Marmaris gezilecek yerler

Ege’nin de incisi Muğla, Muğla’nın incisi de Marmaris demek çok yanlış olmaz galiba. Nasıl bir Karadeniz turunda Rize’ye gidip yaylaları tek tek gezmek neredeyse bütün bir Karadeniz turuna bedelse, Marmaris’te bulunan koyları gezmek de bir Ege turunun en özel anları olacaktır.

Muğla gezilerinizde mutlaka görülmesi gereken yerler için Muğla’da Gezilecek Yerler yazımıza göz atabilirsiniz.

Marmaris’te Görülmesi Gereken Yerler Listesi

Bir kere Marmaris’e gitmiş olanlar için artık Marmaris her sene mutlaka uğranılması gereken bir cennet olur. Daha önce hiç gitmemiş olanlarsa yazımızı okurlarsa belki bu yaz tatil planları arasında Marmaris de olur.

Marmaris Kalesi ve Hafsa Sultan Kervansarayı

Marmaris Kalesi

Bugün artık yeni yapılarla çevrilmiş olan Kemeraltı’nın dar sokakları arasında kalmış olan kalenin geçmişi 1500’lü yıllara dayanır. Rivayetlere göre ise Kanuni’nin kalenin mimarını astırması ile beldeye Marmaris ismi verilir ve o günden bu güne dek bu şekilde kalır.

Marmaris Hafsa Sultan Kervansarayı

Kalenin hemen yakınında bulunan Hafsa Sultan Kervansarayı ise Kanuni Sultan Süleyman’ın annesinin adına yaptırılmıştır ve yıllar boyu bir konaklama yeri olarak kullanılmıştır.

Cennet Adası

Marmaris Cennet Adası

Tekneyle ya da Yalancı Boğaz’dan yürüyerek gelmenin mümkün olduğu Cennet Adası aslında bir yarım ada. Ancak aldığı cennet sıfatı tam olarak adanın birebir tarifi. Deniz, doğa ve huzurla iç içe olmak istiyorsanız kesinlikle burayı görmeden Marmaris’ten ayrılmamalısınız.

Baca Mağarası

Marmaris Dalış Scuba

Marmaris gezilecek yerler listemizde ki sıradaki adresimiz aslında su altı fotoğrafçıları ve dalmaktan büyük zevk alanlar için. Dünyanın en nadide dalış mekanlarından birisi olan Baca Mağarası’nda 50 metreye kadar unutulmaz bir dalış yapma şansınız var.

İçmeler

Marmaris İçmeler

Marmaris’in en önemli tatil bölgelerinden birisi. Daha çok uygun konaklama fiyatları ile ilgi çeken İçmeler, güzel doğasıyla da birlikte düşünülünce uzun süreli tatil yapacaklar için aslında en doğru konaklama yeri.

Amos Antik Kenti

Marmaris Amos Antik Kenti

Marmaris’e yaklaşık 25 kilometre uzaklıkta bulunan antik kentte kalıntılar çok iyi şekilde ortaya çıkarılamamış da olsa bir anfi tiyatro halen ayakta kalabilmiş şekliyle burada görülebilir.

Abdi Reis Koyu

Koyları ile meşhur Muğla’nın en özel koylarından birisidir. Özellikle tekne ile gezme imkanı bulabilenler için ilk adreslerden birisi olabilir.

Ayın Koyu

Marmaris Ayın Koyu

Marmaris gezilecek yerler listemizde Ayın Koyu’da yer alıyor.Özellikle dalış yapmak isteyenler için oldukça iyi bir seçim olacaktır. Türkiye’nin en güzel plajlarından birisine sahip olmasına rağmen de oldukça sakindir.

Eski Çarşı

Marmaris Eski Çarşı

Yapım zamanı tam olarak bilinmeyen çarşının Kanuni dönemi eserlerinden birisi olduğu düşünülür. Kapalı Çarşı benzeri bir yapıda olsa da daha küçük ölçektedir ve genellikle yöresel hediyelik eşyalar satılır. Serin yaz akşamlarında hem güzel vakit geçireyim, hem de biraz alışveriş yapayım derseniz yolunuz mutlaka Eski Çarşı’dan geçmelidir.

Halıcı Ahmet Urkay Müzesi

Marmaris Halıcı Ahmet Urkay Müzesi

Hayırsever iş adamı Ahmet Urkay tarafından verilen büyük bir emek sonucu açılan müzede; hem bölgede çıkarılan arkeolojik ve etnografik eserler, hem de iş adamının yaptığı seyahatlerde toplamış olduğu eserlerden oluşan koleksiyonu yer alır. Bir müzeden ziyade daha çok bir Osmanlı evi havasını taşımaktadır.

Uzunyalı Plajı – Turunç Halk Plajı

Marmaris Halk Plajı

Koylarda ve adalarda sakin gezilerden sıkılmışsanız ve olabildiğince yoğun bir plajda denize girmek istiyorsanız bu iki plajdan birisine uğradığınızda çok güzel vakitler geçirebilirisiniz.

Bördübet Koyu

Marmaris Bördübet Koyu

Oldukça bakir kalmış koylardan birisi. Gittiğiniz takdirde kendinizi bu kadar yoğun turist akınının olduğu bir zamanda bile Dünya’nın dışındaymış gibi hissedebilirsiniz.

Sizlerde Marmaris’te gezilecek yerler ve görülmesi gerektiğini düşündüğünüz yerleri bizlerle yazımıza yorum yaparak paylaşabilirsiniz.Marmaris bu yaz tatili tercihleriniz arasında yer almalı diyoruz.

5 YORUMLAR

  1. Ülkemiz cennet köşesi ama bu halk açlığa sefalete cehalete mahkum edilerek bu cennetten mahrum edilmiş ve turistler bizim ülkemizde bizden ucuza tatil yapıyorlar … Marmaris ege akdeniz çok güzel imkanı olan gezsin.

  2. Ben şu an marmaristeyim gerçekten çok ucuz ve güzel bir yer bütceyle ve fakirlikle alakası yok biraz akıllı hareket eden buralarda tatil yapabilir bu resimlerin hepsi mar arise ait ben gezdim ısrarla marmaris şelalesini tavsiye ederim burda resmi yok ama ben gördüm çok güzel…

  3. Mugla da üniversite okuyup 5 yıl kalmış biri olarak gerçekten muhteşem koyları var, Sizlere tavsiyem nisan ayında çok düşük fiyatlara tatil yapıp bu güzellikleri görebilirsiniz. Tatil denize girmekten ibaret değildir. Önce çok iyi gezip keşfedip 1 yıl sonrasına mutlaka program yapıp denizinde tadını çıkartmak isteyeceksiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz