Antalya Tünektepe Teleferik

Birbirinden farklı yükseklikteki iki nokta arasında ulaşım gerçekleştirilmesi için çok uzun yıllardır Türkiye’nin birçok noktasında kullanılan teleferikler aynı zamanda çok eğlenceli turistik bir etkinlik olarak kabul edilebilir. Aslında teleferik temel mantık bile yüksek bir noktaya ulaşımı kolaylaştırmak için kullanılsa da bugün Türkiye’de Antalya Tünektepe Teleferik gibi birçok tesis turizm avantajı da oluşturmaktadır.

Antalya gezilerinizde görülmesi gereken yerler listemiz olan Antalya’da Gezilecek Yerler yazımızada göz atabilirsiniz.

Antalya gezilerinizde eşsiz manzarası ile harika bir deneyim sunan bir başka teleferik olan Olympos Teleferik yazımıza mutlaka göz atın.

Antalya Tünektepe Teleferik Tesisleri

Tünektepe Manzarası

Tünektepe, Antalya’nın Konyaaltı ilçesinde yer alan çok yüksek bir nokta olarak, “Antalya’nın Seyir Terası” şeklinde de adlandırılmaktadır. Türkiye’nin en büyük ve turizm açısından en gelişmiş şehirlerinden biri olan Antalya’da, Tünektepe Bey Dağlarının Akdeniz’deki 618 metre yüksekliğe sahip teraslarından birisidir. Aslında bu tepede günümüzden yaklaşık 40 yıl kadar öncesinde de açılan bir restoran yer almış ve tepeyi turistik bir cazibeye kavuştururken, eşsiz manzarası ile yıllarca değerini korumuştur. Sonrasında ise 2017 yılında kurulan Tünektepe Teleferik ise hem şehir halkına hem de turistik ziyaretçilere hizmet vermeye başlamıştır.

Tünektepe Teleferik

Tünektepe Teleferik Tesisleri 605 rakımlı bu zirvede sizlere muhteşem bir manzarada hizmet sunmaktadır. Tesis içerisinde teleferik ile ulaşım yanında yiyecek/içecek hizmetlerini alabileceğiniz bir sosyal tesis de yer almaktadır. Bu tesiste pizza, çay, restoran hizmetleri ve dondurma evi gibi artılar da yer almaktadır. Kafeterya ve restoranın dış kısmında ise şehrin her tarafını rahatlıkla görebileceğiniz dürbünler, koyları görme imkanı, bir yanda yemyeşil bir yanda masmavi Akdeniz manzarasını izleme fırsatı gibi imkanlar bulunmaktadır.

Tünektepe Teleferik Tesislerinde bugün aktif bir şekilde çalışmayı sürdüren 1706 metre uzunluğa sahip ve 3604 metre kablo uzunluğu bulunan bir teleferik yer almaktadır. Her saat başına 1200 kişi taşıma kapasitesi ve her seferinde 8 kişi taşıma kapasitesine sahip olan 24 adet kabin sayesinde teleferik ortalama 10 dakikalık bir yolculuğu keyifli şekilde tamamlamaktadır.

Video Görüntüleri

Antalya Tünektepe Teleferik Fiyatları

Tünektepe Teleferik Ücreti

2024 Yılında Antalya Tünektepe Teleferik ücreti yetişkinler için 75₺‘dir. 0-6 Yaş aralığı için biniş ücretsizdir.

Antalya Tünektepe Teleferik Saatleri

Çalışma saatleri 10:00 ile 18:00 arasındadır. Pazartesi günleri kapalıdır. Bakım ve kontrol amaçlı haftanın bir günü hizmet verilmiyor. Haftanın diğer tüm günlerinde hizmet vermektedir.

Teleferik tesisi 365 gün boyunca hizmete devam ederken, hava koşullarının uygun olduğu ve teknik olarak çalışmaya müsait olduğu yılın her döneminde seferler devam etmektedir. Tepede işletmeye devam eden sosyal tesis için 10.00-18.30 saatleri arasında hizmet almak ve teleferik gişesi üzerinde de 10.00-18.00 saatleri arasında hizmet almak mümkün olmaktadır.

Tünektepe Teleferik Manzarası
Manzara

Antalya Tünektepe Teleferik Nerede?

Teleferik tesisleri, Antalya ilinin Konyaaltı ilçesi sınırlarında, Antalya Kemer Yolu, No:10, 07130 konumunda yer almaktadır.

Yol Tarifi

Teleferiğin başlangıç noktası ise yine Konyaaltı ilçesinde Sarısu depolama alanının arka noktasında yer almakla birlikte bu noktaya da kolaylıkla şehir içi otobüsler ile ulaşma imkanı yer almaktadır. Bu otobüsler dahilinde de

  • Havalimanından ulaşım için 800 numaralı otobüs
  • Konyaaltı ilçe merkezinden ulaşım için KL08, DM84, KC33, KC34, MF40, TK32 ve UC32 numaralı otobüs hatları
  • Kepez ilçesinden ulaşım için TK52, AF04 ve DM84 numaralı otobüs hatları
  • Lara bölgesinden ulaşım için KL08 veya GCK76 numaralı otobüs hatları
  • Işıklar bölgesinden ulaşım için KL08 numaralı otobüs hattı
  • 100. Yıl bölgesinden ulaşım için de KL08, DM84, GCK60, GCK76, KC34 ve UC32 numaralı otobüs hatları kullanılabilir.
  • Ayrıca Antalya merkezinden Kemer istikametinde seyahat için tercih edilen ulaşım araçları Sarısu noktasına gidebilmeniz için çok yakın bir konumdan geçmektedir. 

Haritası ve Konumu

Sıkça Sorulan Sorular

Cumartesi günleri açık mı?

Evet, açıktır. Pazartesi günleri hariç tüm güler açık.

Teleferik kaç km?

1.7 Km uzunluğundadır.

Teleferik Yüksekliği Ne Kadar?

Yaklaşık 605 metre yüksekliğe çıkmaktadır.

Teleferiğin Ziyaretçi sayısı ne kadar?

Saatte 1200 ziyaretçi taşıma kapasitesi bulunuyor. açıldıktan sonraki ilk altı ayında 200 bin ziyaretçi sayısına ulaştı.

Yolculuk ne kadar sürüyor?

10 Dakika sürüyor.

Teleferik Kaç Kişilik

Kabinler 8 kişiliktir.

Telefon numarası

(0242) 259 46 46

Sizlerde gezi ve deneyimlerinizi, yazımıza yorumda bulunarak bizlerle paylaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz