Eğirdir Gölü

Eğirdir ilçesi, Isparta ilinin, hatta tüm göller bölgesinin en önde gelen turizm bölgelerinden biridir. Gerek tarihi zenginlikler açısından, gerek doğal varlıklar açısından büyük bir potansiyele sahiptir burası. Eğirdir gölü ve bölgesinin doğal güzellikleri her yıl artan sayıda yerli ve yabancı turist çekmektedir. Turizm ilçe ekonomisi açısından da oldukça önemlidir.

Eğirdir Gölü Hakkında Bilgiler

Anadolu’da göller bölgesinde Isparta sınırları içinde yer alan bir göldür. Rakımı 915 m. yüz ölçümü, 465 km2 olup, suyu tatlıdır. Göl ortasında daralmış iki parça şeklinde kuzeyden güneye uzanmaktadır. En geniş kısmı güney parçasındadır ve 16 kilometredir. Güney batıda 2735 m rakımlı bir barla ve kuzey doğudaki 1889 rakımlı Çirişli dağlarının etekleri, birer burun halinde göle uzanmaktadır. Bu şekilde gölün en dar geçidini meydana getirmektedirler.

Bu geçidin genişliği ise 2.5 kilometredir. Kuzey parçasının mahalli ismi, Hoyran, güney parçasının ise Eğridir gölüdür. Kuzey parçasının en kuzey parçasında yer alan ayağının menbai arası uzunluk 47,4 kilometredir. Parçaların yani, Eğridir ile Hoyran’ın birleştiği hat üzerindeki derinlik ise 5.5 m, Keltepe burnu ile Genç ali arası ise 9 metredir. Eğridir kazasının önlerinde Yeşil ada ve Can ada isimli iki ada yer almaktadır. Yeşilada’da Eğridir’in bir mahallesi bulunmaktadır ve günümüzde ada bir yolla karaya bağlanmıştır.

Eğirdir Gölü Resimleri

Eğirdir Gölü Plajı

Haziran denildiği zaman Ispartalıların gözleri Eğirdir’de ışıldıyor. O yumuşacık suyu, okyanus kumlarını aratmayan incecik kadife halıda yürüyormuş gibi bir his veren mavi bayraklı plajı, adeta bir karnaval havası hissettiriyor insanda. Minder, şezlong, şemsiye, kiralık olarak hizmete sunuluyor plajda. Ayrıca duşları ve soyunma kabinleri de bulunuyor. Günübirlikçiler içinde aracınızla giderek mavinin her tonunun bulunduğu güzel Eğirdir’de yüzüp dönmek mümkündür. Ayrıca kampçılar da düşünülmüş burada, plajın özel bir bölümünde rengarenk çadırlarda ilginç deneyimler yaşayabilirsiniz.

Eğirdir Ne Yenir?

Göl kıyısında bulunan balıkçılarda, alabalık, levrek, ve sazan yemenizi öneriyoruz. Özellikle Eğirdir’de özel hazırlanan soslu levrek en önemli spesiyelleridir. Bunların dışında Eğirdir, Isparta yolunda bulunan tarlalarda yetişen, elma ve vişneler de seçenekler arasındadır.

Eğirdir Gölü Konaklama ve Otelleri

Isparta Eğirdir otelleri gün batımlarında seyrine doyum olmayan, çevresi elma ve şeftali bahçeleri ile çevrili berrak plajı ile ünlü doğa harikası gölün hemen yanında yer alıyor. Tahribata uğramamış ve kirlenmemiş en büyük göllerimizden biri olması nedeniyle Altın kum plajı mavi bayrak ile ödüllendirilmiş. Eğirdir otelleri bu beldenin iç kesimlerinde yada göl kıyısına kurulmuşlar. Daha çok doğa tutkunlarının seçtikleri bir belde olan Eğirdir’de küçük oteller daha yaygındır. Eğirdir otelleri fiyatları tesislere göre değişse de yılın hemen hemen her mevsimi gayet uygundur.

Eğirdir otellerinde konaklarken, göl manzarasını izlemeye doyum olmaz. İşte size önerebileceğimiz bir kaç işletme.

Choo Choo Pansiyon: Dört kuşaktır yerel bir aile tarafından işletilen, pansiyon Eğirdir gölüne uzanan Yeşilada’da yer alıyor. Eğirdir merkeze sadece 10 dakika mesafededir.

Fulya Pansiyon: Göl kıyısına sadece bir kaç adım mesafede yer alan, bir aile işletmesidir.

Lale Pansiyon: Lale pansiyon sizlere, göller yöresinin tarihi sahnesi Eğirdir’de harika bir hafta sonu tatili imkanı sunuyor.

Altıngöl Otel: Eğirdir gölünün hemen yanında yer alan bu otel, şık bir iç tasarım ve modern odalar sunmaktadır.

Nis Otel: Eğirdir gölüne çok yakın bu otel ile göle sadece birkaç adım uzaklıktasınız. Manzaralı odaları bulunuyor ve her odada klima ile tv yer alıyor.

Eğirdir Gölü Oluşumu ve Özellikleri

Gölün oluşumunda karstik yapının önemi büyüktür. Ana kalker temelinin üzerinde yer alan çöküntü oluklarının bir biri ile birleşmesi üzerine ortaya çıkmıştır. Göl deniz yüzünden 917 metre yüksekte olup Eğirdir Gölü derinliği ortalama 12 metredir. Maksimum derinliği ise 17 metreyi bulmaktadır. Göl suları bulanmaz. Gölün güney batı sahillerinde derin ve kuytu koyları bulunmaktadır. Sarp kayalar ve yarlar bu koylara çok güzel görüntü vermektedir. Göl kuzeyden güneye doğru uzanır ve yer alt doğal su kaynakları ile beslenmektedir. Suyu tatlıdır ve çevresi ormanlıktır. Bu kaynak suları ise gölün içinde muhtelif kısımlardan çıkmaktadır.

Göl kaynak sularından başka çevrede pınarlardan da beslenir. Gölde poyraz rüzgarları tehlikeli dalgalar oluşturmaktadır. Hoyran’ın güneyinde Eğirdir’e doğru hızlı sayılabilecek bir akıntı vardır. Göl kenarları genelde diktir. Bu dikliğin kaybolduğu doğu Gelen dost ve Hoyran yörelerinde göl kenarında bataklıklar bulunmaktadır. Gölde Eğirdir ilçesinin üzerinde olduğu yarım adanın bir uzantısı gibi küçük iki ada bulunmaktadır. Biri Can ada, diğeri ise Yeşil Adadır. Yeşil ada üzerinde 100 kadar bir ev bulunuyor. Son yıllarda göl sularının azalması ile bu adalar birbirine bağlanmış bulunmaktadır.

Haziran 1996 yılında Eğirdir gölü doğal sit alanı olarak ilan edilmiştir. Ayrıca gölde çok fazla balık bulunmaktadır. Bunların cinsleri, siraz, çapak, levrek, çiçek ve sudaktır. Gölde balıkçılığı Yeşilada sakinleri yapmaktadır.

Eğirdir Gölü Nerede ve Nasıl Gidilir?

Eğirdir Gölü, Isparta ilinde yer alır.İstanbul, Sakarya, Bilecik, Afyon, Isparta, Eğirdir istikametlerini kullanarak, karayolu ile ister kendi aracınızla, isterseniz otobüs ile gidebilirsiniz. Isparta Eğirdir arası yaklaşık olarak 46 kilometre, ve aracınız ile yaklaşık 50 dakika sürmektedir.

İstanbul Eğirdir arası, 575 kilometredir, ve aracınız ile yaklaşık 9 saat sürmektedir. İzmir Eğirdir arası yaklaşık 455 kilometredir ve aracınız ile 6 saat 30 dakika sürmektedir. Bursa Eğirdir arası yaklaşık olarak 400 kilometredir ve aracınız ile yaklaşık 6 saat 10 dakika sürmektedir.

Eğirdir Gölü Haritası

Göl için harita ve ulaşım alternatiflerine konum bilgisi kısmından ulaşabilirsiniz.

Sizlerde gezilerinizi ve tecrübelerinizi yazımıza yorum yazarak bizlerle paylaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz