Yerebatan Sarnıcı

Yerebatan Sarnıcı, Bizans imparatoru I. Justinianus tarafından 532 yılında yaptırılmıştır. 52 Basamaklı taştan bir merdivenle inilen İstanbul’un en büyük sarnıcıdır. Bizans döneminde su deposu olarak kullanılmış ve günümüzde müze olarak kullanılmaktadır. Yazımızda sizlere detaylı bilgiler ile tarihi, yapılışı, hikayesi, içerisinde yer alan eserler ile nerede ve ulaşım bilgilerini sunuyoruz.

İstanbul’da mutlaka görülmesi gereken tüm yerler ile sarnıcın etrafında yer alan önemli yerlere İstanbul’da Gezilecek Yerler yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Sarnıç halk arasında Yerebatan Sarayı olarak da bilinmektedir. Bu bölgede eskiden bir Bazilika yer almasından dolayı Bazilika Sarnıcı olarak da bilinir. Bazilika, eski çağlarda kral saraylarına deniliyordu.

Yerebatan Sarnıcı Hakkında Bilgiler

Yerebatan Sarnıcı Son Hali
Yerebatan Sarnıcı Yeni Hali
Yerebatan Sarnıcı Yeni Hali

Sarnıc, 100 bin ton su kapasitesi bulunuyor. Sarnıcın uzunluğu 140 m olup genişliği ise 70 m’dir.Toplamda 9.800 m2 alanı bulunan sarnıç, taştan yapılmış olan 52 basamaklı bir merdivenle inilmektedir.

336 Adet mermer sütun bulunmaktadır. Sütunların büyük çoğunluğu silindir şeklindedir. Sütunların başlıkları farklı özelliklere sahip olup bir kısmında Corint üslubu bulunurken bir kısmına ise Dor üslubunu yansıtmaktadır.

Sarnıcın duvarları 4.80 m kalınlığındadır. Duvarları ve zemini tuğla ile döşenmiş olup Horasan harcı ilede kalın bir şekilde sıvanmıştır. Bu harç sayesinde sarnıç su geçirmemektedir.

Sarnıç, doğal veya özel olarak yapılmış ve yağmur sularını biriktirmeye yarayan yeraltında bulunan su deposudur.

Yerebatan Sarnıcı Video Görüntüleri

Yerebatan Sarnıcı Youtube Video Görüntüleri

Yerebatan Sarnıcı Tarihi

Yerebatan Sarnıcı Tarihi
Yerebatan Sarnıcı İçi

Bizans imparatoru I. Justinianus tarafından 532 yılında yapılmıştır. Sarayın ve bölgede yaşayanların su ihtiyacını karşılaması amacıyla yapılmıştır.

Sarnıc, İstanbul’un Fatih Sultan Mehmet tarafından 1453 yılında fethinden sonra bir süre daha kullanılmıştır. Topkapı sarayının bahçesinin su ihtiyacı yine bu sarnıçtan karşılanmıştır.

Osmanlı zamanında durgun suyun temizlik açısından uygun olmadığı düşünüldüğünden şehirde Osmanlı tarafından kurulan tesisler sonrasında sarnıç kullanılmamıştır.

Yerebatan Sarnıcı Medusa Başı Heykeli

Yerebatan Sarnıcı Medusa Başı Heykeli
Medusa Başı Heykeli

Medusa Heykeli, Roma döneminin heykel sanatının önemli eserlerindendir.Medusa başı, efsanesiyle ziyaretçilerin büyük ilgisini çekmektedir. Heykelin ne zaman sarnıca getirildiği bilinmiyor.

Araştırmacılar bu heykelin salt sütun kaidesi yani bir sütunun kare biçiminde altlığı olarak kullanılması amacıyla getirildiğini düşünmektedirler. Fakat Medusa Başının buraya yerleştirilmesindeki amacın farklı olduğunu düşünen görüşün savunduğuda bir hikaye bulunmaktadır.

Yerebatan Sarnıcı Hikayesi

Yerebatan Sarnıcı Hikayesi

Medusa, Yunan mitolojisinde Gorgona yani korkunç dişi canavar olan üç kız kardeşten birisidir. Medusa özel bir güce sahiptir. Kendisine bakanları taşa çevirmektedir. Eski dönemlerde korunması gereken yerlere Gorgona heykelleri konurdu. Yerebatan sarnıcına da Medusa başı heykeli konulmasının sebebide bu yüzdendir.

Yerebatan Sarnıcı Giriş Ücreti 2024

Yerebatan Sarnıcı giriş ücretleri üç farklı kategoride alınmaktadır. Yetişkin ziyaretçiler için 80 TL, öğrenci ve öğretmen olanlardan 30 TL, ve yabancı ziyaretçilerden ise 600 TL ücret alınmaktadır.

Ziyaret SaatiYerli Ziyaretçi (TL)Yabancı Ziyaretçi (TL)Öğrenci (TL)
09.00 – 19.0080₺600₺30₺
19.30 – 22.00250₺1000₺100₺

Yerebatan Sarnıcı’nda Müze Kart Geçerli mi ?

Sarnıç Kültür Bakanlığı’nın bünyesinde hizmete açık olmadığı için Müze Kart geçerli değildir.

Ziyaret Saatleri

Haftanın her günü, sabah 09:00 ile akşam 22:00 saatleri arasında ziyarete açıktır. Bu geniş saat aralığı içinde tarihi Yerebatan Sarnıcı’nı keşfetmek için zamanınızı ayırabilirsiniz. Sarnıc, düzenlenen seanslar nedeniyle 18.30 ile 19.30 saatleri arasında ziyarete kapatılmaktadır.

Ziyaretçi Kuralları:

 1. Bilet Alma: 19.30-22.00 saatleri arasındaki ziyaretler için biletinizi saat 19.30’dan itibaren gişeden alabilirsiniz.
 2. Kimlik İbrazı: İndirimli ve ücretsiz girişler için kimlik göstermek zorunludur.
 3. Müze Kart: Kurumumuz Kültür Bakanlığı’na bağlı olmadığı için Müze Kart geçerli değildir.
 4. Ödeme: Kredi kartı ve nakit TL geçerlidir. Döviz kabul edilmemektedir.
 5. Online Biletler: Griş biletlerini Passo’dan online olarak satın alabilirsiniz. Ancak, online indirimli bilet alanların girişte kimlik göstermesi gerekmektedir.
 6. Giriş Kuralları: Satın alınan biletler aynı gün içerisinde bir kez giriş hakkına sahiptir. Bilet iadesi yapılmamaktadır.
 7. Ücretsiz Girişler:
  • 65 yaş üstü yerli ziyaretçilere ücretsiz giriş sağlanmaktadır.
  • Çocuklar, bedensel ve görme engelliler ile engel oranı %70 ve üzeri olan engelli vatandaşlarımıza iştirak edenler ve refakatçi kimliği olanlara ücretsiz giriş hakkı tanınmaktadır.
 8. Randevu: Yoğunluk sebebiyle okul ve kalabalık grup gezileri öncesinde randevu alınması gerekmektedir.
 9. Güvenlik ve Eşyalar: Güvenlik tedbirleri ve yoğunluk nedeniyle bavul gibi büyük eşyalarla giriş yasaktır.

Bu kurallara uyarak Yerebatan Sarnıcı’nın keyfini güvenli ve sorunsuz bir şekilde çıkarabilirsiniz.

Yerebatan Sarnıcı Dış Görünüşü
Yerebatan Sarnıcı Dış Görünüşü

Yerebatan Sarnıcı Nerede ?

Sarnıç, İstanbul ilinin Fatih ilçesinde Sultanahmet semtinde yer almaktadır.Tarihi bir semtte olan sarnıç, Ayasofya, Sultanahmet Camii ve Sultanahmet Meydanı gibi gezilecek yerlere yakındır.

Nasıl Gidilir ?

Yerebatan Sarnıcı’na gitmek için kullanabileceğiniz en mantıklı yol tramvay hattını kullanmak olacaktır. Kabataş-Zeytinburnu arasında çalışan tramvay hattı ile Sultanahmet durağına kadar geldiğinizde sarnıca yürüyerek gitmeniz mümkündür.

Otobüsle gelecek olanlarsa Sultanahmet’e giden herhangi bir otobüsle sarnıca kadar gelebilirler. Ya da Kapalı Çarşı’ya kadar otobüsle gelip oradan 10-15 dakika yürüyerek sarnıca ulaşabilirler.

Şahsi aracı ile gelecek olanlar için sarnıcın bulunduğu nokta daha çok yayalara ve tramvaya ayrılan bir alanda olduğu için İstanbul’a yabancı olanlar için biraz sıkıntılı bir yolculuğa neden olabilir. Eminönü’ne kadar geldikten sonra Ayasofya yazılı tabelaları takip ederseniz sarnıca ulaşmanız da mümkündür.

Anadolu yakasından şahsi aracı ile gelecek olanlarsa Arabalı vapuru kullanarak direk Eminönü’ne ulaşıp oradan da kolayca sarnıca ulaşabilirler.

Haritası ve Konumu

Yerebatan Sarnıcı için harita ve ulaşım alternatiflerine konum bilgisi kısmından ulaşabilirsiniz.

Adres ve İletişim Bilgileri

Adres : Alemdar Mh., Yerebatan Cd 1/3 Fatih / İstanbul
Telefon : (0212) 522 12 59

Sıkça Sorulan Sorular

Yerebatan Sarnıcı Ziyarete Açık Mı?

Evet, yenileme çalışmaları tamamlandı ve ziyarete açık.

Yerebatan Sarnıcı Öğretmenlere Ücretsiz mi?

Hayır değil. Öğretmen ve öğrencilere 30 TL.

Yerebatan Sarnıcı Müze Kart Geçerli Mi?

Hayır, MüzeKart geçerli değildir.

Yerebatan sarnıcı pazartesi açık mı

Evet, Pazartesi günleri ziyarete açıktır.

Sizlerde sarnıca yaptığınız gezileri, deneyimlerinizi veya sorularınızı yazımıza yorumda bulunarak bizlerle paylaşabilirsiniz.

2 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz