Dim Mağarası

Dim Mağarası yazımızda mağara hakkında detaylı bilgiler ve oluşumu dışında ziyaretçiler için giriş ücreti, ziyaret saatleri ve nerede ile ulaşım bilgilerine yer verdik.

Antalya gezilerinizde görülmesi gereken yerler listesi olan Antalya’da gezilecek yerler yazımıza veya bölgede bulunan diğer yerleri Alanya gezilecek yerler yazımız ile keşfedebilirsiniz.

Antalya’da yer alan diğer mağaralardan Karain Mağarası ve Damlataş Mağarası yazılarımıza mutlaka göz atın.

Dim Mağarası, gerçekten görülmeye değer bir karstik oluşumdur. Mağaranın uzunluğu yaklaşık olarak 400 metre ve genişliği 15 metre civarındadır. Mağaranın içerisinde dört ayrı salon vardır. Bu salonların hepsi sarkıt, dikitlerden ve sütunlardan oluşmaktadır. Salonların adları ise; Avizeli Salon, Org Salonu, Pamukkale Salonu ve Göl Salonu olarak bilinmektedir. Mağaranın iç sıcaklığı yaklaşık olarak sekiz derecedir ve mağaranın içerisinde bir adet göl de bulunmaktadır. Gezerken sizde fark edeceksiniz ki yerlerde ufak su birikintileri de mevcuttur. Bunların yanı sıra mağaranın içerisindeki sarkıt ve dikitler adeta özel bir süsleme gibi görünmektedir.

Antalya Dim Mağarası

Mağara, Dim vadisinin üst kısmında yer alır. Vadiden yürüyerek buraya ulaşmak mümkündür. Bu yürüyüş esnasında sizlerde doğanın biraz tadını çıkartabilir ve daha sonra mağaranın bulunduğu bölgeden görünen eşsiz manzarayı inceleyebilirsiniz. Çevrede pek çok çam ağacı bulunmaktadır. Bu çam ağaçlarının kokuları etrafa yayılmakta ve ziyaretçileri mest etmektedir. Mağaranın adının Dim olarak belirlenmesinin sebebi ise çevre halkına Dim’li denmesi ile alakalıdır. Ayrıca bölgeyi ziyaret ettiğiniz zaman kanyonu gezebilirsiniz ve kanyonun çevresindeki piknik alanlarında keyifli bir piknik yapabilirsiniz.

Yürüyüş yapmak istiyor iseniz çevre beldeleri de yürüyerek gezebilir ve güzel bir doğa yürüyüşünün keyfine varabilirsiniz. Bunun yanı sıra piknik yapmak istemeyenler için çevrede restoranlarda bulunmaktadır. Bu restoranlarda yemek yiyebilir veya içeceklerinizi içebilirsiniz. Buraya gelmişken aynı zamanda Damlataş mağarası, kızıl kule ve selçuklu tersanesi ile Dim Çayı gibi turistik alanları da gezip görebilirsiniz.

Dim Mağarası Oluşumu

Dim Mağarası Oluşumu

Dim mağarası, yapı olarak doğal ve karstik bir mağaradır. Mağara, yağmur ve kar sularının kireç taşlarını eritmesi sonucu meydana gelmiştir. Mağaranın oluşumunda tektonik de büyük bir rol oynamıştır ve mağara bugünkü haline zaman içerisinde ulaşmıştır. Bu bölgedeki birçok mağara hem oluşum hem de yapı bakımından birbirlerine çok benzemektedirler. Yukarıda da belirttiğimiz üzere Damlataş Mağarası‘da bu bölgede yer alan ve biraz yürüyerek ulaşabileceğiniz bir mağaradır. Bölge, doğal güzellikler açısından son derece zengindir.

Dim Mağarası Su Birikintileri

Dim Mağarası Giriş Ücreti 2024

Bilet TürüGiriş Ücreti
Yetişkin150 TL
Çocuk (7-12)75 TL
Öğrenci60 TL
Emeklilere75 TL
ISCA ÜyeleriÜcretsiz

Mağaranın giriş ücreti için 150 TL, çocuklar (7-12) için ise 75 TL olarak belirlenmiştir. Ayrıca ISCA kart üyesi olan bireyler için mağaraya giriş ücretsizdir. ISCA, Uluslararası Turizme Açık Mağaralar Birliğidir. MüzeKart geçerli değildir.

Dim Mağarası Ziyaret Saatleri

TarihAçılış – Kapanış Saati
Ocak-Şubat09:00 – 17:00
Mart09:00 – 17:30
Nisan09:00 – 18:00
Mayıs09:00 – 19:00
Haziran-Temmuz-Ağustos09:00 – 19:00
Eylül09:00 – 19:00
Ekim09:00 – 18:30
Kasım-Aralık09:00 – 17:30

Mağaranın ziyaret saatleri Ocak ve Şubat aylarında 09:00-17:00, Mart ayında 09:00-17:30 olarak belirlenmiştir. Açılış saati hiç değişmemek ile beraber Nisan ayında kapanış saati yarım saat daha uzayarak 18:00 olmaktadır. Nisan-Eylül ayları arasında ise mağara 19:00‘da kapanmaktadır. Ekim ayında 18:30, Kasım ve Aralık aylarında ise 17:30‘da mağara ziyaretçilerine kapılarını kapatmaktadır. Mağaranın her mevsim farklı olan saatlerinin sebepleri ise güneşin batışı ile alakalıdır.

Alanya Dim Mağarası

Dim Mağarası Nerede?

Mağara, Antalya ilinin Alanya ilçesinde yer almaktadır. Alanya merkezine yaklaşık olarak 140 kilometre uzakta yer alır.

Nasıl Gidilir?

Mağaraya kendi özel aracınız ile gitmeniz mümkündür. Aynı zamanda Alanya ve Antalya merkezinden kalkan çeşitli toplu taşıma araçları ile de bölgeye ulaşmanız mümkündür. Şayet civar turistik bölgeleri ziyarete gelmişken burayı da görmek istiyor iseniz yürüyerek de bu mağaraya ulaşmanız mümkün olacaktır.

Haritası ve Konumu

Mağara için harita ve ulaşım alternatiflerine konum bilgisi kısmından ulaşabilirsiniz.

Sizlerde gezilerinizi ve tecrübelerinizi yazımıza yorum yazarak bizlerle paylaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz