Peri Bacaları

Peri bacaları dünyanın en güzel yerleşim alanlarından bir tanesidir. Bu doğal oluşumu görmek için her yıl binlerce kişi Kapadokya bölgesine gelmektedir. Dünyaca ünlü olan bu tarihi güzelliklere dünyanın çeşitli yerlerinden de çok sayıda kişi gelerek peri bacaları hakkında araştırma yamaktadır.

Peri Bacaları Hakkında Bilgiler ve Tarihi

Peri Bacaları Tüf Taş Evler

Peri bacaları konik gövdelerin üzerine şapka şeklinin çeşitli nedenlerden dolayı oluşması ile ortaya çıkmış bir şekildir. Bu görsel güzelliklerin görünümünün bu kadar dikkat çekmesinde en büyük pay da bu şapka görünümüne aittir. Bu şapka şekilleri arazi yapısındaki toprak türüne göre daha sert bir maddeden oluşmuştur. Bu yüzden de bu şapka şekli altında bulunan koni şeklindeki yapıyı koruyor ve dağılmasını engelliyor.

Peri bacalarını oluşturan gövde kısmı tüfit, volkan külü ve tüften oluşurken gövdenin üstündeki şapka şekli ise ignimbirit ve lahar gibi sert kayaçlardan meydana gelmiştir. Şapka kısmının sert ve dayanıklı kayaçlardan oluşmasından dolayı alt kısma doğru baskı uygulanır ve bu sayede peri bacalarının gövde kısımlarının rüzgar karşısında aşınması engellenir. Bu sayede peri bacalarının ömrü uzuyor. Ayrıca gövde kısmında yer alan tüf peri bacalarının bulunduğu ortamlarda erozyonu engelleyerek peri bacalarına zarar gelmesini engelliyor.

Peri bacaları asırlar öncesinde Hristiyanların ibadetlerini rahatça yapabilmek için 3. yüzyılda yaptıkları ibadethanelerin günümüze kadar aşınarak gelmesi ile oluşmuş olan şekillerdir. Bundan dolayı bu tarihi yapıların 3. yüzyılda inşa edilen ibadethaneler olduğu bilinmektedir. Birçok kavimin ve imparatorluğun bölgeye egemen olduğu düşünülür ise peri bacalarının oluşumunda ve günümüze kadar kalmasında onlarca farklı devletin etkisi bulunmaktadır.

Peri Bacaları Nasıl Oluşmuştur?

Peri Bacaları Oluşumu

Peri bacalarının bulunduğu Kapadokya bölgesi milyonlarca yıl öncesinde aktif volkanların bulunduğu ve bu volkanların zaman zaman patladığı bir bölgedir. Bundan 60 milyon yıl önce bölgede yer alan şimdiki adları ile Erciyes, Hasandağı ve Güllüdağ‘dan çıkan aktif volkanlar sonucunda bölgeye lavlar ve küller püskürmüş, bu püsküren kül ve lavlar bölgenin toprak yapısına karışmıştır. Bu lavlar söndükten sonra bölgede bulunan akarsular kayaları aşındırarak derin vadiler oluşturmuştur.

Vadilerden esen sert rüzgarlar zamanla bölgede oluşan yapıları aşındırarak peri bacalarının oluşumuna zemin hazırlamıştır. Daha sonra bölgede milyonlarca yıl sonra insan yaşamının olmasıyla birlikte insanlar buralara çeşitli yapılar inşa etmiştir. Bu yapılar arasında Hristiyanların evleri ve ibadethaneleri de bulunmaktadır. Bu yapıların zaman içinde şiddetli yağmur, rüzgar ve fırtınadan dolayı zaman içinde aşınması ile peri bacaları oluşmaya başlamıştır. Ancak peri bacalarının oluşumu bir anda olmamıştır. Bu yapıların oluşması binlerce yılı almıştır. Nitekim bölgede bitki örtüsünün olmaması da peri bacalarının oluşumuna katkı sağlamıştır.

Peri Bacaları Özellikleri

Peri Bacaları Özellikleri

Peri bacalarının en önemli özelliklerinden bir tanesi bölgedeki lavların ve sert bazaltların yağmurlar ve fırtına sayesinde aşınarak oluşmasıdır. Bu anlamda peri bacaları doğal yollarla oluşmuş dünyanın en değerli tarihi eserlerinden bir tanesidir. Peri bacalarının boyları değişiklik göstermektedir. Bölgede 1 metre olan peri bacası da görmek mümkündür 15 metre olanı da görmek mümkündür. Bölgede 1 metreden küçük olan şekiller her he kadar gövde ve şapkadan oluşsa da peri bacası olarak adlandırılmıyor.

Kapadokya bölgesinde bulunan peri bacaları dünyanın 7 harikasından bir tanesi olarak gösterilmektedir. Bu peri bacaları beyaz ve gri renklerde bulunmaktadır. Kronik gövdeli bir yapıya sahip olan peri bacalarının şapka kısmında bulunan malzemeler aşınmaya karşı dayanıklı, alt kısımda bulunan malzemeler ise kolaylıkla aşınan malzemelerden oluşmuştur.

Peri Bacaları Efsanesi

Peri Bacaları Mağaralar

Peri bacalarının oluşumu bir efsane olduğu kadar bölgede anlatılan peri bacası hikayesi de bir efsane örneğidir. Efsaneye göre peri bacalarının bulunduğu köyde bir zamanlar genç bir adam yaşarmış. Bu adam gençliğinde o kadar çalışkandır ki peri bacalarının olduğu yerler üzüm asmaları yapar, boş arazilere de ekin ekermiş. Ayrıca bu adamın peri bacalarının içine oyduğu deliklerde güvercin yumurtaları ile dolar taşarmış. Genç adam bu şekilde geçimini sağlarken yıllar yılları kovalamış ve nitekim gençlik gitmiş adam yaşlanmış. Ancak adam çalışmanın verdiği hırs ve azim ile hiç durmamış ve çalışmaya devam edip ekinin i yine ekmiş. Hasat zamanı ekinlerini toplamak için bahçesine giden adam yolda peri bacalarının bulunduğu bölgede bayılır kalır. Bir süre sonra kendine gelen yaşlı adam ayağa kalkıp bahçesine gitmek istese de bunu başaramaz ve oturduğu yerde kalır. Yaşlı adam oturduğu yerden ya kuşlar gelip ekinlere zarar verirse diye düşünüp ağlamaya başlamış. İşte bu anda efsaneye göre peri bacalarının içinde onlarca peri çıkmış adamın yanına gelmiş.

Ellerinde meşaleler olan periler ilk olarak yaşlı adamın bahçesine giderek ekinlerini toplamış daha sonrada bağa giderek bütün üzümleri ve yumurtaları toplayarak adamın hangarına getirmişler. Bir gece şafak sökene kadar bütün işlerinin yapıldığını gören yaşlı adam bu duruma inanamamış ve rüya gördüğünü düşünmüş. Ancak rüya görmediğini anlayan yaşlı adam ne olduğunu anlamaya çalışırken hayretler içinde evinin yolunu tutmuş. Bundan sonra yaşlı adam ne zaman ihtiyaç duysa periler gelmiş adamın hasadını toplamış, üzümlerini ve yumurtalarını da toplayarak yaşlı adama teslim etmişler. Yaşlı adam bu durumu gençliğinde çok çalışmasının ödülü olarak Tanrı tarafından bu perilerin gönderildiğini düşünmeye başlamış ve bu sırrı kimseye söylememiş.

Yaşlı adamın kısa sürede bu kadar işi yapması köylülerin tepkisini çekmiş ve bütün köylü hayretler içinde yaşlı adamın tek başına nasıl bu kadar işi yaptığını merak etmeye başlamış. Köylüler her ne kadar merak edip araştırsa da efsaneye göre gerçeği kimse öğrenememiş. Yaşlı adam ölene kadar periler ona yardım etmiş, oda bunun karşılığında bu sırrı kimseye söylememiş.

Peri Bacaları Konaklama Tavsiyeleri

Bölgede konaklama yapmak için çok sayıda otel ve tesis bulunmaktadır.Bu tesisler arasından en iyi puan ve yoruma sahip bazı oteller aşağıdaki listede yer almaktadır.

Per Bacaları Otellleri

  • Millstone Cave Suites
  • Kapadokya Hill
  • Grand Cave Suites
  • Shoestring Cave House
  • Elysee Cave
  • Safran Cave

Peri Bacaları Nerede ve Nasıl Gidilir?

Peri bacaları, Nevşehir‘in Kapadokya ilçesinde yer almaktadır. Nevşehir merkez ile Kapadokya arasında 7 km mesafe bulunmaktadır. Aslında Nevşehir’in birçok bölgesinde peri bacası bulunur. Ancak en sık olarak ve en eski peri bacaları Kapadokya’da bulunur. Bu yüzden de yurt içinden ve yurt dışından her yıl binlerce kişi bölgeye ziyarete gelerek bu eşsiz yapılarla hatıra fotoğrafı çektirerek inceleme yapmakta.

Kapadokya’ya gelmek için insanlar birçok yolu tercih edebilir. Hava yolu ile Nevşehir hava alanına gelen kişiler ticari taksiler ile 15 – 20 dakika yol gittikten sonra Kapadokya’daki peri bacalarına ulaşabilir. Bunun dışında Nevşehir’e direkt uçak seferi olmayan il ve ilçelerden Kapadokya’ya gelmek isteyen kişilerin Kayseri hava alanına gelmeleri gerekir. Kayseri hava alanına gelen kişiler kolaylıkla ticari taksi bulabilir ve yaklaşık 1 saat içinde Kapadokya’ya gidebilir. Kapadokyaya kara yolu ile gelmek isteyen kişilerin önünde iki seçenek bulunmaktadır. Birincisi toplu ulaşım otobüsleri ile ulaşma seçeneğidir.

Türkiye’nin yaklaşık olarak her ilinden Kapadokya’ya direkt olarak seferler düzenlenmektedir. Bu uzun yol otobüslerine binilerek peri bacaları görmeye gidilebilir. Bu yol biraz zaman alsa da ekonomik olarak en uygun yoldur. Bunun dışında Kapadokya’ya şahsi araç ile gelecek olan kişiler İstanbul ve çevresinden geliyor ise en kısa olarak önce Ankara yoluna girerek daha sonra Kırıkkale – Kırşehir ve Nevşehir yolunu takip ederek en kısa şekilde Kapadokya’ya ulaşabilir.

Diğer bölgelerden peri bacalarını görmek için bölgeye gelmek isteyen kişilerin en kısa yoldan Kayseri’ye gelmeleri gerekir. Kayseri’ye gelen kişiler Nevşehir tabelalarını takip ederek yaklaşık olarak 100 km yol gittikten sonra Kapadokya’ya ulaşabilir. Kayseri ve çevre illerden toplu taşıma araçları ile bölgeye gelmek isteyenler ise uzun yol firmalarının ve çeşitli kuruluşların düzenlediği gezi turlarına katılarak daha güvenilir ve ekonomik bir şekilde Kapadokya’ya gelerek bu eşsiz yapıları keşfedebilir. Yurt dışından bölgeye gelmek isteyen kişilerde ilk olarak Kayseri hava alanına gelmeleri ve daha sonra ulaşımlarına kara yolu ile devam etmeleri gerekir.

Harita ve Konumu

Peri Bacaları için harita ve ulaşım alternatiflerine konum bilgisi kısmından ulaşabilirsiniz.

Bölge ile ilgili olarak Kapadokya balon turu ve Kapadokya gezi rehberi yazımıza göz atabilirsiniz.

Sizlerde gezi ve tecrübelerinizi yazımıza yorumda bulunarak bizlerle paylaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.