Atatürk Arboretumu

Arboretum, “Ağaçlar ile ağaççık ve çalı gibi diğer odunsu bitkilerin yetiştirilmesine adanmış botanik bahçesi”. Literatürde yer alan şekli ile anlamı bu şekilde. Bunun en güzel örneklerinden birisi ise Sarıyer’de yer alan ve tarihi 1940’lı yıllara kadar dayanan Atatürk Arboretumu. Yazımızda sizlere bu eşsiz yer hakkında detaylı bilgiler ile içerisinde neler var, giriş ücreti, ziyaret bilgileri, fotoğrafları ve nerede ile ulaşım detaylarını paylaşıyoruz.Ayrıca bolca resim ve video tanıtımına da yer verdik.

Atatürk Arboretumu Hakkında Bilgiler

Atatürk Arboretumu İstanbul

296 Hektar alan üzerine kurulmuş olan canlı bitki müzesi olan Atatürk Arboretum için ilk olarak 1949 yılında çalışmalara başlanmış.İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesinden Prof. Dr. Hayrettin Kayacık tarafından yapılması teklif edilen arboretum, Bahçeköy Orman İşletme Müdürlüğü ile Orman Fakültesinin ortak çalışması sonucunda ilk olarak 38 hektarlık bir alanda kurulmuş.

Sonunda tarih 12 Temmuz 1982 olduğunda Atatürk’ün 100. doğum yılı olması sebebi ile adınıda Atatürk’ten alarak bu eşsiz yer açılır. Günümüzde 296 hektar alan üzerinde içerisinde 2000 farklı bitkiye ev sahipliği yapıyor ve bir açık hava müzesi olarak ziyaretçilerini ağırlıyor.

Hem güzel bir gün geçirmek, hem 2000’e yakın bitki türünün yer aldığı bir açık hava müzesini gezmek, hem de güzel fotoğraflar çekebilmek için bir gününüzü Atatürk Arboretumu için ayırabilirsiniz.Özellikle düğün fotoğrafı, nişan ve sünnet resimlerini çektirmek isteyenler burayı yoğun bir şekilde ziyaret ediyorlar.

İstanbul’da adeta gizli kalmış bir cennet olan bu yer ile ruhunuzu dinlendirebilir ve şehrin sizden aldığı enerjiyi burada geri kazanabilirsiniz.Kalabalık şehirlerde yaşamın avantajları olduğu kadar aynı zamanda eksileride oldukça fazla. Rahatlamak ve doğa ile insanın tekrar buluşmasını sağlamamız gerekiyor zaman zaman.İşte bu yerde bizlere değişik bitkilerden oluşan bir açık hava müzesi sunuyor.Aynı zamanda doğanın içerisinde hoş bir zaman geçirebiliyorsunuz.

Arboretum Nedir?

Atatürk Arboretumu

Arboretum, genellikle ağaç ve diğer bitki türlerinin bilimsel araştırma, eğitim ve koruma amaçlarıyla yetiştirildiği bir botanik bahçesidir. Bir arboretumda, farklı türlerden oluşan ağaçlar ve bitkiler özenle düzenlenmiş bir şekilde sergilenir. Bu alanlar, bitki bilimcileri, botanikçileri, peyzaj mimarlarını ve diğer doğa severleri çekmek için genellikle halka açıktır. Arboretumlar, bitki türlerinin tanıtılması, korunması, araştırılması ve eğitim amaçlarıyla kullanılır. Aynı zamanda doğal yaşamın korunması ve biyolojik çeşitliliğin sürdürülmesi için de önemli bir rol oynarlar.

Arboretum, çeşitli ağaçların yetiştirildiği ve korunduğu bir botanik bahçesi türüdür. Atatürk Arboretumu da 1959 yılında kurulmuş olan bir arboretumdur. Burada bulunan bitki türleri, farklı ülkelerden getirilmiş ve Türkiye’nin farklı bölgelerinde yetişen bitkiler de bulunmaktadır.

Atatürk Arboretumu’nda Hangi Bitki Türleri Bulunuyor?

Atatürk Arboretumu Bitki Türleri
Bitki Türleri

Atatürk Arboretumu, geniş bir bitki çeşitliliğine ev sahipliği yapmaktadır. Burada binlerce bitki türü bulunurken, aşağıda bazı örnekleri sıralayabilirim:

 1. Ağaçlar: Meşe, çam, sedir, söğüt, kızılağaç, akçaağaç, defne, ıhlamur, kestane, çınar gibi birçok ağaç türü Arboretum’da bulunmaktadır.
 2. Çalılar: İncir çalısı, gül, lavanta, böğürtlen, funda, mürdümük, kuşburnu, ardıç, adaçayı gibi çeşitli çalı türleri bulunmaktadır.
 3. Çiçekler: Lale, sümbül, nergis, papatya, gül, menekşe, begonya, orkide, petunya, zambak gibi birçok çiçek türüne rastlanmaktadır.
 4. Sulak Alan Bitkileri: Nilüfer, kamış, saz, su zambağı gibi sucul bitkiler Arboretum’da bulunmaktadır.
 5. Tropikal Bitkiler: Palmiye ağaçları, bananalar, orkide türleri, agave, yucca gibi tropikal bitki türleri de Arboretum’da bulunan seralarda yetişmektedir.
 6. Yabani Bitkiler: Yabani orkideler, yabani güller, yabani sümbüller gibi doğal floranın parçası olan bitkiler de Arboretum’da yer almaktadır.

Atatürk Arboretumu, 2.000’den fazla bitki türüne ev sahipliği yapmaktadır. Arboretum’da yetiştirilen bitkiler, orman, çalılık ve kırlık alanlardan alınmıştır. Burada yetiştirilen bitkiler arasında çam, ladin, sedir, meşe, karaçam, göknar ve servi gibi ağaç türleri bulunmaktadır. Ayrıca, İstanbul Boğazı‘na özgü bitkilerin yanı sıra dünya genelinde nadir bitkiler de burada yetiştirilmektedir.

Atatürk Arboretumu Fotoğraflar

Atatürk Arboretumu Fotoğrafları
Atatürk Arboretumu Fotoğrafları
Atatürk Arboretumu Kış
Kış Fotoğrafları
Atatürk Arboretumu Sonbahar
Atatürk Arboretumu Sonbahar
Atatürk Arboretumu Ağaç Tünel
Atatürk Arboretumu Ağaç Tünel

Atatürk Arboretumu Giriş Ücreti 2024

Bilet TürüHafta İçi Fiyatı (TL)Hafta Sonu Fiyatı (TL)
Yetişkin17₺45₺
Öğrenci6₺17₺

Atatürk Arboretumu giriş ücreti hafta içi yetişkin 17₺ ve öğrenciler için ise 6₺ bilet fiyatı bulunuyor. Hafta sonu ise fiyat biraz daha farklı, yetişkin 45₺ ve öğrenci 17₺ TL‘dir.

Biletlerinizi orman genel müdürlüğünün sitesinden (şu adresten) online bilet satın alabiliyorsunuz.

Fotoğraf Çekim Ücreti

Fotoğraf çekimleri için gelecekseniz sizden 472 TL ücret talep ediliyor. Bu ücret içerisinde 6 kişi içeri giriş yapabiliyor. Hafta sonları yapılacak Gelin, Nişan çekimleri için 0212 226 19 29 nolu numaradan randevu almanız gerekmektedir. Sitede yer alan fiyatlar kurum tarafından değiştirilebilir.

Atatürk Arboretumu Ziyaret Saatleri

Ziyaret saatleri 08:30 ve 17:00 arasında belirlenmiş. PAZARTESİ günleri ziyarete kapalıdır.

Ziyaret Kuralları

Atatürk Arboretumu için bazı kurallar uygulanmaya başlandı.Profesyonel çekim yapılabilecek her türlü ekipmanın ve kostümün içeriye alınması yasak.her türlü yiyecek (çocuk maması hariç), alkollü ve alkolsüz içecek (su hariç), evcil hayvan, tripot, bisiklet, top, uçurtma, balon, konfeti ve diğer açık alanlarda oynanabilen oyun ve oyuncakların içeriye alınması yasaklandı.Bu kuralların artan ziyaretçi sayısı nedeniyle alındığı belirtildi.

Yere düşmüş bile olsa tohum, çiçek, yaprak v.b. şeylerin toplanması ve içeriye yiyecek-içecek ile girmek yasaktır.

İçeriye Alınması Yasak Olanlar Listesi

 • Su ve çocuk maması hariç her türlü yiyecek-içiçek
 • Evcil Hayvan
 • Tripod
 • Bisiklet
 • Top
 • Uçurtma
 • Balon
 • Konfeti
 • Diğer açık alanlarda oynanabilen oyuncaklar
 • Kostüm
 • Multirotor türleri
 • Drone
 • Enstrüman
 • Spor Aleti
 • Profesyonel fotoğraf çekimine konu olabilecek her türlü aksesuar ve çekim malzemeleri
 • Yedek Kıyafet
 • Ücretli fotoğraf çekimleri dışında ziyaretçiler düğün, nişan elbiseleri ile içeriye alınmayacaktır.

Atatürk Arboretumu Nerede?

Atatürk Arboretumu, İstanbul ilinin Sarıyer ilçesinde yer alıyor. Navigasyon için harita ve ulaşım alternatiflerine konum bilgisi (Google Haritalar) kısmından ulaşabilirsiniz.

Nasıl Gidilir?

Otobüs ile ulaşmak isteyenler, İETT’ye ait 48D Göktürk – Hacıosman Metro hattını kullanabilir ve Atatürk Ağaç Parkı durağında inebilirler.Bu durak Arboretumun hemen önünde yer alıyor.Hattın geçtiği tüm duraklara İETT sitesi olan şu adresten ulaşabilir, sefer saatlerinide görüntüleyebilirsiniz.

Farklı bir alternatif olarak ise 42HM Bahçeköy – Hacıosman Metro hattını kullanabilir ve Orman Fakültesi durağında indikten sonra 400-500 metre yürüyerek ulaşım sağlayabilirsiniz.Yine hattın geçtiği tüm duraklara İETT sitesi olan şu adresten ulaşabilir ve sefer saatlerinide görüntüleyebilirsiniz.

Özel araç ile ulaşım:

 • Büyükdere Caddesi’ni takip ederek, Hacı Osman’dan sonra Bahçeköy yönüne devam edin. Bahçeköy’e ulaştıktan sonra, Kemerburgaz-Bahçeköy yolu üzerinde arboretuma ulaşabilirsiniz.
 • TEM otoyolunu kullanarak, Bahçeköy çıkışından çıkın. Bahçeköy’e ulaştıktan sonra, Kemerburgaz-Bahçeköy yolu üzerinde arboretuma ulaşabilirsiniz.

Özel aracı ile gidenler için navigasyon konumuna tıklayarak kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz. Toplu taşıma ile gidecekler için ise metro veya metrobüs direk olarak buradan geçmiyor.Bu sebeple otobüs kullanmanız gerekmekte.

Haritası ve Konumu

Bölgede Gezilecek Yerler

Arboretumun hemen yanı başında yer alan Belgrad Ormanı yazımıza göz atabilirsiniz.Şehrin doğal güzelliklerinin ve daha pek çok görülmesi gereken yerin bulunduğu İstanbul’da gezilecek yerler yazımıza da mutlaka göz atın.

İletişim Bilgileri

Adres : İstanbul Üniversitesi, Kemer, Orman Fakültesi, 34450 Sarıyer/İstanbul
Telefon : 0212 226 1929

Video Tanıtımı

Tanıtım videosu ile detaylı bilgiler yer alırken aynı zamanda arboretumu için harika görüntülere yer veriliyor.

Sıkça Sorulan Sorular

Atatürk Arboretumu nedir?

Atatürk Arboretumu, İstanbul’un Sarıyer ilçesinde yer alan ve çeşitli bitki türlerinin sergilendiği, aynı zamanda araştırma ve eğitim faaliyetlerine ev sahipliği yapan bir botanik bahçesidir.

Atatürk Arboretumu ne zaman açıldı?

1949 Yılında açılmıştır.

Atatürk Arboretumu’nda hangi tür bitkiler var?

Dünyanın dört bir yanından yaklaşık 2.000 bitki türü yetiştirilmektedir. Bu türler arasında ağaçlar, çalılar, otsu bitkiler, yumrulu bitkiler ve epifitler yer almaktadır.

Atatürk Arboretumu’nda neler yapılabilir?

Atatürk Arboretumu’nda yürüyüş yapabilir, doğayla iç içe zaman geçirebilir ve birçok farklı bitki türünü keşfedebilirsiniz. Ayrıca, bahçede düzenlenen etkinlikler ve özel turlar da mevcuttur.

Kaça kadar açık

Kışın 17:00 ve yazın 18:30’a kadar açıktır.

Bayramda açık mı

Bayramda açıktır. Ücret olarak hafta içi de olsa hafta sonu ücreti alınıyor.

Otopark var mı?

Evet otoparkı var ve ücretsizdir.

Pazar günü açık mı

Evet Pazar günleri açıktır.

Yazımızı okuyan ziyaretçilerimizden, Atatürk Arboretumu’nu ziyaret edenlerin deneyimlerini ve gezilerini paylaşmalarını bekliyoruz. Siz de bu özel mekanı ziyaret ettikten sonra edindiğiniz tecrübeleri ve etkileyici anılarınızı bizimle paylaşarak katkıda bulunabilirsiniz.

Yorumlarınızı yazımızın altındaki yorum bölümünde paylaşarak, diğer gezginlerle etkileşime geçebilir ve Atatürk Arboretumu hakkında daha geniş bir bilgi ağı oluşturabiliriz. Sizden gelen değerli geri bildirimler, okuyucularımız için daha kapsamlı bir rehber sunmamıza yardımcı olacaktır.

Unutmayın, seyahat deneyimlerinizi paylaşmak, başkalarının doğayla iç içe geçen bu özel mekanı keşfetmelerine katkıda bulunmanın yanı sıra, seyahat tutkunları arasında bir bağ oluşturmanın da harika bir yoludur. Yorumlarınızı bekliyoruz ve Atatürk Arboretumu’nun güzelliklerini keşfetmek için heyecanlıyız!

41 YORUMLAR

 1. Çilek Çocukevi olarak 7.10.2015 Çarşamba günü 10.45-1200 arası Atatürk Arboretumunu çocuklarımız ile ziyaret etmek istiyoruz.

  Geçen hafta yağış olduğu için gelememiştik

  Randevu için 226 19 29 tel ulaşamadığım için mail atıyorum .

  İyi çalışmalar dilerim,

  • Merhaba,

   Atatürk Arboretumu için Bahçeköy Orman İsletme Müdürlüğü’ne 0 212 226 23 35 numaralı telefondan ulaşım sağlayabilirsiniz.

 2. Haftasonu otopark problemi yaşandığı belli, herkes gidiş/geliş yol kenarına park ediyor, böylece trafik sorunu ortaya çıkıyor. Yakında bulduğunuz ilk yere park edebilirsiniz. Ayrıca girişte gişe sırası vardı. İçeri profesyonel foto makinası ile giriliyor ama Tripod sokulmuyor. Efendim, fotoğraf çekip kartpostal basıyorlarmış, alınmamasının sebebi bu ?? İnsanların çantalarından yiyecekleri alıyorlardı. Hamile bir kadın 3 tane muz koymuş çantasına, kendi ve çoçugu için, ikisini alıp birini bırakıyorlardı. Giriş ücretli olmasina rağmen pis, kağıtları bitmiş tuvaletler de hep bildiğimiz manzaralar. Bu kadar özel bir yer yapıyorsun, güzel de işletmesini yapın artık

 3. Ortaköyden veya Beşiktaştan falan nasıl gelebiliriz acaba? Birde normal fotoğraf makinemizle fotoğraf falan çekildiğimizde ek ücret alınmıyor değil mi?

 4. Merhabalar.Gidicek ziyaretçiler PAZARTESİ günü KAPALI olduğunu hesaba katarak plan yapmalı.Birçok yerde bu bilgi es geçilmiş fakat şehir dışından gelen ziyaretçiler bunun farkına kapalı kapıları görünce varıyorlar.Şimdiden iyi gezmeler herkese.

 5. Iyi günler
  ben kapali biriyim ve ekm gibi dugunum olucak ve burda cektrmek istiyorum fotograflarimi fakat hic kimsenin olmadigi bir saatte yapmam lazm cunku peceliyim
  ucreti ne kadar olur ?

 6. giriş fiyatı adam başı 15 lira..yaw çok değilmi dedik.ezik muamelesi yaptı bize bilet kesen dayı..uyuz olduk girmedik..gidin yiyeceklerinizi otoparkta yiyin gelin dedi..yandaş kadrosundan girip oturmuş sanırım oraya

 7. Ataturk arboretumu giris ucreti 15 tl fazlasiyla pahali,iceriye yiyecek alinmiyor. Yani disarda karnimizi doyurup girsek yetiskin olarak orman havasindan ben etkilenip acikirim ki 3 yasindaki cocugum hayli hayli acikir suyun yanina ek olarak kek aldim ne etrafi kirletir ne yangin cikarir goren mangal goturdum de geri cevirildim sanir ?? ula o kek kek kirlenmez oralari. He madem iceriye almiosunuz orta yere bi bufe acinda cocuklarin ihtiyaclarini karsilayabilelim huzurla gezelim. Personel berbat. Cantalari karistirmalari (sanirsin bomba var) neymis bi kek var hos degildi. He bide adama dioz cocuk aciksa nolcak gelip burda yedirin oyle gecersiniz. darphane gibi para basiosunuz az yiyinde temizlik personelinizi cogaltin ortaya bi bufe acin millet cocuguyla rahat gelsin gitsin. Kendimi cok kotu hissettigim icinde iceriye girmedim parami da geri aldim yanimda misafirlerim vardi rezil ettiler beni bi kek yuzunden

  • hanım efendi. orası gezilip piknik yapılacak yer değil..istanbul üniversitesine bağlı öğrencilerin bitki araştırmalarını ve ders gördükleri bir alandır.. mümkün olduğunca insanlar gezssin diye de çaba sarf ediliyor.. imkanlar bu kadar müsait…yan tarafta belgrad ormanı var oraya gidin.

 8. Ya valla yazık bi mesire alanı degil bi piknik yeri değil bi dıs cekime bu kadar para alınırmı Allahın yeşilligi tamam kişi başı 15 lira dersin olur derim oda millet para veriyo kirletmeden gezsin diye hiç bi mantık göremiyorum 3 saatlik bi cekim için yazık valla zaten evlenicek olan cift adam gibi bi hatıra için sizin elinize düsüyo bide siz vurun yazık günah.

 9. üniversite öğrencisiyiz ve geldi vize haftası vizelerden sonra kafa dağıtıp temiz oksijen almak için gitmeyi planlıyoruz 3 kişilik grubumuzla yanımızda evde hazırlamış olduğumuz sandiviç(streçe sarılı) ve profesyonel makine götürmek istiyoruz ortamı çekmek için(tabi arada kendimizide çekmek için) her hangi bir sıkıntı çıkar mı kapıda beylikdüzünden gelicez dönmeyelim geri 🙂

 10. Bu mekanının canlı ağaç müzesi olarak kurulduğu bilgisi sanırım vurgulanmalı…Ülkemizin endemik türlerinin ve dünyadan önemli türlerin sergilendigi unutulmamalı,burada bilmişlik yapmak istemezdim ama yorumlar buna sevk etti.orman içinde piknik,spor yapılmak isteniyor ise biraz daha ileride Belgrad ormanı bulunmaktadır güzel rekreasyon alanına sahiptir ancak burada koruyucu önlemlere dikkat etmemiz gerekiyor.syg.

 11. Bizde bugün onlarca kilometre uzaklıktan geldik fakat kapıdakiler eşim ve kızım anne kız kombin yapmış diye içeri almadılar neymiş efendim 410₺ para yatırmamız lazımmış bu tarz bi kombinle resim çekebilmek için terbiyesizlikten başka bir şey değil

 12. Bi sorum olucak şimdi kurallarda yazıyo porofesyonel cekim yapilabilcek her turlu ekipman yasaktir diye. Benim profesyonel kmeram var icerde cekim yapamazmiyim?

 13. Hamileyim yarı profesyonel kameram var hamilelikle alakalı olarak orda resim çekilmek istiyorum 475 ₺ ödememden kapıdan girsem çekilsem kim ne diye bilir ki ?

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz