Damlataş Mağarası

Damlataş Mağarası; Alanya ilçesinde yer alan ve bir patlama sonucu bulunan bir mağaradır. Mağara, Antalya için yüksek ölçüde turistik önem taşımanın yanı sıra aynı zamanda astım hastalığının da tedavisi sayılabilecek bir konuma ulaşmıştır.

Alanya gezilerinizde görülmesi gereken yerler için Alanya gezilecek yerler ve Antalya’da gezilecek yerler yazımıza mutlaka göz atın.

Antalya’da yer alan diğer mağaralardan Dim Mağarası ve Karain Mağarası yazılarımızada göz atabilirsiniz.

Damlataş Mağarası Hakkında Bilgiler

Antalya Damlataş Mağarası

Damlataş Mağarası; Alanya ilçesine 1 kilometre uzaklıkta yer alan ve oluşum süreci çok eskilere dayanan bir mağaradır. Mağara sayesinde birçok astım hastasının iyileştiğine inanılmış hatta bu neredeyse kanıtlanmış bir gerçek olarak kabul edilmiştir. Mağara 1948 senesinde, Alanya İskelesi yapılırken işçilerin kayaları dinamit yerleştirerek patlatmalarının sonucunda bulunmuştur. İşçiler mağaranın içerisine girdiklerinde çok sayıda sarkıt ve dikitler ile karşılaşmışlardır. Aynı zamanda yaklaşık olarak 200 metrekarelik bir alanı kaplayan mağaranın derinliğinin 15 metre olduğu da bilinmektedir.

Mağaranın orta kısmına gelmek için öncelik ile yaklaşık olarak 50 metrelik bir geçitten geçmek gerekir. Ayrıca mağaranın iç ısısının yaz – kış değişmeyerek her daim 22 derecede kaldığını da belirtmek gerekir.

Damlataş Mağarası Nasıl Oluşmuştur?

Damlataş Mağarası’nın oluşumunun 15.000 yıl önceye kadar dayandığına inanılmaktadır. Yağmur yağdığı zamanlarda mağaranın tavan bölgesinden kireçli su akmaktadır. Bu sular gerek mağaranın ısısı gerek ise mağarada ki nem oranından dolayı zaman içerisinde sarkıtları oluşturmuştur. Aynı zamanda damlaların yerde birikmesi sonucunda da birikintiler donarak dikitleri oluşturmuştur. Mağaranın uzun zamanlar önce deniz sularının kayaları aşındırması sonucu oluştuğu bilinmektedir.

Damlataş Mağarası Sarkıt ve Dikitler

Damlataş Mağarası Astım Tedavisi

Damlataş Mağarası’nın içerisinde yer alan hava ve gazlardan dolayı astım hastalığına iyi geldiği, hatta zaman zaman bu hastalığı tamamı ile geçirebildiği ortaya çıkmış bir gerçektir. Mağaradaki karbondioksit oranının yüksek oluşu ve nem oranının %90’ın üzerinde oluşu sayesinde mağara astım hastalarına şifa olabilmektedir.

Astım hastaları için özel olarak düşünülen tedav sistemi ise tüm astım hastalarının, mağaranın turistlere henüz açılmadığı sabah saatlerinde mağaraya gelmelerini ve orada 4 saat geçirmelerini sağlıyor. Hastalar 21 gün boyunca her sabah 06:00 ile 10:00 arasında mağaranın içerisinde zaman geçirerek tedavi oluyorlar. Mağaraya girişler astım hastaları için daha indirimli olmaktadır. Bu cüzi miktarın ise sadece sembolik amaçla alındığı bilinmektedir.

Damlataş Mağarası Giriş Ücreti

Mağarayı ziyarete gelen yetişkinler 10 TL öderken, öğrenciler giriş bedeli olarak 5 TL ödemektedirler.

Damlataş Mağarası Nerede?

Damlataş Mağarası, Antalya ilinin Alanya ilçesinde yer almaktadır. Mağara, Alanya Marinasına 4 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Mağaraya bölgede en yakın bulunan yer ise Yeni Yüz Yıl Atatürk Parkı olarak belirlenmiştir. Mağaraya aracınız ile Alanya merkezden yaklaşık 10 dakika içerisinde ulaşabilirsiniz.

Haritası ve Konumu

Mağara için harita ve ulaşım alternatiflerine konum bilgisi kısmından ulaşabilirsiniz.

Sizlerde gezilerinizi ve tecrübelerinizi yazımıza yorum yaparak paylaşımda bulunabilirsiniz.

2 YORUMLAR

  1. türkiye de en son gezilecek yer
    verdiğiniz giriş parası da cabası
    biraz daha yolculuk yapmaya kıyabilirseniz Aydıncık taki gilindere mağarasıı (aynalı göl)
    dünya harikası bir yer

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz