Ankara ve İzmir Kültürel Yerler

Türkiye dünyanın en güzel ülkeleri arasında sayılan, bugüne dek farklı turistik özellikleri ile aldığı sayısız ödüle sahip bir ülke.

Ankara ve İzmir: Türkiye’nin Kültürel ve Tarihi Hazine Şehirleri

Türkiye dünyanın en güzel ülkeleri arasında sayılan, bugüne dek farklı turistik özellikleri ile aldığı sayısız ödüle sahip bir ülke. Türkiye’nin gördüğü yoğun ilgiye sebep olan farklı şehirleri bulunuyor. Bunların başında ise yaz tatillerinin vazgeçilmezi arasında yer alan, Ege’nin incisi olan İzmir ve Türkiye’nin başkenti olduğu için en önemli şehirlerinden biri olarak değerlendirilen Ankara geliyor. 

Ankara ve İzmir farklı bölgelerde bulunan, dolayısıyla birbirine yakın sayılamayacak iki farklı şehir. Bu iki şehrin aynı cümle içerisinde geçmesini sağlayan en önemli özellikleri kültürel ve tarihi açıdan zenginlikleri.

Ziyaretçisine farklı olanaklar sunan Ankara ve İzmir, ayrıcalıklı bir seyahat deneyimi sağlıyor. Her iki şehirde de görülmesi gereken sayısız yer ile denenmesi gereken farklı lezzetler bulunuyor. 

Ankara: Tarihin İzlerini Taşıyan Başkent

Üniversiteleri, sosyal olanakları, antik kentleri, mutlaka görülmesi gereken tarihi yapıları ve alışveriş merkezleri ile Ankara, geçmiş yıllardan gelen en kıymetli değerlerimizden biridir. Türkiye’nin başkenti olması sebebiyle en önemli şehri olarak değerlendirilen Ankara, tarihin izlerini ziyaretçilerine sunar. 

1. Anıtkabir

Anıtkabir Ankara kültürel Yerler

Türkiye’nin başkenti olan Ankara’nın en önemli yapısı kuşkusuz ki Anıtkabir. Sadece Ankara için değil, Türkiye hatta dünya için en çok ziyaret edilen simgesel yapılardan birisi. 750 bin metrekare alana yayılan, dünyanın en önemli değerlerinden biri olan Mustafa Kemal Atatürk’ün anıt mezarına yer veren Anıtkabir; İstiklâl Kulesi, Hürriyet Kulesi, Mehmetçik Kulesi, Müdafaa-i Hukuk Kulesi, Zafer Kulesi, Barış Kulesi, 23 Nisan Kulesi, Misak-ı Millî Kulesi, İnkılâp Kulesi, Aslanlı Yol, Tören Meydanı, İsmet İnönü’nün Lahdi ve Barış Parkı gibi bölümlere de ev sahipliği yapar. Çankaya’da bulunan Anıtkabir, ücretsiz olarak ziyaret edilebilir. Açık olduğu saatler tarihe bağlı olarak değişiklik gösteriyor.   2.Ankara Kalesi ve Tarihi Miras

Ankara’nın en önemli yapılarından biri olan ve sembolü olarak değerlendirilen Ankara Kalesi, Altındağ ilçesinde bulunuyor. M.Ö. 2. yüzyılda Galatlar tarafından yapıldığı tahmin edilen Ankara Kalesi, 110 metrelik yüksekliğiyle etkileyici bir yapı. 42 kule ve 5 köşeye sahip olan Ankara Kalesi bugüne dek Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı İmparatorluğu gibi farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Ankara için tarihi bir miras olan kaleyi haftanın her günü 10.00 ile 18.00 saatleri arasında ücretsiz olarak gezebilirsiniz. 

2. Atatürk Evi ve Müzesi

Atatürk Evi Atatürk’ün 100. doğum yıl dönümü kapsamında yapılmıştır. Ankara seyahatiniz esnasında mutlaka görmeniz gereken Atatürk Evi ve Müzesi, Atatürk’ün Selanik’te doğup büyüdüğü evin benzeri bir mimariye sahiptir. Ücretsiz olarak gezebileceğiniz müze pazartesi günleri hariç her gün 09.00 ila 17.00 saatleri arasında ziyarete açık.

3. Ankara’da Yerel Lezzetler ve Atatürk Orman Çiftliği

Ankara’nın yerel lezzetlerini denemek, bu esnada doğa güzellikleri ile keyifli vakit geçirmek istiyorsanız Atatürk Orman Çiftliği’ni mutlaka ziyaret etmelisiniz. Çiftlik içerisinde yeme içme olanağı sunan çok sayıda işletmeler bulunur. Ankara Otelleri ile keyifli bir konaklama deneyimi yaşarken ziyaret etmeniz gereken Atatürk Orman Çiftliği’nde mutlaka denemeniz gereken farklı lezzetler bulunuyor. Bunların arasında:

  • Ankara tava,
  • Beypazarı güveci,
  • Ankara simidi,
  • Bazlama kebabı,
  • İnceğiz çorbası,
  • Efelek sarması,
  • Beypazarı kurusu,
  • Uruş kapama gibi lezzetler yer alıyor. 

İzmir: Ege’nin İncisi ve Canlı Kültürel Dokusu

Türkiye’nin turizm cenneti olan İzmir, canlı bir kültürel dokuya sahip. Bu şehirde mutlaka görülmesi gereken onlarca farklı yer bulunuyor. 

1.Kordon Boyu ve İzmir Saat Kulesi

Kordon Boyu İzmir kültürel Yerler

İzmir Otelleri ile konforlu bir konaklama deneyimi sunan bu şehir, mutlaka görülmesi gereken yerlere sahip. Bunların arasında ise Kordon Boyu’nda bulunan ve şehrin sembolü olan İzmir Saat Kulesi geliyor. 1901 yılında Osmanlı Padişahı II. Abdülhamit’in tahta çıkışının 25. yılını kutlaması amacıyla inşa edilen ve bir şaheser olarak değerlendirilen İzmir Saat Kulesi, 25 metre yüksekliği ve 4 katlı yapısı ile oldukça etkileyici. 

2.Kadifekale ve Alsancak’ın Cazibesi

İzmir’in en önemli özelliği merkezinde bulunan tarihi yapıları. Bunlardan biri olan Kadifekale, M.Ö. 3000 yılları başında Büyük İskender’in ölümü sonrası inşa edilmiş. Bugüne dek onlarca farklı medeniyet tarafından kullanılan ve 15. yüzyıl Osmanlı döneminde değişikliklere uğrayan Kadifekale, 250 metrekare büyüklüğündeki devasa sarnıçları, 20 ile 35 metre arasında değişen suları, kilise ve manastırı ile İzmir’de yapılacak tarih turlarının vazgeçilmezi. 

3.Eski Rum Mahallesi (Kemeraltı)

Bugüne dek farklı milletten insanların bir arada huzur içerisinde yaşadıkları İzmir, bu özelliği ile önemli bir metropol. Eski bir Rum mahallesi olan ve günümüzde Kemeraltı ismi ile anılan bu mahalle, Kemeraltı Çarşısı ile ön planda. İzmir’in en büyük açık hava pazarı konumunda olan Kemeraltı Çarşısı 15 binden daha fazla dükkan ve mağazaya ev sahipliği yapar. Ankara ve İzmir: Lezzetin Başkenti ve Doğal Güzellikler

Ankara ve İzmir seyahati esnasında kültürel açıdan kendinizi geliştirebileceğiniz pek çok yer ile karşılaşırsınız. Fakat bu şehirlerin yalnızca kültür ve tarihi açısından zengin olmadıklarını, aynı zamanda benzersiz mutfaklara da sahip olduklarını bilmelisiniz. 

4. İzmir’de Deniz, Kum ve Tarihin Buluşması: Ephesus Antik Kenti

Ephesus ya da Efes Antik Kenti ismi ile anılan, tarihi çok eskilere dayanan ve İzmir’in Selçuk ilçesinde bulunan bu yer, İzmir’i daha yakından tanımak için en ideal seçenekler arasında. Efes Antik Kenti deniz, kum ve tarihi aynı anda sizlere sunuyor. Eşsiz bir yapı olarak değerlendirilen ve dünyanın her yerinden milyonlarca ziyaretinin akınına uğrayan Efes Antik Kenti, etkileyici bir Yunan kenti.

Efes Antik Kenti’nde vakit geçirdikten sonra İzmir’in yöresel lezzetlerini denemek için restoranları ya da lokantaları ziyaret edebilirsiniz. İzmir seyahatiniz esnasında kumru, söğüş, boyoz, İzmir bombası, İzmir köftesi ve kokoreç gibi lezzetleri denemenizi öneriyoruz. 

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz