Şanlıurfa Gezilecek Yerler

Şanlıurfa, peygamberler şehri olması, misafirperver bir halka sahip oluşu, medeniyetlere ev sahipliği yapmış olması ve lezzetli mutfağı ile ülkemizde gezilip görülmesi gereken en önemli yerlerden birisi. Biz de bu gezide kesinlikle gidilip görülmesi gereken yerler için ufak bir liste hazırladık.

Şanlıurfa’da Gezilecek Yerler Listesi

Urfa’da görülmesi gereken tarihi, mimari ve doğal güzellikler ile görülecek en güzel yerlerden oluşan Urfa gezilecek yerler listesi;

Balıklı Göl

Şanlıurfa Balıklı Göl

Şanlıurfa gezilecek yerler listemizin ilk sırasında Balıklı Göl bulunuyor.Rivayete göre Hz. İbrahim’in Nemrut tarafından ateşe atılması ile ateş suya, odunlar da birer balığa dönüşür ve bu suyla odunların Urfa’daki bu göl olduğuna inanılır. Bu nedenle göl ve balıklar kutsal sayılır ve kesinlikle yenmez, zarar verilmez.Detaylı bilgiler Balıklı Göl yazımızda.

Halil-ür Rahman Camii

Şanlıurfa Halil-ür Rahman Camii

1200’lü yıllarda Eyyübiler tarafından yaptırılan caminin külliyesinin Hz. İbrahim’in ateşe atıldığı yer olduğuna inanılmaktadır. Balıklı Göl ile yan yana olması sebebi ile Balıklı Göl ziyareti esnasında es geçilmemesi gereken yerlerden birisidir.

Göbekli Tepe

Şanlıurfa Göbekli Tepe

Şu ana kadar bulunmuş en eski tapınağın bulunduğu tepe, piramitlerinden dahi 6000 yıl kadar önce inşa edilmiştir. Tarihin en eski taş resimleri de ayrıca bu tepede bulunmuştur.Detaylı bilgiler Göbekli Tepe yazımızda.

Hz. İbrahim Mağarası

Şanlıurfa Hz. İbrahim Mağarası

Hz. İbrahim’in bu mağarada doğduğuna ve 7 yaşına kadar burada yaşadığına, aynı zamanda da buradaki suyun bir çok hastalığa şifa olduğuna inanılması ile her gün binlerce ziyaret almaktadır. Ziyaret edecek olanların bu nedenle günün erken saatlerinde gitmelerinde yarar vardır.

Gümrük Hanı

Şanlıurfa Gümrük Hanı

Gezerken biraz nefes alıp dinlenmek ve Urfa’nın meşhur kahvesi Mırra’nın tadına bakmak için Gümrük Han’a uğranabilir. Han’ın ortasından geçen kanallarda yüzen balıklara kimsenin dokunmadığını görmek, kahvenin tadı, fiyatların ucuzluğu ve domino oynayan emekliler sizi bir hayli şaşırtacaktır.

Urfa Kalesi

Urfa Kalesi

Urfa’ya tepeden bakan kalenin tarih öncesi çağlarda yapılan tapınakların üzerine inşa edildiği düşünülüyor. Bugünkü görünümünü ise 800’lü yıllardan kalma.

Harran Ovası

Şanlıurfa Harran Ovası

Harran, Şanlıurfa gezilecek yerler listemizde bulunuyor.Hz. Adem’in cennetten kovulduktan sonra Dünya’ya geldiği yer olarak bilinen Harran; kalesi, evleri, Anadolu’da kurulan ilk üniversiteye sahip olması ile Urfa gezisinde kesinlikle en az 1 günün ayrılması gereken adreslerden birisi.

Halfeti

Şanlıurfa Halfeti

Birecik Barajı’nın suları altında kalan Urfa İlçesi. Tekne ile ilçeye ulaşıp sular altında kalıp sessizliğe bürünen ilçeye çökmüş sessizliğe şahit olabilir, kalıntılar arasında yürüyebilir, su altında kalmış caminin çatısında yürüyebilirsiniz.

Şanlıurfa Müzesi

Şanlıurfa Müzesi

1969 yılında ziyarete açılan müzede özellikle Harran bölgesi olmak üzere Urfa genelinde yapılan kazılardan çıkan eserler sergilenmekte. Maalesef çok büyük ilgi görmese de Dünya’da kazılardan çıkarılan en eski tarihli taş eserler bu müzede yer almakta.

Birecik

Şanlıurfa Birecik

Birecik’e giderek, Dünya’da soyları tükenmekte olan kelaynak üretim merkezini ziyaret edebilir ve Fırat Nehri’nin üzerinde gün batımını seyredebilirsiniz.

Hz. Eyüp Mağarası

Şanlıurfa Hz. Eyüp Mağarası

Eyüp Peygamber’in hastalığı nedeniyle yıllarca çile ve ızdırap çektiği mağara olduğu ve ayrıca mağaradaki suyun da bir çok hastalığa iyi geldiği düşünülmektedir.

Şanlıurfa gezileriniz için nerede ne yemek yenir diyorsanız Şanlıurfa’da Ne Yenir, Nerede Yenir yazımızı inceleyebilirsiniz.

Şanlıurfa’da gezilecek yerler yazımızın sonuna geldik.Sizlerde Urfa’da görülmesi ve gidilmesini düşündüğünüz yerleri, yazımıza yorum yaparak bizlerle paylaşabilirsiniz.

1 Yorum

  1. Gezmiş kadar oldum gerçekten SeyahatDegisi. Yazınız çok büyük emek içeriyor. Planladığımız Urfa seyahatimizde bol bol yararlanacağız gibi.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz