Dim Çayı Alanya

Dim Çayı, Antalya ilinin Alanya ilçesine yaklaşık 6 km uzaklıktadır.Toros dağlarından doğan çay 60 km‘lik bir uzunluğa sahiptir.

Akdeniz’den yaklaşık 15 km içerde bulunan çayın üzerine kurulu olan Dim Barajı altından başlayarak çay üzerinde çok sayıda restaurantlar, piknik alanları, çay bahçeleri ile pek çok tesis yer almaktadır.Dim barajının üst bölümünde kalan kısımlarda rafting yapılmaktadır.Bölgede ayrıca dağ bisikleti içinde uygun güzergahlar bulunuyor.

Dim Çayı Kahvaltı ve Piknik Yerleri

Dim Çayı Kahvaltı Yerleri

Kestel Yol ve Tosmur yol ayrımından kuzeye doğru gidildikçe kahvaltı ve piknik yerleri yoğunlaşmaya başlıyor.Bölgede çok sayıda tesis yer almaktadır.Bu tesisler arasında kahvaltı ve yemek yiyebileceğiniz yerler ise; Göl Piknik, Ada Piknik, Hilal Piknik, Pınarbaşı, Cennet Vadisi ve Beyaz Saray‘dır.

Çayın üzerinde yer alan tesislerde serpme kahvaltı veya yemek dışında ayrıca güneşlenebilir veya serin sularda yüzebilirsiniz.Bazı tesislerde yer alan kaydıraklar ile buz gibi sulara dalış yapılabilir.

Dim Çayı Piknik Yerleri

Yol boyunca denk geleceğiniz tesislerde suyun üzerine atılan masalar ve yine suyun üzerine kurulmuş çardakların içerisinde ister kahvaltı keyfi isterseniz harika bir yemek veya da çay keyfi yapabilirsiniz.Alabalık yemek isteyenler ise daha yukarılarda yer alan alabalık yetiştiren tesislerde yaz aylarında gittiyseniz ayaklarınız suyun içerisinde bir yandan serinlerken diğer yandan lezzetli alabalıkların tadına bakabilirsiniz.Bölgede yer alan tesislerin bazıları kış aylarında da hizmet vermekteler.

Dim Çayı Manzarası

Kahvaltı Fiyatları

Kişi başı kahvaltı fiyatı 200-300₺ aralığındadır. Bölgede yer alan çok sayıda tesiste kahvaltı yapılabilir. Kahvaltı için fiyatlar makul denebilir ancak yemek konsunda biraz pahalı olduğu söylenebilir.

Dim Çayı Su Üzerinde Masalar

Dim Mağarası

Bölgede gezilecek yerler arasında bulunan Dim Mağarası, Antalya’ya 145 ve Alanya merkezine 11 km uzaklıktadır.Dim Çayı Vadisi yakınlarında yer alan mağara, 1691 metre yükseklikte olan Cebel Reis Dağı batı yamacında bulunuyor.Alanya şehir merkezinden kalkan belediye otobüsleri ile Dim Mağarasına ulaşabilirsiniz.Aracınız ilede asfalt yollar ile mağaraya ulaşım bulunuyor.

410 Metre olan Dim Mağarasının ziyarete açık kısmı 360 metredir.Mağara, Pamukkale Salonu, Org Salonu, Avizeli Salon, Göl Salonu olmak üzere 4 ana salondan oluşur.Dim Mağarasında yer alan tesisler yaz ve kış aylarında açıktır ve burada kahvaltı ve yemek yenebilir.Mağara hakkında giriş ücreti ve oluşumu ile diğer tüm detaylar Dim Mağarası yazımızda.

Dim Çayı Nerede

Çay, Antalya ilinin Alanya ilçesinde yer almaktadır.Alanya merkezi ile Dim Çayı 22 km uzaklıktadır ve Antalya şehir merkezine ise 154 km uzaklıktadır.Avsallar dim çayı arası 45 km‘dir.

Haritası ve Konumu

Çaya ulaşım için harita ve ulaşım alternatiflerine konum bilgisi kısmından ulaşabilirsiniz.

Alanya gezilerinizde görülmesi gereken yerler listesi olan Alanya gezilecek yerler yazımız da göz atabilirsiniz.

Sizlerde gezilerinizi ve tecrübelerinizi yazımıza yorumda bulunarak bizlerle paylaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz