Konya Bilim Merkezi

Konya’da yer alan TUBİTAK destekli Konya Bilim Merkezi hakkında detaylı bilgiler ile giriş ücreti, ziyaret saatleri, içeride neler var, nerede ve ulaşım haritası ile Gülsen Deniz Altındağ tarafından hazırlanan detaylı gezi rehberi yazımız yer alıyor.

Konya gezilerinizde görülmesi gereken en güzel yerler için Konya’da Gezilecek Yerler yazımıza mutlaka göz atın.

6 yaşındaki oğlum Mert için Konya Bilim Merkezi’ne gittik ve tüm detayları sizinle paylaşmak istedim. Merkez, Ankara tarafından giderken Konya girişinde sol tarafta yer alıyor. Araçla giderseniz park sorununuz yok. Çok büyük bir otopark alanı mevcut. Bence hakkını vererek gezmek istiyorsanız bir tam gününüzü ayırmalısınız. Biz Ankara’dan sabah yola çıkıp  öğlen vardığımız için, yarım gün gezebildik ve maalesef göremediğimiz bazı kısımlar oldu. Ayrıca hızlı hızlı gezmek zorunda kaldık. Okul çağındaki her çocuk için keyifli ve faydalı olabilecek bir yer. Hatta biz yetişkinler için bile oldukça keyifli. Türkiye’de TUBİTAK destekli ilk ve tek bilim müzesi.  

Konya Bilim Merkezi Neler Var?

Konya Bilim Merkezi Neler Var

İlk olarak size beni, Mert’i ve annemi çok etkileyen plenetaryumdan bahsetmek istiyorum. Diğer adı gezegenevi. Ne kadar etkileyici değil mi ?

Perdesi kubbe şeklinde ve siz bu kubbenin altına yerleştirilen koltuklarda filmi seyrediyorsunuz. Başınız yukarı doğru olduğu için kubbe sanki sizi içine alıyor ve siz kendinizi seyrettiğiniz filmin içinde gibi hissediyorsunuz. 4-5 Farklı eğitici kısa film gösteriliyor ve yaklaşık 30 dakika sürüyor.

Biz maalesef zamanımız kısıtlı olduğu için sadece birini Ağaçların Yaşamı’nı seyredebildik. Ama keşke diğerlerini de seyredebilseydik diye içimizde kalmadı değil. Uğur Böceği Doleres ve Ateş Böceği Mike’ın yaptıkları harika sunum bizi çok etkiledi. Teşekkür ederiz tatlı böcekler size, verdiğiniz tüm bu güzel bilgiler için.

Matematikten biyolojiye, fizikten kimyaya tüm temel bilimlerin keşfedilebileceği hem çok eğlenceli hem de eğitici birçok alan oluşturulmuş. Sergi galerileri atölye ve laboratuvarlar bulunuyor.

Konya Bilim Merkezi Bölümleri
Fotoğraflar

Sergi Galerileri

Sergi galerilerinde; Bilimin Sultanları alanında gezerken, Müslüman alimlerin uçuş ilkelerini nasıl keşfettiğini, günümüzde kullandığımız sayı sistemlerini ve trigonemetriyi nasıl geliştirdiğini görebiliyorsunuz. 

Vücudumuz Alanı

Vücudumuz alanında; İnsan vücudundaki sistemleri tanırken organlarımızın sağlıklı bir şekilde hayatta kalmak için yerine getirdikleri görevleri öğreniyorsunuz. Sigara kullanımının vücudumuza ve sağlığımıza verdiği zararları anlatan alandaki öksürük sesleri ve görüntüler gerçekten çok etkileyici.

Dünyamız Alanı

Dünyamız alanında; Depremler, fırtınalar, volkanlar , tsunami, kıta hareketleri, dünyanın katmanları görsel olarak eğlenceli ve eğitici canlandırmalar ile çok güzel anlatılmış. Alanda  sizin de girebileceğiniz bir deprem simülasyonu da bulunuyor.

Evrenimiz Alanı

Evrenimiz alanında ise yaşadığımız evren ,evrende bulunan güneş istemi, yıldızlar, gezegenler hakkında bilgi verilmiş. Bir uzay aracına binip astronotların yaşamı hakkında bilgi edinebiliyorsunuz. Attığınız bir topla topun nasıl karadeliğe girdiğini seyredebiliyorsunuz. Farklı parçaları birleştirerek hazırladığınız roketi, tüp içinden fırlatabiliyorsunuz.

Bu güzel Bilim Merkezi’nin hazırlanmasında emeği geçen herkese çok teşekkür ederiz. Hem öğrendik hem de çok keyifli bir gün geçirdik. Ayrıca çalışanları da çok ilgili. Sorduğumuz her soruya samimi bir şekilde cevap verip, bize yardımcı oldular. Onlara da ayrıca teşekkür ederiz.

Video Tanıtımı

Konya Bilim Merkezi Giriş Ücreti

Giriş ücreti 26 Yaşa kadar öğrenci 7,5 TL, tam 10 TL. Planetaryum da aynı şekilde 26 yaşa kadar öğrenci 7,5 TL, tam 10 TL. Otopark ücretsiz.(2024 Şubat ayında alınmış güncel fiyatlardır.)

Ziyaret Saatleri ve Günleri

Merkez pazartesi günleri kapalı. Hafta içi saat 09.00- 17.00, hafta sonu ise 10.00-18.00 arasında hizmet vermektedir.

Bir gün tekrar mutlaka gidip çok daha fazla zaman geçireceğiz.

Konya Bilim Merkezi Nerede?

Bilim merkezi Konya ilinin Selçuklu ilçesinde yer almaktdır. Telefon numarası +90 332 205 40 06 ve açık adresi ise Büyükkayacık Mah. Ankara Cad. No: 292 42100 Selçuklu/Konya.

Haritası ve Konumu

Bilim merkezi için harita ve ulaşım alternatiflerine konum bilgisi kısmından ulaşabilirsiniz.

Sizlerde gezilerinizi ve tecrübelerinizi yazımıza yorumda bulunarak bizlerle paylaşabilirsiniz.

mertlegeziyoruz

Yazar : Gülsen Deniz Altındağ
YouTube : DENİZ VE MERT YOLLARDA
Instagram Hesabı : @mertlegeziyoruz

1 Yorum

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz