Alanya Gezilecek Yerler

“Ülkemizin jeopolitik” konumu diye, ders kitaplarında üstün körü geçilen bir söylem var ve bunun ne anlama geldiğini anlamak için sadece Alanya’yı görmek bile yeterli. Binlerce yıl öncesine dayanan bir tarih, eşsiz manzarayla deniz ve doğanın sunduğu hazine değerinde saklı güzellikler.

Antalya gezilerinizde mutlaka görülmesi gereken yerler için Antalya’da Gezilecek Yerler yazımıza göz atabilirsiniz.

Bu yüzden Alanya’ya sadece 5 yıldızlı otellerde geçirilecek bir tatil gözüyle bakmamakta yarar var. Bunun için biz de yolu Alanya’ya düşecek olanlara mutlaka uğramaları gereken adresleri verelim istedik.

Bölgeyi keşfederken ise konaklama için tercih edebileceğiniz çok sayıda otel seçeneği mevcut. Bu otellerde en uygun fiyatları bulabilmek için Enuygun.com’un Antalya Alanya otelleri sayfasına göz atabilirsiniz.

Alanya Görülmesi Gereken Yerler Listesi

Alanya ve çevresinde gezilecek yerler listemiz.

Alanya Kalesi

Alanya Kalesi

1200’lü yıllarda Sultan Alaaddin Keykubat tarafından yaptırılan kale, bugün Alanya’nın simgesi haline gelmiştir. Özellikle bahar zamanlarında gidecek olursanız kale içinde köşe bucak girmek istediğiniz her yere girebilirsiniz. Yaz aylarında bazı yerler için güvenlik engeli söz konusu olabilir.

Kızıl Kule

Alanya Kızıl Kule

Yine Sultan Alaaddin Keykubat tarafından yaptırılmış ve halen dimdik ayakta kalabilmiş önemli miraslarımızdan birisi. Kulenin üst taraflarına çıkacak olursanız tüm Alanya’yı ayaklarınızın altına alıp 360 derece izleyebilirsiniz.

Alanya Müzesi

Alanya Müzesi

Alanya gezilecek yerler listemizde Alanya Müzeside bulunuyor.Medeniyet izlerinin Helenistik Dönem’e kadar uzandığı bir coğrafyada toprağın üstü kadar altının da zenginliklerle dolu olduğunu tahmin etmek zor değil. Bu yüzden müzede oldukça fazla arkeolojik ve etnografik eser bulunur. Zamanınız çok olmayabilir ama özellikle yaz aylarında, güneşin tepede olduğu saatleri değerlendirip gitmenizde yarar var.

Damlataş Plajı

Alanya Damlataş Plajı

Mavi bayrağa sahip eşsiz güzellikteki plaj, hem denizin, hem de eğlencenin tadını çıkarmak isteyen bir çok kişinin Alanya’daki ilk tercihi.

Damlataş Mağarası

Alanya Damlataş Mağarası

1948 yılında vapur iskelesi inşa edilirken patlatılan mayın sonucunda şans eseri ortaya çıkan muazzam güzellik. Damlataş Plajı ile çok yakın olduğu için tam öğle saatlerinde biraz serinlemek ve bu eşsiz güzelliğe şahit olabilmek için Dünya’da bir benzeri olmayan bu gizeme şahit olabilirsiniz. Etkileyici yapısının yanında tam bir kesinlik olmasa da astım hastaları için de çok iyi geldiği söylenmektedir. Kim bilir belki hem gezer, hem de şifa bulursunuz.Devamını Okuyun

Fosforlu Mağara

Alanya Fosforlu Mağara

Tekne turu ile denizden girebileceğiniz mağaranın adının fosforlu olmasının bir nedeni var elbet; mağaraya girdiğiniz andan itibaren karşılaşılan ışık oyunları. Hem fotoğraf çekmek hem de eşsiz bir görsel şölene şahit olmak isterseniz kesinlikle uğramalısınız.

Dim Mağarası

Alanya Dim Mağarası

Dim Mağarası Alanya gezilecek yerler listemizdeki bir başka noktamız.300 metreden fazla uzunluğu ile ilk girdiğiniz andan itibaren bir bilinmeze doğru yola çıkmış gibi hissedersiniz. Yolun sonunda ise her şeye değecek kadar güzel bir manzara karşılar sizi. Sürprizin bozulmaması adına bunu sizin için açıklamıyoruz tabi ki.Devamını Okuyun

Dim Çayı

Alanya Dim Çayı

Deniz’in sıcağından sıkıldıysanız ve serinlemek için farklı bir alternatif arıyorsanız Dim Çayı’nda sizi inanılmaz bir sürpriz bekliyor. Çayın buz gibi suyunda serinleyip, çay kenarına kurulmuş ahşap bölmelerde yatıp uzanabilir ve kiremitte alabalığın tadına bakabilirsiniz.Devamını Okuyun

Sapadere Kanyonu

Alanya Sapadere Kanyonu

Binlerce yıldır akan suların oluşturduğu kanyonda inanılmaz eğlenceli ve rüya gibi bir yolculuğa çıkabilirsiniz. Hele bir de bahar aylarında gitmişseniz ve sular çağlıyorsa bu rüyadan uyanmak istemeyebilirisiniz. Eğer gidecek olursanız da şelalenin oluşturduğu havuzda yüzmeden geri dönmek olmaz, unutmayın.

Alara Kalesi

Alanya Alara Kalesi

Bir diğer Alaaddin Keykubat mirası da Alara Kalesi. Kale Alanya’ya biraz uzakta kalsa da verdiğimiz diğer adreslere uğrayıp hala vakti kalmış olanlar gidebilir; gidenler de kesinlikle pişman olmayacaktır.

Alanya gezilecek yerler listemiz için sizlerde görülmesi ve gidilmesi gerektiğini düşündüğünüz yerleri bizlerle yazımıza yorum yaparak paylaşabilirsiniz.

4 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz