PAYLAŞ

Doğa ile iç içe bir tatil için en iyi seçeneklerden biri kamp yapmak olsa gerek.Yazın sıcağında, kışın soğuk karların üzerinde her mevsim doğanın ayrı bir güzelliği ile birlikte kamp yapabilirsiniz.

Türkiye’nin doğası kamp yapmak için oldukça elverişlidir.Ülkemizdeki en iyi kamp alanlarını sizler için bir araya getirdik.

Ülkemizde bulunan kamp yapmaya uygun birçok alan bulunmakta.Bizde bu alanlar içerisinden sizlere kamp yapabileceğiniz en iyi yerleri listeledik.İşte kamp sevenler için birkaç öneri:

En İyi Kamp Yerleri

Yedigöller Milli Parkı

Bolu sınırları içerisinde bulunuyor.Alışıldığı üzere yürüyüş,fotoğraf çekimi haricinde olta balıkçılığıyla da ilgilenebilirsiniz.Burada elektrik yok,dikkatli olmak kaydıyla ateş yakabilirsiniz.İlkbahar,yaz ve sonbahar kamp için ideal dönemler.

Yedigöller hakkında daha detaylı bilgi için Yedigöller Milli Parkı başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Yani yılın büyük bir bölümünde kamp yapabilirsiniz.Özellikle ilk defa kamp deneyimi yaşayanlar için burası ilk durak olmalı.

yedigöller milli parkı

 

Kelebekler Vadisi

En iyi kamp yerleri arasında bulunan Kelebekler vadisi için geçtiğimiz günlerde sitemizde geniş bilgili yazıya yer vermiştik.Yinelemek gerekirse,kampın tadını burada daha çok çıkartacaksınız.Ulaşımı zor, maceraya atılabileceğiniz, Fethiye’de bulunan bir koy.Çadır kapasitesi 125’e kadar çıkabiliyor.

Herşeyin haricinde burada,paraşütle atlayabilirsiniz,dalış dersleri alabilirsiniz,günün belli saatlerinde tuvalet,duş ve elektrik gibi hizmetlerden ücretsiz olarak faydalanabiliyorsunuz.Kamp alanına giriş oldukça uygun olmakla birlikte,çadıra alışamayanlar içinde bungalowlar da mevcut.

kelebekvadisi kanyon görünümü

 

Yazılı Kanyon

Isparta’da bulunuyor.Burada diğer yerlerden daha rahat ve kolay bir kamp yapabilirsiniz.Yiyecek probleminiz olmayacak,çünkü kamp alanında ‘kendin pişir kendin ye’ tarzı küçük işletmeler bulunuyor.Yaptığınız yürüyüşlerde tarihi yazıtlarla karşılaşabilir yüzmek için harika yerler keşfedebilirsiniz.

yazılı kanyon rafting

 

Köprülü Kanyon

Burası Antalya il sınırları içerisine bulunuyor.Milli park olarak koruma altında olan kanyon,içerisinde dünyanın en zengin bitki örtüsünü barındırıyor.Burada kamp alanınızı kendiniz seçebiliyorsunuz ve ister çadırda,isterseniz de karavanınızda konaklıyorsunuz.

Olukköprü, Karabük köyü, Köprüçay kenarında bulunan Beşkonak köyü, Altınkaya köyü ve Selge Antik Kenti,bu sıralananların herhangi birinde kampınızı kolaylıkla geçirebilirsiniz.Kamp alanlarında, kamp malzemeleri satışı da oluyor.Burada kaldığınız sürece heyecanınıza heyecan katarak rafting de yapabiliyorsunuz.

köprülü kanyon

 

Gökova Orman Kampı

Muğla’nın Akkaya Gökova beldesinde bulunuyor.Denize yakınlığıyla meşhurdur.300 çadır ve 70 karavan kapasitesi bulunuyor.Burada 8 koy görebilirsiniz,yüzebilirsiniz ve keyfili günlerinizi doğanın güzellikleriyle bir bütün olarak geçirebilirsiniz.

Kampa girişler ücretli ancak uygun fiyatlıdır.Çadır kampı için ayrı,karavan kampı için ayrı ücretlendirme yapılıyor.Son olarak eklemek istediğimiz bilgi de şu: alanda kafeye ve restorana da yer verilmiş,size sadece tadını çıkartmak kalıyor.

gökova orman kampı

 

İğneada

Burası daha çok kısa dönem kamp geçirmek isteyenlere uygun.Doğa güzellikleriyle,kumsalıyla,güneşiyle harika ancak su sıkıntısı çekebilir bazen de sineklerle başınız derde girebilir.O yüzden İğneada’nın güzelliklerinden yararlanıp kampınızı kısa sürede tamamlamanız gerekiyor.

iğneada

 

Nemrut Dağı

Burası özellikle Kommagene Krallığından geriye kalmış heykellerle turistlerin ilgi odağı olmuş durumda ancak Nemrut Dağına geldiyseniz mutlaka güneşin doğuşunu ve batışını izlemelisiniz.Nemrut Dağı Milli Parkı kampa açık burada konaklayabilir, turistik gezinizin tadını çıkartabilirsiniz.

Nemrut Dağı hakkındaki Muhteşem Nemrut Dağı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Burada kamp yapmaya karar verdiyseniz,ilgili acentelerle iletişime geçerek,onların aracılıyla gelmenizi tavsiye ederiz.Çünkü ulaşımı oldukça zor,en kolay ulaşımı Malatya’dan gerçekleştirebilirsiniz.

nemrut dağı

 

Ada Camping Avanos

Burası Nevşehir’de bulunuyor.Ada Kamping Avanos’u sona bırakmamızın nedeni,kamp hayatının saptırılmış versiyonu olduğu için.Yani kamp birazcık macera birazcık doğa şartlarının zorluklarıyla mücadele değil midir?

Burası sizlere kamp hayatıyla bilikte lüksü de sunuyor.Bungalowlar,karavanlara ayrılmış yerleri var,başka alanlara bulunmayan özel havuz ve plajı var,havuz bar ve restoranda tabii ki de.Elektrik duş,internet,TV,bölge turu hizmetleri de mevcut.Burası daha çok otel rituellerini andırıyor,kamptan uzaklaştırıyormuş hissi verdiği için en sona bıraktık, tercih yine de sizin bunlar bizim en iyi kamp yerleri önerilerimiz.

 

ada camping avanos

Dünyadaki kamp yerleri hakkında olan Dünyada kamp yapılacak en güzel yerler yazımızı inceleyebilirsiniz.

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here