Katar Vize İstiyor mu?

Katar, pek çok turist ve iş adamı tarafından ziyaret ediliyor. Katar vizesi ve muaf olan ülkeler ile vize var mı? vize için gerekli evraklar ve başvuru sürecinin detaylarına yazımızda yer veriyoruz.

Arap Yarımadası’nın adeta yıldızı parlayan ülkelerinden biri olan Katar, yabancı nüfusun fazlalaşması ile beraber sosyal ve kültürel açıdan ciddi değişimler yaşadı. Özellikle Amerikalı ve İngiliz yatırımcıların bölgeye yerleşmesiyle, ortaya melez bir kültürün çıkmaya başladığını söyleyebiliriz.

Katar’a dünyanın her yerinden girişimciler, işçiler ya da gezginler ilgi gösteriyor. Yapılan yatırımlarla turistik cazibesi önemli ölçüde artmaya başlayan Katar’a gitmek için vize isteniyor mu? Bazı Ortadoğu ülkelerinde olduğu gibi burada da vize konusundan muaf mıyız?, Katar’a vize var mı? Katar’da çalışmak ya da turist olarak gitmek için ne yapmak gerekiyor, gelin bu soruların yanıtlarına beraber bakalım.

Katar Vize İstiyor mu?

Katar’a turist olarak 30 günlük ziyaretlerinizde vize almanıza gerek yok. Bu sebeple Katar ülkeside Türkiye’den gidilebilecek vizesiz ülkeler arasında yerini alıyor. 30 Günden uzun kalmayı planlayanlar ise Katar vizesi almak zorundalar.

Dikkat edilmesi gereken konulardan birisi pasaport geçerlilik süresinin 6 aydan uzun olması ve uçak biletinizin gidiş dönüş şeklinde olması. Dönüş uçak biletinizin olmaması sıkıntı oluşturabiliyor.

Katar Vizesi

Bordo pasaporta 30 Gün serbest dolaşım hakkı tanıyan Katar, daha uzun kalmayı planlayanlar için vize uyguluyor. Katar vizesi almak isteyenler 90 günlük bir vize alabiliyorlar. Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlarından Yeşil, Gri ve Siyah pasaport sahipleri, vizesiz olarak 90 gün kalabiliyorlar. Sadece Bordo yani Umuma Mahsus Pasaportlar için gerekli.

Katar Vizesi

Vize için Katar Konsolosluğu’na veya konsolosluğun yetkilendirdiği merkezlere gitmeniz gerekiyor. Katar vizesi için genel anlamda özel durumlar hariç, pek zorluk çıkartılmıyor. Sadece başvuru esnasında sizden talep edilen belgeleri eksiksiz bir şekilde temin etmeye çalışın. Pasaportun geçerlilik süresinin minimum 6 ay olması şart. Vize başvurularını şu adresten online olarak yapabilirsiniz.

Katar Vizesi İçin Gereli Evraklar

Vize başvurusunda bulunması gereken gerekli evraklar şu şekilde;

  • 6 Aydan daha uzun geçerliliği olan Pasaportunuz
  • Gidiş ve dönüş uçak bileti rezervasyonu
  • Otel rezervasyonu
  • 2 Adet arka fonu beyaz fotoğraf
  • Katar vize ücreti 100 QAR’dır.
  • Geçerli bir visa veya master kart

Katar Transit Vize İstiyor Mu?

Katar’da 96 saati kapsayan bir transit vize uygulaması başlatıldı. 5 saatten fazla süren aktarmalarda, yolcular ücretsiz vize talebinde bulunabilecek. Bu uygulama 1 Kasım 2016 tarihinden bu yana düzenli bir şekilde Katar’da uygulanıyor. Bu sistem, pek çok ülke vatandaşı için geçerli. Katar’a giriş ve çıkış saatlerini aktaran biletlerin ve pasaport fotokopileri, bu vizeyi alabilmeniz için yeterli. Pasaportunuzun geçerlilik süresine de bu noktada dikkat etmeniz gerekiyor. 6 aydan daha az süresi kalmış pasaportlar için transit vize talebinde bulunmanız mümkün değildir. Transit vize uygulaması, uygulamaya konulduğu ilk andan itibaren büyük bir ilgi gördü.

Katar gezilerinizde görülmesi gereken yerler listesi için Katar’da gezilecek yerler yazımıza göz atabilirsiniz.

Sizlerde Katar vizesi hakkında bilgi ve tecrübelerinizi yazımıza yorumda bulunarak bizlerle paylaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz