Elmadağ Kayak Merkezi

Ankara sınırları içerisinde bulunan Elmadağ Kayak Merkezi, kış mevsiminde sürekli kar yağışı alan ve kar kalınlığının 60 cm. ye kadar ulaştığı, karasal iklimin hüküm sürdüğü bir yerdir. Elmadağ Kayak Merkezi, Ankara ODTÜ, Hacettepe Üniversiteleri ve Gençlik ve Spor Müdürlüğüne ait üyeler tarafından kullanılmak ile birlikte sporculara açık vaziyettedir. Kompleks içerisinde, Hava Kuvvetlerine ait bir adet teleski tesisi ile kafeterya ve kar üstü aracı bulunmaktadır.

Türkiye’de yer alan diğer kayak merkezleri için Türkiye’de ki kayak merkezleri yazımıza göz atabilirsiniz.

Yakın zaman içerisinde komplekslere yapay kar makinesi kurulmuş bulunmaktadır. Elmadağ Kayak Merkezinin denizden yükseklik seviyesi, 1850 metre civarındadır. Kayak merkezi ülkemizin kış turizm açısından önemli bir yer tutmaktadır. Gerek yerli, gerek ise yabancı turistler tarafından yoğun ilgi ile karşılaşan Elmadağ Kayak Merkezi, en fazla ziyaretçi çeken kış turizmi bölgeleri arasında yer almaktadır.

Elmadağ Kayak Merkezi Hakkında Bilgiler

İç Anadolu’da Ankara sınırları içerisinde yer alan Elmadağ Kayak Merkezi, kayak tesisleri ve dağ evlerinin de bulunduğu bütün bir bölgeyi ifade etmektedir. Yüksek bir rakama sahip olduğu için kışın başından itibaren kar alması sayesinde kış aylarında yerli ve yabancı turistler tarafından tercih edilen bir merkezdir. Özellikle kış mevsiminde 30-40 cm aralığında bir kar kalınlığı elde edilmesi ve takriben 4 ay (105 gün) kadar karın yerde kalma süresi sayesinde bu merkezde kayak parkurları ve tatil imkanları uzun bir süre değerlendirilebilir.

Kayak merkezinde birçok işletme yer alırken, örneğin lokanta, kafeterya, konaklama tesisleri, kayak pisti ve teleski gibi avantajlar yer almaktadır. Ayrıca bölge Nisan ayından itibaren de yemyeşil olduğu için huzurlu bir tatil yapma imkanı da sunarken, özellikle Aralık ayından itibaren bembeyaz kar örtüsü içerisinde kış sporları ve kayak tatilleri yapmak mümkün olmaktadır. Bu açıdan da birçok farklı fırsatı değişen ücretler ile deneyimleme şansı yaşanabilir. 

Video Görüntüleri

Elmadağ Kayak Merkezine Ne Zaman Gidilir?

Elmadağ Kayak Merkezine doğa yürüyüşleri için gidilecek ise, ziyaret zamanı olarak bahar ve yaz ayları tercih edilmelidir. Tesisler içerisinde bulunan kompleksler bahar ve yaz aylarında da ziyaretçilere hizmet vermektedir. Kayak sporu ile ilgilenenler için Elmadağ kayak Merkezine gitme zamanı ise, kayak sezonu olarak da ifade edilen, Ocak ile Mart ayları arası olmalıdır. Kar yağışının hüküm sürdüğü bu zamanlarda sportif faaliyetlerde bulunmak, en uygun dönemler olarak görülmektedir.

Elmadağ Kayak Merkezi Pistleri

Elmadağ Kayak Merkezinde, kuzey yamaç bölgesinde, 1500 ile 1850 metre yükseklikleri arasında kayak pistleri bulunmaktadır. Pistlerin alpin çayırlar ile kaplı olduğu görülmektedir. Ayrıca kullanılmakta olan pistlerin bir tanesi askeri pist olarak faaliyet göstermekte, diğeri ise ziyarette bulunan herkesin kullanabileceği tipte bir pisttir. Pistlerin ağaçsız bir halde bulunması, Elmadağ Kayak Merkezinin tercih edilmesinde önemli bir etkendir. Zorluk derecesinden değerlendirilecek olur ise, pistler orta ve kolay zorluk derecelerinde yer almaktadır.

Profesyonel kayak sporcularının yararlanabilmesi ve halkın keyifli şekilde kayak etkinlikleri gerçekleştirebilmesi için inşaat aşamasından itibaren Elmadağ Kayak Merkezinde 1 adet pist ve 2 adet teleski yani kayak merkezi içi ulaşım sistemi kurulmuştur. Bu çerçevede ana pist 650 metrelik bir kayak parkuru sağlarken, takriben 500 metre civarında bir genişliğe sahiptir. Kayak sporuna yeni başlayacak kişiler için çok fazla eğimli olmaması sayesinde de avantajlı bir yapı sağlamaktadır. Tesis içi ulaşım için kurulmuş olan iki teleski ise 300 ve 650 metre uzunluğa sahip olarak saatte 720 kişiyi taşıma kapasitesi sağlamaktadır.

Ankara Elmadağ Kayak Merkezi

Elmadağ Kayak Merkezi Fiyatları

Ankara Elmadağ Kayak Merkezinde teleski kullanımı açısından biniş sayılarına göre

  • 5 biniş için 19 TL 
  • 10 biniş için 36 TL 
  • 15 biniş için 48 TL 
  • 20 biniş için 58 TL talep ediliyor. 

Tesis içerisinde 50 TL ücret ile kayak kiralamak mümkün olurken, yine 50 TL ücret ile snowboard kiralama da yapılabiliyor. Ayrıca takribi 25 TL bir ücretle saatlik kızak kiralama ve yine 50 TL gibi ücretle günlük kızak kiralama imkanları da yer alıyor.

Kayak merkezinde kayak pislerinden yararlanmanız için kışın en soğuk döneminde yeterli kar kalınlığının bulunması gerekiyor. Bu koşullar oluştuğunda kayak merkezine ulaşarak tesis içerisinde yer alan teleski ile pist tepesine ulaşmanız ve profesyonel kayak etkinlikleri, amatör kayakçılık veya kızak ile eğlenceli bir kayak etkinliği gerçekleştirmemiz mümkün oluyor. Bununla birlikte piknik ve mangal için de seçilen tesis bölgesinde kayak takımları veya kızaklar da hem günlük hem saatlik olarak kiralanabiliyor. Aynı zamanda ücreti karşılığında özel kayak dersi almak da mümkün oluyor.

Elmadağ Kayak Merkezi Pistleri

Elmadağ kayak Merkezinde Konaklama (Oteller)

Elmadağ Kayak Merkezine gidenlerin konaklama ihtiyaçları, Ankara ODTÜ, Hacettepe Üniversiteleri ve Gençlik ve Spor Müdürlüğüne ait olan kayak evinde karşılanmaktadır. Ayrıca Turizm Bakanlığı’na ait olan Turban Otel ve özel şahıslara ait iki adette restoran yer almaktadır.

Günübirlik bir gezi veya eğlence dışında Elmadağ Kayak Merkezini konaklama ve tatil için tercih etmek istediğinizde bölgede konaklama hizmeti veren tesisler de yer alıyor. Güncel olarak bu tesislerden bahsetmek gerekirse;

  • Ankara Üniversitesi Elmadağ ÖRSEM Tesisi kurum tarafından işletmeye açılmış olmakla birlikte Pazartesi hariç haftanın her günü hizmet alabileceğiniz bir imkan sunuyor. Tesiste Ankara Üniversitesi personel ve öğrencilerinden ücret alınmasa da halk tarafından ücreti mukabilinde hizmet alınması imkanı yer alıyor. Ankara Üniversitesi Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı, tesis için Elmadağ ÖRSEM gezileri de düzenlerken, özellikle yoğun kar bulunan dönemlerde kampüsten araç kaldırılıyor. Tesislerde restoran ve kafeterya da yer alırken, tesisle ilgili bilgiler 0212 362 97 20 numaralı telefondan alınabilir.
  • Hacettepe Üniversitesi Elmadağ Tesisleri ise yine üniversitenin Spor Bilimleri ve Teknolojisi Yüksekokulu Kayak ve Eğitim Tesisi olarak hizmet veriyor. Yine tesis sahilinde hem restaurant hem kafeterya yer alırken rezervasyon ile hizmet alınabiliyor. Hafta içi günlerde 0312 305 24 96 ve hafta sonlar

Bölgede yer alan ve kayak merkezinin yaklaşık 10-20 KM yakınında bulunan oteller, No 19 Boutique Hotel, Koza Suite, Hotel Samm.

Elmadağ kayak Merkezi Nerede ?

Elmadağ Kayak Merkezi, Ankara sınırları içerisinde bulunan Elmadağ’ın kuzey yamaç kesiminde yer almaktadır.

Elmadağ Kayak Merkezine Nasıl Gidilir ?

Ankara iline 18 km. uzaklıkta bulunan kayak merkezine, şehir merkezinden kalkan özel araçlar ya da üniversite araçları ile ulaşmak mümkündür.

Ankara merkezinden kalkış gerçekleştiren ve Yakupabdal Köyüne gelen dolmuşları kullanabilir veya diğer yöntem olan özel araç ile ulaşımı tercih edebilirsiniz. Özel araçlar ile ulaşım gerçekleştirmek için de Nata Vega AVM’nin tam yanındaki Kayak Merkezi tabelasını takip ederek çevre yoluna girmeniz gerekiyor. Sonrasında Yakupabdal Köyü yolu takip edilerek, tek şeritlik bu yoldan kayak merkezinin otoparkına kadar ulaşabilir ve aracınızı park ederek bir miktar yürümeyle kayak merkezine ulaşabilirsiniz. 

Haritası ve Konumu

Kayak merkezi için harita ve ulaşım alternatiflerine konum bilgisi kısmından ulaşabilirsiniz.

Ankara gezilerinizde görülmesi gereken en güzel yerler için Ankara’da Gezilecek Yerler yazımıza mutlaka göz atın.

Sizlerde gezilerinizi ve tecrübelerinizi yazımıza yorumda bulunarak bizlerle paylaşabilirsiniz.

1 Yorum

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz