asıl anlamı su içine batmış ormandır. Acarlar Longozu, Dünya’da yer alan en büyük longoz olarak da bilinmektedir. Bu tip yerlerde yani longozlar da çok fazla hayvan yaşamaktadır. Özellik ile çok fazla balık çeşidi bölgede yaşamaktadır. Aynı zamanda suyun çok olması ile beraber bitki örtüsü de son derece fazla gelişmektedir. Longozlar tam bir doğa harikasıdır. Bu bölgenin etrafında harika bir tatil yapabilirsiniz. Son derece ideal bir dinlenme alanı olacak olan bölgede gerek aileniz ile gerek ise tek başınıza son derece hoş bir tatil yapabilirsiniz.

Acarlar Longozu Görüntüleri

Şimdi bir orman hayal edin. İçerisinde bir sürü bildiğiniz tanıdığınız ağaç türünün bulunduğu. Burası işte tam da öyle bir yer. Fakat buranın tek farkı bilip tanıdığınız tüm bu ağaçların köklerinin suyun altında olması. Gökyüzünün maviliği ile kökleri suyun altında kalmış harika ağaçlar ve bu ağaçların etrafında ise su tosbağaları, kazlar ve çeşitli birçok hayvan… Doğanın tam ortasında bir tatil adeta. Şehre hem  bu kadar yakın olarak hemde bu kadar uzakta gibi hissedebileceğiniz tek yer adeta burası. Longozun içerisinde kayık ile veya yunus şeklindeki deniz bisikletleri ile gezmek ve ardından güzel bir balık ziyafeti çekmek sizlerinde kulağına güzel gelmiyor mu?

Bu doğa harikası günümüzde çevre bakanlığı tarafından korunuyor ve aynı zamanda turistik açıdan insanlara tanıtılmaya çalışılıyor. Bunun yanı sıra burada bazı sorunlar da yaşanabiliyor. Bölgeye aynı zamanda Acarlar Gölü‘de denebiliyor. Bölgenin etrafında 8 adet farklı köy bulunuyor. Bu köylerin atık suları zaman zaman göle karışabiliyor ve doğayı kirletebiliyor. Bu da bölgeni en büyük sorunları arasında yer alıyor. Aynı zamanda longozda su motorları ile gezmek de zaman zaman su içerisindeki kuşlara zarar verebilmektedirler.

Acarlar Longozu Sonbahar

Yılın belli mevsimlerinde su kuşları kuluçkaya yattıklarından dolayı su motorları çok ciddi zararlara yol açabilmektedirler. Longozun etrafında yaklaşık olarak 600 metrelik bir yürüyüş yolu bulunuyor. Bu yolda sadece ağaçların ve çeşitli kuşların sesleri duyuluyor. Aynı zamanda öğlen saatlerinde burada yaşamlarını sürdüren ördekleri de beslemeniz mümkün oluyor. Longoza girişler ücretsizdir. Aynı zamanda isteyen ziyaretçiler yanlarında kendi etlerini getirerek burada bulunan küçük ahşap restorandan bir mangal da kiralayabilirler. Daha sonrasında ise ufak iskelelerden birinde biraz oturabilir ve dinlenebilirsiniz. Longozda tekne turları da düzenleniyor. Şayet bu tekne turlarına katılmak isterseniz kişi başı 30 TL gibi bir ücret ödeniyor. Tur toplamda yaklaşık olarak 20 dakika sürüyor.

Acarlar Longozu, yaban hayvanlarının korunması için koruma alanı olarak ilan edilmiştir ve bu konuda detaylara Orman ve Su işleri bakanlığının Sakarya şube müdürlüğünnden bilgi alabilirsiniz.Fiziki ve yapısal özellikleri ile hidrolojik özellikleri hakkında bilgi için Wiki sayfasından bilgi alınabilir.

Acarlar Longozu Resimleri

  • Acarlar Longozu Resimleri
  • Acarlar Longozu Manzarası
  • Acarlar Longozu Görselleri
  • Acarlar Longozu Görüntüleri
  • Acarlar Longozu Sakarya
  • Acarlar Longozu Sonbahar
  • Acarlar Longozu Karasu
  • Acarlar Longozu Manzara Resimleri

Acarlar Longozu Konaklama

Bölgenin etrafında belli başlı oteller yer almaktadır. Bunlardan bir tanesi de Carpe Diem Otel’dir. Bunun dışında Karasu bölgesinde yer alan çeşitli otel ve pansiyonlarda da konaklamak mümkündür.

Acarlar Longozu Piknik Alanı

Longozun girişinde ahşaptan yapılan bir restoran bulunmaktadır. Yazımızın başında da belirttiğimiz üzere dilerseniz kendi yiyeceklerinizi ve etinizi getirebilir ve piknik alanında yemek yiyebilirsiniz. Etlerinizi yanınızda getirip mangal kiralamak da mümkündür. Doğanın içerisinde çeşitli hayvanların sesleri, kuşlarının cıvıltıları ve eşsiz bir manzara ile harika bir öğlen yemeği kulağa çok da fena gelmiyor olsa gerek.

Acarlar Longozu Nerede ve Nasıl Gidilir?

Acarlar Longozu, Sakarya‘da yer almaktadır. Longoz, Karasu ve Kaynarca ilçelerinin ortasında bulunmaktadır. Longozun Karadeniz’e uzaklığı ise yaklaşık olarak 700 metredir. Dilerseniz aracınız ile gelip burayı ziyaret edebilirsiniz. Dilerseniz de çeşitli turizm şirketlerinden otobüs bileti alabilir ve Sakarya’ya ulaşabilirsiniz. Daha sonrasında bölgenin etrafında yer alan köylere gelen çeşitli minibüsler ile longoza ulaşabilirsiniz. Çoğu turist bölgeye kendi aracı ile gelmeyi tercih etmektedir.

Acarlar Longozu Haritası

Longoz için harita ve ulaşım alternatiflerine konum bilgisi kısmından ulaşabilirsiniz.

Bölgede gezi planlayanlar için görülmesi gereken yerler arasında olan Sapanca Gölü yazımıza göz atabilirler.

Sizlerde gezilerinizi ve tecrübelerinizi yazımıza yorum yazarak bizlerle paylaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz