Gaziantep Gezilecek Yerler

Antep sadece mutfağı ile değil, aynı zamanda binlerce yıl öncesine dayanan tarihi ile de ülkemizin eşsiz şehirlerinden birisi. Bu yüzden eğer Antep’e gidecek olursanız kesinlikle görmeden dönmemeniz gereken oldukça fazla yer var.

Gaziantep’te Gezilmesi Gereken Yerler Listesi

Gaziantep gezilerinizde yeni yerleri birlikte keşfedelim.Gezi listenize eklemeniz gereken yerler yer alıyor.

Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesi

Zeugma Mozaik Müzesi

2011 yılında açılmasına rağmen Dünya’nın en çok ilgi gören mozaik eserler müzesi olmaya aday olması ile hem ülkemizin, hem de Gaziantep’in göğsünü kabartabilecek bir değer olmuştur. Müzede meşhur Çingene Kız mozaiğinden başka yüzlerce farklı eser bulunmakta. Tavsiyemiz; müzeyi sakin bir zamanda ziyaret edip, girişte de kesinlikle sesli rehber almanız. Detaylar Zeugma Mozaik Müzesi Giriş Ücreti yazımızda.

Rumkale

Gaziantep Rumkale

Rumkale, Gaziantep gezilecek yerler listemizde.Enfes bir güzelliğin ortasında kurulmuş olan tarihi bir kent. Tarihi Hristiyanlığın ilk yıllarına kadar dayanır ve küçük bir ada kent görünümündedir. Buraya yapılacak olan ziyaretin bir günü alacağını düşünerek yola çıkmakta yarar var. Ulaşım için en güzel rota ise Halfeti üzerinden yapılan bir tekne turuna katılmak.

Zincirli Bedesten

Gaziantep Zincirli Bedesten

Tarihi 17. Yüzyıla kadar uzanan çarşı, yapıldığı ilk günden bu yana halen ayakta ve misafirlerini ağırlamaya devam ediyor. Çarşı içinde 70’den fazla dükkanda bir çok el emeği ürün bulmak mümkün.

Medusa Arkeolojik Cam Eserler Müzesi

Gaziantep Medusa Arkeolojik Cam Eserler Müzesi

Türkiye’nin ilk özel cam eserler müzesidir. Aslında bir müzeden ziyade bir kültür ve sanat merkezi demek de yanlış olmaz. Türkiye’nin dört bir köşesinden toplanmış 6000’den fazla cam eserin sergilendiği müzede, cam atölyelerinin yapmış olduğu takılardan da satın alabilmek mümkün.

Gaziantep Kalesi

Gaziantep Kalesi

Tarihi M.Ö. 3600’lü yıllara dayanan kale, bunca yıl boyunca hep aktif olarak kullanılmıştır. Bugünkü halini ise en son olarak 16. Yüzyılda Osmanlılar’ın yaptığı onarımlarla almıştır.

Ayrıca kale içerisinde yer alan Gaziantep Savunması Kahramanlık Panoraması Müzesi’nde, Kurtuluş Savaşı sırasında verilen mücadelenin izlerini taşıyan bir çok eser yer almaktadır.

Gaziantep Hayvanat Bahçesi

Gaziantep Hayvanat Bahçesi

180’den farklı türde 5000’den fazla hayvanın yer aldığı hayvanat bahçesi, aynı zamanda Türkiye’nin de en büyüğü. Özellikle çocuklu ailelerin kesinlikle es geçmemesi gereken duraklardan birisi.Devamını Okuyun

Tahmis Kahvesi

Gaziantep Tahmis Kahvesi

Tahmis Kahvesi, Gaziantep gezilecek yerler arasında bulunuyor.Tam 500 yılık bir kahve ve Türkiye’deki en leziz kahvelerin sunulduğu yerlerden birisi. Biraz soluklanmak için uygun bir yer. Gidecek olursanız yabani fıstıktan yapılan sütlü menengiç kahvesini tatmadan geri dönmeyin.

Emine Göğüş Gaziantep Mutfak Müzesi

Emine Göğüş Gaziantep Mutfak Müzesi

Mutfağı ile ünlü Antep’in mutfak kültürünün işlendiği örnek müzelerden birisi. 1905 yılında yapılan bir konağın, 2007 yılında müze haline getirilmesi ile çok büyük bir ilgi gören yapı, 1 yıl içerisinde 250 binden fazla ziyaret aldı.

Yeni Han

Gaziantep Yeni Han

Tam yapılış tarihi bilinmese de 1557 yılında yazılmış olan bir kitabede Han’dan bahsedilmektedir. İpek Yolu üzerinde bulunması nedeniyle binlerce kişiyi ağırlamış olan Han’da, oturup biraz soluk alabileceğiniz ve taze demlenmiş çayın tadına bakabileceğiniz çay evleri var.

Parkantep Harikalar Diyarı

Parkantep Harikalar Diyarı

Gaziantep’te gezilecek yerler listemizdeki en eğlenceli durağımız Parkantep Harikalar Diyarı oluyor.İçerisinde bulunan pek çok ünite ile eğlenceli bir zaman sizleri bekliyor.Detaylar Parkantep Harikalar Diyarı yazımızda.

Gaziantep’e seyahatinizde en önemli rehberlerden biride tabiki yeme ve içme rehberi.Sitemizde yeralan Gaziantep’te Ne Yenir, Nerede Yenir yazımızı inceleyebilirsiniz.

Gaziantep gezilecek yerler listemizin sonuna geldik.Sizlerde yorumlar ile Gaziantep’te gezilecek yerler paylaşabilirsiniz.

4 YORUMLAR

  1. Kale altında cok fazla han var. Komurde kahve icin mola verilebilir.
    Bakircilar carsisina gelip gumruk han kaleoglu han gorulmeden gecilmemeli.
    Hamam muzesi de bu bolgede.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz