Türkiye Kayak Merkezleri

Türkiye yaz turizmi açısından dünyada adını duyurmuş bir ülke olduğu gibi, son yıllarda kış turizmine de özellikle fazla yatırım yapılmaktadır.Kayak merkezleri açısından yeni tesislerin yapılması ile canlanan kış turizmi canlandı ve kayak merkezlerine olan ilgide arttı.

Türkiye Kayak Merkezleri

Ülkenin coğrafi özellikleri sebebiyle, kış turizmi için elverişli dağlarında kayak merkezleri ve birbirinden güzel tesisler kurulmuştur. Son yıllarda yapılan yeni tesisler ile kış turizmi açısından ve kış sporları için oldukça güzel gelişmeler oldu.Yeni kayak merkezleri ve ülkemizde yer alan kayak merkezlerini listeleyelim.İşte ülkemizdeki kayak merkezleri;

Uludağ Kayak Merkezi, Bursa

Uludağ Kayak Merkezi Bursa
Türkiye Kayak Merkezleri: Uludağ Kayak Merkezi

Türkiye’ de ilk ve en popüler kayak merkezleri. Özellikle gençlerin uğrak adreslerinden olan Uludağ, gece hayatıyla da tercih sebebidir. Fatintepe ve Kuşaklıkaya tepelerinde tesisler kurulmuştur. 11300 hektarlık milli park da dâhil olan alan, Bursa şehir merkezine yakın sayılır. Ülkemizin kış turizmi merkezi olan Uludağ, modern otel ve tatil köyleri, turları vs. ile yaz turizminin Çeşmesi veya Bodrumu olmuştur.Uludağ Kayak Merkezi 1700-2500 metre aralığında rakıma sahiptir. 11 tane ana pisti vardır. Toplam pist uzunlukları 25 km’yi bulmaktadır. Kar kalınlığı 3 metreye kadar ulaşmaktadır. Diğer merkezler gibi Aralık- Nisan aylarında hizmete açıktır. Bursa merkeze ve havaalanına yakın olduğundan kolay gidilir. Detaylar Uludağ Kayak Merkezi yazımızda.

Kartalkaya Kayak Merkezi, Bolu

Kartalkaya Kayak Merkezi Bolu
Türkiye Kayak Merkezleri: Kartalkaya Kayak Merkezi Bolu

Kartalkaya, Uludağ’ dan dan sonra gözde kayak tesislerindendir. Batı Karadeniz’ de Bolu Köroğlu dağları üzerinde kurulmuştur. Aralık- Mart ayları arasında hizmet verir. Kar kalınlığı 3 metreyi aşmaktadır. Otelleri 2000 metre yükseklikte yer almaktadır.Kartalkaya Kayak Merkezi Alp kayağı, tur kayağı ve kayaklı koşu için uygundur. 11 tane mekanik, 12 tane de normal piste sahiptir. Bolu merkeze 50 km uzaklıkta olup, İstanbul-Ankara karayoluna 25 km uzaklıktadır. En yakın havaalanı 220 km mesafededir. Detaylar Kartalkaya Kayak Merkezi yazımızda.

Kartepe Kayak Merkezi, Kocaeli

Kartepe Kayak Merkezi Kocaeli
Kartepe Kayak Merkezi Kocaeli

Kartepe, kayak merkezleri içerisinde İstanbul’ a yakın olanlardandır. Kaymak için Aralık- Mart ayları tercih edilir. Kar kalınlığı, 3 metreye kadar ulaşmaktadır.Kartepe Kayak Merkezi mekanik ve diğer pistleri bulunmaktadır. 5 yıldızlı otelleri de dâhil olmak üzere, restoranları vs. ile her tülü imkâna sahiptir. Kayak dersleri de verilen tesis, çok işlektir. Bursa ve İstanbul’ dan ulaşım sağlanmaktadır. Detaylar Kartepe Kayak Merkezi yazımızda.

Bozdağ Kayak Merkezi, İzmir

Bozdağ Kayak Merkezi İzmir
Bozdağ Kayak Merkezi İzmir

İzmir’ in Bozdağı’ nda kurulmuş tesistir. İzmir’ e 110 km mesafededir. Kar kalınlığı 80-120 cm arasındadır. Kış boyu kar yağışı alır. 3 adet mekanik tesis bulunmaktadır.Bozdağ Kayak Merkezi Alp Disiplinine uygun alana sahiptir. Tesiste çok iyi işletilen ve tüm imkânlara sahip bir otel bulunmaktadır. İzmir veya Manisa’ dan otobüsle ulaşım sağlanmaktadır. Detaylar Bozdağ Kayak Merkezi  yazımızda.

Palandöken Kayak Merkezi, Erzurum

Palandöken Kayak Merkezi, Erzurum
Türkiye Kayak Merkezleri: Palandöken Kayak Merkezi

Palandöken 3200 metre zirveye sahip kayak tesisi, Erzurum’ da yer alır. Soğuk ikliminden dolayı Aralık’ tan Mayıs ayına kadar hizmet verebilmektedir. Kar kalınlığı, 60-120 metre arasındadır. Kayak merkezinde Slalom ve Büyük Slalom yarışmaları için 2 tane tescilli pist ve diğer pistler bulunmaktadır. Bu da kayak merkezleri yurt dışı açılımı olarak geçmektedir.Palandöken Kayak Merkezi Erzurum merkeze çok yakındır ve dolayısıyla konaklama çok rahattır. Acil sağlık hizmetleri vs. imkânlara da sahiptir. Detaylar Palandöken Kayak Merkezi  yazımızda.

Elmadağ Kayak Merkezi, Ankara

Elmadağ Kayak Merkezi Ankara
Elmadağ Kayak Merkezi Ankara

Elmadağ, Ankara’ ya yakınlığı ile bilinen tesis, kış mevsiminde sürekli kar yağışı alır. Ocak- Mart ayları arasında hizmet verir, kar kalınlığı 30-60 cm arasındadır.Elmadağ Kayak Merkezi pistleri kolay ve orta düzeydedir. Otel ve restoranları bulunmaktadır. Şehir merkezinden ulaşım üniversite araçları ve özel araçlarla sağlanmaktadır. Detaylar Elmadağ Kayak Merkezi yazımızda.

Esentepe Kayak Merkezi, Bolu

Esentepe Kayak Merkezi Bolu
Esentepe Kayak Merkezi Bolu

Esentepe, Bolu- Ankara karayolundadır.Esentepe Kayak Merkezi değişik zorluk derecelerinde, ormanlık alanda pistlere sahiptir. Yazın da çim kayağı yapılan pistlere sahiptir. Her imkâna sahip konaklama tesisi bulunmaktadır. Detaylar Esentepe Kayak Merkezi yazımızda.

Büyük illerimize yakınlığı sebebiyle çok popüler olan bu tesislerin dışında, Türkiye’deki diğer kayak merkezlerimiz de şöyledir;

Kayak merkezlerine tıklayarak tanıtımlarını, resimlerini ve detaylı bilgilerine ulaşabilirsiniz.Sizlerde beğendiğiniz ve hakkında bilgi sahibi olduğunuz kayak merkezleri hakkındaki düşüncelerinizi yazımıza yorum yaparak bizlerle paylaşabilirsiniz.

1 Yorum

  1. ARTIK Denizli Kayak Merkezi de faaliyete geçmiş bulunmaktadır.Denizli merkeze 84 km uzaklıkta olup 2350 M de günübirlik kayak tesislerinde 2 telesyj,1 teleski 1 baby bant bulunmaktadır.Kale MUĞLA yolu üzerinden Nikfer nahiyesinden ULAŞIM sağlanmakta olup tesisler hafta sonları Denizli Büyük Şehir Belediyesi tarafından işletilmektedir .

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz