Gaziantep'te Ne Yenir Nerede Yenir

Tarihi İpek Yolu’nun üzerinde olması nedeniyle farklı kültürlerin en güzel lezzetlerini bir araya getirebilmiş olan Antep, o kadar geniş ve lezzetli bir mutfağa sahip ki; “gurme turizmi” denilen kavramın dilimize yerleşmesinin en büyük nedenlerinden birisi.

Antep Mutfağı’nda 250’den fazla yemek çeşidi var ve tek tek saymak oldukça zor. Ancak Antep’e gidip tatlılarından, beyranından, ekşili köftesinden, kebaplarından, enfes patlıcanlı yemeklerinden, yuvarlamasından tatmadan dönmek olmaz.

Gaziantep’te Nerede Yenir

Siz de Antep’e gidip bütün bu lezzetlerin tadına bakmak isterseniz, mutlaka uğramanız gereken lezzet durakları yazımızda.

Halil Usta

Gaziantep Kebapçı Halil Usta

Türkiye’nin en iyi kebapçısı olarak gösterilen esnaf lokantası. Öğlen saatlerine doğru açılan lokanta, et bitene kadar hizmet verir ve akşam olmadan kepenklerini kapatır. Antep’in arka mahallelerinden birisinde kalsa da lokantanın duvarında ünlülerin resimlerinden hiç boş yer kalmamıştır.

Bir kere burada kebap yedikten sonra başka yerlerde yediğiniz kebaplara burun kıvırmamak çok zordur. Yemek sonunda ikram olarak gelen ve asla para ile satılmayan “turbo” adını verdikleri kebap o kadar lezzetlidir ki; karnınız tok olsa bile tadına doyamazsınız.

İmam Çağdaş

Gaziantep İmam Çağdaş

Dünya’nın en lezzetli şark yemekleri lokantası olarak bilinir. Antep Mutfağı’nın tadına doya doya varalım, ailecek uzun uzadıya oturalım, hem yemeğimizi, hem tatlımızı yiyelim derseniz; İmam Çağdaş, Antep’teki en doğru adres. Kebapları Halil Usta standartlarında değildir ancak Antep’in en iyilerindendir.

İmam Çağdaş’a gitmişseniz de mutlaka ali naziğini, baklavalarını, soğuk ayranını, fıstık ezmesini, kuşbaşısını ve fıstıklı çayını tatmadan çıkmayın. Ya da ilk defa Antep’e gitmişseniz garsona söyleyin, o size sırası ile tatmanız gereken her şeyi getirecektir.

Koçak Baklava

Gaziantep Koçak Baklava

Antepliler’in deyimi ile; “ Antepliler Koçak’tan, turistler İmam Çağdaş’tan baklava alır.” Baklavaları o kadar lezzetli ve hafiftir ki; yemeğin üzerine yenildiğinde bile bir porsiyonla yetinemeyebilirsiniz. Tek sorun, burada baklava yedikten sonra bir daha kolay kolay baklava beğenememektir. Ancak aman dikkat; sakın baklavanın yanında dondurma istemeyin; zira bunu hakaret sayacaklardır.

Zeki İnal

Gaziantep Zeki İnal

 

Antepliler için Koçak Baklava Galatasaray ise, Zeki İnal da ezeli rakibi Fenerbahçe’dir ve halk arasında bile tartışması süregelir. Ancak şöbiyet ve fıstıklı kurabiye söz konusu ise belki de Dünya’nın en iyisidir Zeki İnal.

Katmerci Zekeriya Usta

Gaziantep Katmerci Zekeriya Usta

Katmer sizin için yemek sonrası tadılacak bir tatlı iken Antepliler için kahvaltının değişmezi. Bu yüzden eğer güzel bir katmer yemek isterseniz sabahın erken saatlerinde yola çıkmanız gerek. Öyle ki saat 10-11 gibi giderseniz usta ellerinde hamur, ertesi gün için hazırlık yapmaya başlamış olabilir. Katmer yemek içinse en güzel adreslerden birisi Zekeriya Usta.

Üçler

Gaziantep Üçler

Lahmacun yemek isteyenler için Anteplilerin tavsiyesidir. Bunun yanında çorbaları ve çiğ köftesi de enfestir.

Aşina Restoran

Gaziantep Aşina Restoran

Kebap ve tatlılardan sonra yöresel Antep yemeklerinin de tadına varmak isterseniz, Aşina Restoran hem hizmet kalitesi, hem de lezzetiyle unutulmayacak bir anı olarak siz de kalabilir. Eğer gidecek olursanız da kesinlikle lebeniye çorbasının tadına bakmadan dönmeyin.

Gaziantep seyahatiniz için Gaziantep Gezilecek Yerler yazımız ile Antep’te siz rehber oluyoruz.

Sizlerde Antep gezilerinizde neler yediniz ve hangi mekanları öneriyorsunuz, bunları yazımıza yorumda bulunarak bizlerle paylaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.