Xanthos Antik Kenti

Xanthos Antik kenti, Kaş-Fethiye yolu üzerinde, Fethiye’ye 46 km uzaklıkta bulunan Kınık Köyü’nde yer alıyor. Eşen çayı üzerindeki iki tepe üzerinde kurulu olan bu kent UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor ve listeye giren en eski kültürel antik kentlerden birisidir.Yazımızda sizlere antik kent hakkında bilgiler, eserleri, bulunuşu, hikayesi, nerede ve ulaşım bilgileri ile tüm detaylara yer verdik.

Antalya gezilerinizde şehirde yer alan antik kentleri listelediğimiz Antalya antik kentler yazımıza da mutlaka göz atın.

Xanthos Antik Kenti Hakkında Bilgiler

Xanthos Antik Kenti Antalya

Ziyaretçilerini tarihi yapısı ve mimari dokusuyla büyüleyen antik kent, tarihi çok eskilere dayanıyor. Milattan önce 8. Yüzyıla kadar uzanan öyküsü ile Truva Savaşı’na katılan kent olarak biliniyor. 1838’de ilk defa keşfedilen bu antik kent Ch. Fellows tarafından bulunmuş.

Xanthos Antik Kenti dünya tarafından bilinmekte ve önemli ve tarihi bir hikayesi bulunmaktadır. En acıklı özgürlük kararı olarak da bilinen bu köy yerli ve yabancı birçok turist tarafından ilgi odağı oluyor. Hikayesi ise şöyle; milattan önce 545’te güçlü olan Pers ordusunun saldırdığı bu bölgede yerli halk saldırıya büyük bir direniş gösteriyor fakat Pers ordusunun gücüne tamamıyla karşı koyamıyor. Direniş sonunda tüm topraklarının Pers halkının eline geçeceğini anlayan yerel halk, kendi halkı olan Xanthos halkından kimsenin Perslilere teslim olmasını istemeyerek tüm mal varlıklarını, kadınlarını, çocuklarını kısacası her şeylerini ateşe veriyorlar. Bağımsızlıkları uğruna büyük bir direniş gösteren bu halk tüm dünya tarafından unutulmayacak bir olaya imza atmış bulunuyor.

Xanthos Antik Kenti Fotoğrafları

Xanthos Antik Kenti Eserleri

Xanthos Antik Kenti Eserleri

Ch. Fellows bu antik kenti keşfetmesiyle birlikte içinde bulunan önemli mimari eserleri ve parçaları Patara Limanındaki savaş gemisinde taşıyarak Londra’ya götürmüş. Şimdilerde ise buradaki bazı önemli eserler İngiltere’de British Museum’da sergilenmeye devam ediyor. Antik kentin içerisinde ise şimdilerde Likya dönemine ait kaya mezarları ve dikme mezar taşları yer alıyor. Kent içerisinde geniş bir ana cadde, meclis binası, tiyatro, saray, 3 agora ve Roma anıt mezarı yer alıyor. Aynı zamanda Likya Lahdi, Harpy anıtı, ölülerin ruhlarını gökyüzüne taşıdığına inandıkları Harpy kabartmaları gibi eserler bulunuyor.

Xanthos Antik Kenti Nerede? Nasıl Gidilir?

Antalya’nın Kaş ilçesinde Kınık mahallesinde bulunan bu antik kent, Fethiye’ye uzaklığı ise 46 kilometredir. Şehir merkezinden Kaş’a giden otobüsler ile Kınık mahallesine ulaşabilir biraz yürüdükten sonra antik kenti görebilirsiniz.

Haritası ve Konumu

Antik kent için navigasyon ve ulaşım alternatiflerine konum bilgisi kısmından ulaşabilirsiniz.

Antalya gezilerinizde mutlaka görülmesi gereken yerlerin bulunduğu Antalya’da gezilecek yerler yazımıza göz atabilirsiniz.

Sizlerde antik kent ziyaretlerinizle ilgili bilgi ve tecrübelerinizi yazımıza yorumda bulunarak bizlerle paylaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz