Konya'da gezilecek yerler

Konya denince akla büyük yüzölçümü, yemekleri ve büyük İslam alimi Mevlana Celaleddin Rumi gelse de aslında Konya’da gezilip görülmesi gereken oldukça farklı yer var.

Eğer gezi planlarınız arasında bir Konya turu varsa yazımızı dikkatli okuyun ve mümkünse planınızı da yaz aylarına bırakmadan bahar aylarında yapın. Zira iklimi gereği kışları ne kadar soğuksa, yaz aylarında da bir o kadar bunaltıcı olabiliyor.İsterseniz tura başlayalım.

Konya Görülmesi Gereken Yerler Listesi

Merkezinde ve Konya’nın çevresinde gezilecek pek çok yer bulunuyor.Konya’da gezilecek noktalar arasında görülmesi gereken tarihi, mimari ve doğal güzellikler yer alıyor. Konya gezileriniz için gezilecek en güzel yerleri bir araya getirdiğimiz gezilecek yerler listesi;

Mevlana Müzesi ve Türbesi

HZ. Mevlana Türbesi

Konya’da gezilecek yerler listemizin başında Mevlana Celaleddin Rumi’nin kabrinin de bulunduğu türbe de aynı zamanda orta/küçük ölçekte bir de müze var. Ancak burayı ziyaret ederken eğer Mevlana ile bir gönül bağınız yoksa müzeden çok fazla keyif alabileceğinizi söylemek yanlış olur.

Mevlana Müzesi’ne ulaşım içinse şehir içinde yer alan tramvay hattını kullanabilirsiniz. Şahsi aracınızla gelmişseniz de şehir merkezi tabelalarını takip ederseniz bir süre sonra türbenin de tabelaları karşınıza gelecektir.Devamını Okuyun

Sille Köyü

Konya Sille Köyü

Değeri henüz yeni anlaşılabilmiş yerlerden birisi. Son yıllarda restore edilmeye başlayan köyün tarihi Büyük Selçuklu Devleti’nden daha da eskilere dayanıyor. Köyde ayrıca 1500 yıl öncesinden günümüze kadar gelen bir de kilise var ve tam da bu kilisenin karşısında Türkiye’nin ilk zaman müzesi yer alıyor. Sille Köyü için en az bir gününüzü ayırıp burada konaklamanız daha doğru olacaktır. Toplu ulaşım ile şehir merkezinden buraya otobüsler olsa da ulaşım için en doğru tercih şahsi aracınız olacaktır.

Konya Selimiye Camii

Konya Selimiye Camii

Selimiye Camii, Konya’da gezilecek yerler listemizde.Mimar Sinan’ın eseri olduğu düşünülen caminin Şehzade Selim tarafından yaptırıldığı bilinir. Konya’nın en özel tarihi eserlerinden birisi olan Camii bu güne dek çok iyi bir şekilde korunarak gelmiş olması ile de ünlüdür. Mevlana Müzesi’ne yürüyüş mesafesinde olan Cami etrafında ayrıca yerel satıcılardan da alışveriş yapmak mümkündür.Devamını Okuyun

İnce Minare Medrese ve Müzesi

Konya İnce Minareli Medrese

Selçuklu Sultanı II. İzzeddin Keykavus zamanında vezir olan Sahip Ata Fahrettin Ali’nin hadis ilmi öğretilmesi için inşa ettirdiği yapı günümüzde müze olarak ziyaretçilerini ağırlamaktadır. İçerisindeki eserler kadar yapının kendisi de bir sanat eseri özelliği taşımaktadır ve duvarlarındaki işlemelerle oldukça nadir mimari örneklerden birisidir.Devamını Okuyun

Alaaddin Tepesi

Konya Alaaddin Tepesi

Konya’da gezilecek yerler listemizde sonraki durağımız Alaaddin Tepesi.Rivayetlere göre Sultan Alaaddin tarafından halktan vergi yerine toprak istenmesi ile büyük bir yığın oluşturulmuş ve tepe bu şekilde oluşmuştur. Tepe şehrin bugünkü halinin en merkezi yerindedir ve üzerinde çay bahçeleri, parklar ve Keykubat Camii de bu tepenin üzerinde yer alır. Ayrıca Dünya’nın en büyük döner kavşağı olarak da bilinir.

Kilistra Antik Kenti

Konya Kilistra Antik Kenti

Konya’da Hatunsaray Gökyurt Köyü’nün sınırları içerisinde yer alan antik kentin geçmişinin M.Ö. 1.yy’a kadar dayandığı tespit edilmiştir. Kapadokya benzeri bir yaşam alanının ortaya çıkarıldığı Kilistra’da halen çalışmalar da devam etmektedir ve Dünya’nın sayılı değerlerinden birisi olmasına rağmen yeteri kadar ilgi görmemiştir. Şehirde şapeller, kilise, sarnıç ve birçok özel yaşam alanını gezip görmek mümkündür.Devamını Okuyun

Beyşehir Gölü

Beyşehir Gölü Gün Batımı

Türkiye’nin en büyük gölleri arasında yer alan Beyşehir gölü, Konya’da gezilecek yerler arasında bulunan noktalardan birisi.Gölde bulunan plaj ile serin suların tadını çıkarabilirsiniz.Devamını Okuyun

Yerköprü Mağarası

Konya Yerköprü Mağarası

5000 metre uzunluğundaki mağara, Göksu nehrinin akış yolu üzerindedir ve şelaleleri ile inanılmaz bir görsel şölen sunar. Ancak buraya yapılacak olan ziyaretlerin profesyonel rehberler eşliğinde olmasında yarar vardır.

Çatalhöyük

Çatalhöyük

Konya’nın Çumra ilçesinde yer alan antik kent Dünya’daki bilinen ilk yerleşim yeri olarak kabul görmüş durumda. Son yıllarda ancak hak ettiği değeri görmeye başlayabilen şehrin üzeri kapatılmış durumda ve ayrıca buradan çıkan eserlerin sergilendiği bir alanda mevcut. Ancak buraya toplu taşıma ile ulaşmanız biraz zor; bu yüzden özel aracınızın olmasında yarar var.Devamını Okuyun

Tuz Gölü

Tuz Gölü

Ülkemizin tuz ihtiyacının büyük bir kısmını karşılayan tuz gölü, Konya’da gezilecek yerler arasında bulunuyor.Tuz gölünde yürüyüş yapabilir ve gölde bulunan minerallerin cildinizi beslemesini sağlayabilirsiniz.Devamını Okuyun

Konya hakkında birçok bilgiyi bulunduran Mevlana Şehri Konya yazımız ile sizelere detaylı bir Konya rehberi sunuyoruz.Konya hakkında bilgiler, Konya resimleri, ulaşım bilgileri ile detaylı Konya rehberimizi inceleyin.Konya’da gezilecek yerler listemizin sonuna geldik.Sizlerde yorumlarınız ile Konya ilimiz hakkında gezilecek yerleri paylaşabilirsiniz.

7 YORUMLAR

 1. Gezilecek yerler icin birsey demeyecegim ama yasamak icin gayet guzel bir yermis konya. Ozellikle memur kesim aileler icin huzurun adresi resmen. Hem buyuk hem de rahat ve huzurlu. Ama arabaniz yoksa isiniz zor.

 2. Yorumu olan var mı başka? 2 hafta sonra aksarayda düğünümüz var, 2 günlüğüne de konyaya geçebiliriz. geçmeye değer mi.
  mevlana demeyin sadece. mevlesini okudum, kendini çok seviyorum, Allah rahmet etsin onlara da ama türbe ziyareti sadece, kendilerinden birşey isteyecek değiliz.

 3. Konya merkez Meram’da Dere var orada oturacak cafe ve restoranlar var.

  Kelebekler Vadisi , Japon Parkı ve Bilim merkezini gezebilirsiniz.
  Uğramışken konya kebabını denemeden geçmeyin.
  Ereğli İvriz çok yakın değil ama mutlaka gitmenizi öneriririm.

 4. iyi günler .Konya ya ilk defa gideceğim.Havaşın güzargahı şöyle :Konya Havalimanı, Otogar, Aydınlıkevler, Kulesite, Sille Kavşağı, Belediye, Alaaddin, Zafer, Fuar, Anıt. Sorum şu ; Acaba konyanın merkezinde inmek için hangi durakta inmemiz lazım?Mevlana müzesine veya diğer merkezde görülecek yerlere gitmek için hangi durakta inmek iyi olur ?

 5. Köy kahvaltısı için Sille Köyü meşhur dediler. Taksiyle köye gittik. Bildiğin market reçellerinden rezalet bir kahvaltı, bir tane doğal bir şey yok. Ama köy ve Kilise güzel manzara da cabası.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz