Yakın zamana kadar Divan Edebiyatı Müzesi adı ile bilinen Galata Mevlevihanesi Müzesi, 2007 yılında başlayan ve 2011 yılına kadar süren çalışmaların sonucunda bugünkü halini almıştır.

Galata Mevlevihanesi Hakkında Bilgi

1491’de Afyon Mevlevihanesi Şeyhi Divane Mehmed Dede tarafından Galata’da’ki arazi üzerine kurulan Mevlevihane, aynı zamanda İstanbul’un da ilk mevlevihanesi olma özelliğini taşır.1509 Büyük İstanbul Depremi ve sonrasında da bir yangın yüzünden oldukça tahrip olan Mevlevihane, bugünkü halini ise büyük ölçüde 1851 ile 1859 yılları arasında yapılan yenileme çalışmalarına borçludur. Cumhuriyet’in ilanından sonra mektep olarak kullanılmaya başlayan Mevlevihane, 1975 yılından itibarense Divan Edebiyatı Müzesi olarak kullanıma açılır. Bugünkü halini ve görevini ise ancak 2011’de alabilir.

Şeyh Galip ve Halet Efendi Türbeleri, Semahane, Mahfiller, Derviş Odaları, semahlarda kullanılan geçmiş dönem enstrümanlar ve çeşitli sanat eserleri gibi Mevleviliğe dair oldukça önemli parçalar ve detaylar içeren müze, Beyoğlu’nun hareketli ortamından, huzura açılan küçük bir kapı görevi görür. Biraz soluklanmak için bile girildiğinde, kişide tekrar tekrar burada olma isteği uyanabilecektir.

Galata Mevlevihanesi Resimleri

Galata Mevlevihanesi Video Görüntüleri

Galata Mevlevihanesi Müzesi Nerede ve Nasıl Gidilir?

Müze, İstiklal Caddesi’nin sonundaki Tünel Meydanı’ndan Galata Kulesi’ne inen Galipdede Caddesi’nin hemen başında, sol tarafta. Merkezi konumu ile de müzeye ulaşmak için oldukça fazla alternatif var.

Müzeye Taksim Meydanı’ndan ya da Eminönü ve Karaköy’den ulaşmak oldukça kolay. Taksim Meydanı’na kadar gelip buradan İstikal Caddesi’ni yürüyerek geçmek ya da Şişhane’ye kadar metroya binmek tercih edilebilir. Karaköy’e gelenler ise buradan 10 dakikalık bir tırmanışla, ya da finükülerle Tünel’e kadar çıkabilirler.

Otobüsle Galata Mevlevihanesi’ne gitmek isteyenler ister Taksim Meydan, isterlerse de Eminönü’ne veya Karaköy’e gelen herhangi bir otobüse binebilirler.

Bağcılar-Kabataş Tramvay Hattı kullanılarak Karaköy’e kadar gelinebilir.

Deniz yolu ile Eminönü ya da Karaköy’e gelinip, buradan müzeye geçilebilir.

Yenikapı-Hacıosman Metro Hattı ile Taksim’e kadar geldikten sonra, buradan da müzeye geçilebilir.

Marmaray kullanılarak Sirkeci’ye kadar gelinebilir. Buradan ister 10 dakikalık bir yürüyüş, isterse de tramvayla finükülere kadar gidilebilir.

Galata Mevlevihanesi Müzesi Ziyaret Saatleri ve Ziyaret Günleri

Müze, pazartesi günleri hariç haftanın altı günü ziyarete açık. Yıl içerisinde ise sadece Ramazan ve Kurban Bayramları’nın ilk günlerinde yarım gün kapalı olmasının dışında tüm resmi tatillerde de ziyaret edilebilmekte.
Müzenin ziyaret saatleri ise yaz ve kış döneminde farklılık göstermekte;

Galata Mevlevihanesi Müzesi Kış Dönemi Ziyaret Saatleri (1 Kasım-15 Nisan)
09:00-16:30

Galata Mevlevihanesi Müzesi Yaz Dönemi Ziyaret Saatleri (15 Nisan-1 Kasım)
09:00-19:00

Ancak gişeler son giriş saatinden bir saat kadar önce kapanabilmekte. Bu nedenle ziyareti son anlara saklamamakta yarar var.

Galata Mevlevihanesi Sema Gösterisi

Mevlevihanede pazar günleri saat 17:00’de sema gösterisi düzenlenmekte ve bu etkinlik için ayrıca bilet alınması gerekiyor. Yer durumu ve rezervasyon içinse müdüriyet ile iletişime geçtikten sonra hareket etmekte yarar var, zira bazı günler yoğun talep nedeniyle yer olmayabiliyor.

Galata Mevlevhanesi Müzesi Giriş Ücreti

Müzeye giriş için tek fiyat politikası var; 10 TL giriş ücreti ödeyerek ya da ücretsiz şekilde müzeye giriş mümkün. Müzeye ücretsiz giriş yapabileceklerin listesi şu şekilde;

  • 18 yaş altı ve 65 yaş üzeri Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları
  • Gazi ve şehitlerin eşleri ile çocukları.
  • Engelliler ve bir refakatçileri
  • Er ve erbaşlar
  • 0-12 yaş arasındaki yabancı uyruklular
  • Basın Kartı sahipleri
  • Bakanlık onaylı tur operatörleri

Galata Mevlevihanesi Müzesi’nde Müzekart Geçerli mi?

Müzeye giriş için Müzekart kullanmanız mümkün ancak bu giriş sema gösterilerini kapsamamakta.

Galata Mevlevihanesi Haritası

Galata Mevlevihanesi İletişim/Telefon

Telefon : 0 212 245 41 41
Fax : 0 212 243 50 45
E-Posta : galatamevlevihanesi@kultur.gov.tr

Sizlerde Galata Mevlevihanesi gezilerinizi ve bilgilerinizi yazımıza yorum yaparak bizlerle paylaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.