Kilistra Antik Kenti

Kilistra Antik Kenti, Roma çağı ve Hellenistik döneminde yerleşimin başladığı tespit edilmiş bulunmaktadır. Yapılan arkeolojik çalışmalar esnasında, doğu Şırahane kısmında eşik taşı olarak bulunmuş olan, Roma devrine ait bir devşirme mezarı yazıtında, Kilistra isminin geçmiş olduğu görülmüştür.

Kilistra Antik Kenti Hakkında Bilgiler

Kilistra, Bizans döneminde yoğun bir halde Kapadokya’ya benzeyen kaya oyuğu yerleşmelerine ev sahipliği yapmıştır. İncil de bahsedilen ve aziz Paulos’un seyahat ettiği zamanlarda uğramış olduğu, Anadolu kentleri ile Kral Yolu üzerinde yer almaktadır.

Özellikle arkeolojik çalışmalar esnasında, temizlik yapılan Sümbül Kilisesinin yer aldığı alana, yöre halkı tarafından Paulönü denilmesi, aziz Paulos’un isminin yaşatıldığının bir kanıtıdır. Roma döneminde Hrıstiyanlığı seçmiş Lystra halkının, putperest kitleler ile yağmacıların yoğun baskı ve saldırılarına dayanamamaları üzerine, çevrelerinde yer alan gizlenmeye elverişli yer seçimlerinde, Kilistra önemli bir alan olmuştur. Göktürk köyünün halen yaşamakta olan halkı, Kilistra Antik Kentinin üzerine yerleşmiş durumdadır. Bizans döneminde yaşayan halkın, Anadolu’ya gelmiş olan Türkler ile birlikte bu bölgede yaşadıkları, bazı bulgular sayesinde anlaşılmaktadır.

Kilistra Antik Kenti

Kilistra Kenti, doğal kaya oluşumuna göre beş ayrı alanda kurulmuş bulunmaktadır. Kayaların oyularak yerleşim alanlarının oluşturulduğu Kilistra’da, saklanmak ve gizlilik esas alınmıştır. Karşıdan bakıldığı anda kaya gibi gözüken bu yerleşme alanlarının iç bölgeleri, geniş bir şekilde oyulmuş ve içeride sağlanan havalandırma ile aydınlatma gizlenmiştir. Mimaride; sosyal amaçlı yapılara, dini yapılara güvenlik ve savunma amaçlı yapılara rastlanmaktadır. Volkanik tüf kayalarınca oluşan peri bacaları ile benzer olan Kilistra, köyün yer almakta olduğu vadi boyunca süregelmektedir. Özellik ile yukarıdan bakıldığında, vadi bir taş ormana benzemektedir. Genel anlamda karakteristik bitki örtüsü ile kaplı Kiilistra’da, yeşilin her tonunun dört mevsim boyunca görülmesi mümkündür.

Kilistra Antik Kenti Resimleri

Klistra Antik Kentinde Konaklama

Klistra Antik Kenti Gökyurt köyünün yakınında bulunması nedeni ile Gökyurt köyünde konaklama imkanı sağlanmaktadır. Burada bulunan eski bir hanın restore edilmesi sonucu misafirlere konaklama imkanı sunmaktadır. Mimarisi ile büyüleyen han bölgenin misafirperverliğini gösteren muhteşem bir yerdir.

Kilistra Antik Kenti Resimleri
Kilistra Antik Kenti Resimleri

Kilistra Antik Kenti Nerede?

Kilistra Antik Kenti, Konya ilinin 49 km. güneybatı kısmında yer alan Meram ilçesinin, Hatunsaray beldesine bağlı, Gökyurt köyünde yer almaktadır.

Kilistra Antik Kenti Konya

Kilistra Antik Kentine Nasıl Gidilir?

Konya ilinde yer alan Kilistra Antik Kentine, 34 km. uzunluğunda bulunan Konya Hatunsaray asfalt yolundan, güneydoğu yönüne doğru dönülmekte ve 15 km.lik Gökyurt asfalt yolu takip edilmektedir.

Haritası ve Konumu

Antik kent için harita ve ulaşım alternatiflerine konum bilgisi kısmından ulaşabilirsiniz.

Ayrıca Konya hakkında olan ve gezileriniz için bir liste bulunduran Konya’da Gezilecek Yerler yazımızı inceleyebilir ve Kayseri gezilerinizde, gezi listenize yeni yerler ekleyebilirsiniz.

Sizlerde Kilistra Antik Kenti gezilerinizi ve tecrübelerinizi yazımıza yorum yazarak bizlerle paylaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz