Düden Şelalesi

Antalya’nın enfes güzelliklerinden birisi Düden Şelaleleri. “Şelaleleri” dedik zira kaynağını Kepez Hidroelektrik Santralinden alan Düden Çayı, iki kola ayrılır ve bu iki koldaki şelaleler de Akdeniz’e dökülür. Aşağı Düden ve Yukarı Düden Şelalesi olarak bilinen şelalelerden Yukarı Düden Şelalesi şu an için ayrıca piknik yeri ve mesire alanı olarak da kullanılmaktadır.

Antalya’da alan en güzel ve popüler şelaleler listesi için Antalya Şelaleleri yazımıza mutlaka göz atın.

Antalya’da yer alan Manavgat Şelalesi ve Kurşunlu Şelalesi yazılarımıza da göz atabilirsiniz. Ayrıca şehrin en güzel yerlerine ise Antalya’da gezilecek yerler yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Turizm potansiyeli açısından ülkemizin gururu olan Antalya’da gezilecek, keşfedilecek yerlerin sahiden ucu bucağı yok. Antalya ziyaretinizde gezi duraklarına eklemeniz gereken en önemli destinasyonlardan biri olan Düden Şelalesi, özellikle de rutin şehir yaşamından kaçıp doğanın koynunda tertemiz oksijeni içine çekmek isteyenlerin uğrak yeri durumunda. Düden Şelalesi’ne gitmeden önce, bu rehber niteliğindeki yazımıza göz gezdirmenizi öneririz.

Düden Şelalesi Hakkında Bilgi

Antalya Düden Şelalesi

Düden Şelalesi, Türkiye’nin en önemli turizm merkezi olan Antalya’nın 10 km uzağında yer alıyor. Merkeze bu kadar yakın olması; deniz, kum ve plaj için şehre gelen yüzbinlerce turistin Düden Şelalesi’ni ziyaret etme eğilimini güçlendiriyor. Bilhassa yaz aylarında deyim yerindeyse turist akınına uğrayan Düden Şelalesi, oldukça ihtişamlı görünümüyle hayranlık duygusu uyandırır.

40 metre yükseklikten akan suyun akışını izlemek, burayı ziyaret edenler içi müthiş bir keyif. Aşağı Düden ve Yukarı Düden olmak üzere iki ayrı kolu bulunmaktadır. Düden Şelalesi’ni bu denli ayrıcalıklı kılan asıl unsur ise, şelalenin çevresindeki atmosferin özgünlüğü diyebiliriz. Buraya gelenler sadece 40 metre yukarıdan süzülen bir şelale izlemekle kalmıyor; aynı zamanda yeşilin her tonuna tanıklık edeceği bir coğrafya ile iç içe olmanın keyfini yaşayabiliyor.

Büyük İskender’in bölgeden geçtiği esnada atlarına bu şelaleden su verdiği söyleniyor. Bu nedenle Düden Şelalesi, bazı kaynaklarda İskender Şelalesi biçiminde de anılmaktadır.

Video Görüntüleri

Düden Şelalesi Özellikleri ve Oluşumu

Düden Şelalesi Oluşumu

Adını döküldüğü çaydan alan Düden Şelalesi Akdeniz’e dökülür. İki kolu bulunan şelale, kaynağını Kepez Hidroelektrik Santrali’nden almaktadır. Piknik açısından daha uygun olan şelale, Yukarı Düden Şelalesi’dir. Bu nedenle bu kol, ziyaretçiler tarafından biraz daha ilgi görmektedir.

Düden Şelalesi’nin bir sene içinde ortalama 3 milyon civarında insan ziyaret etmektedir. Şelalenin çok yakınında görülmeye değer bir de mağara bulunmaktadır. Bu mağarada oluşan dev oyuklar bir pencereyi anımsatmaktadır. Bu oyuklardan gürül gürül akan şelaleyi izlemek de mümkündür. Çevrede yer alan Antik kaya mezarları da bölgenin ne denli eski bir yerleşim bölgesi olduğu gerçeğini kanıtlar niteliktedir.

Düden Şelalesi Köprü
Düden Şelalesi Manzarası

Düden Şelalesinde Neler Yapılır?

Düden Şelalesi, ülkemizin en ayrıcalıklı doğal güzelliklerinden birisidir. Hem yaz hem de kış aylarında debisini muhafaza eden Düden Şelalesi, hem kendi potansiyeli hem de çevresiyle beraber pek çok aktivite vadediyor. Şelaleyi çevreleyen alanlarda son derece keyifli yürüyüşler gerçekleştirebilir, sevdiklerinizle uygun alanlarda piknik yapabilirsiniz.

Şelale çevresinde fotoğraf çektirmeyi de asla ihmal etmemelisiniz. Çünkü Düden Şelalesi’nin estetik açıdan fotoğraf çekmeye oldukça uygun bir fona sahip olduğunu hatırlatalım. Düden Şelalesi’ne artan ilgiden dolayı çevresinde pek çok yeme-içme restoranı ya da kahvaltı mekanları açıldı. Sevdiklerinizle dilerseniz küçük bir mola verip, doğayla iç içe olan bu heyecan verici mekanların tadını çıkarabilirsiniz.

Düden Şelalesi Neler Yapılır

Düden Şelalesi Ne Yenir?

Düden Şelalesi’nin etrafında genelde et ve balık restoranları bulunmaktadır. Çeşitli Cafe& Bistro mekanları, ev yemeklerini bulabileceğiniz şirin mekanlar ve hatta gözlemeciler de ziyaretçiler tarafından büyük ilgi görüyor. Akdeniz kültüründen izler barındıran restoranların buraya büyük bir renk kattığını ifade edebiliriz.

Düden Şelalesi Kahvaltı

Düden Şelalesi Kahvaltı

Düden Şelalesi’nin çevresinde özellikle otantik görünüme sahip, sedirli kahvaltı mekanları dikkat çekicidir. Temiz havayı içinize çekerken sevdiklerinizle beraber kahvaltı keyfine ortaklık etmek, büyük bir mutluluk olsa gerek. Harika manzara ve şelalenin huzur veren melodisiyle beraber kahvaltı yapmanın nasıl bir ayrıcalık olduğunu bizzat yerinde deneyimlemelisiniz.

Düden Şelalesine Ne Zaman Gidilir?

Düden Şelalesi’ne ziyaretler genellikle nisan ayında yavaş yavaş başlar. Bahar ve yaz dönemleri, Düden Şelalesi’ne müthiş bir ilgi söz konusudur. Debi farkı az olduğu için kış aylarında gitmek de çok büyük handikaplar doğurmayacaktır. Doğa meraklısı gruplar, kış aylarında da bölgeyi ziyaret edebiliyor.

Düden Şelalesi Giriş Ücreti

Şelale giriş ücreti yetişkin 10 TL, öğrenci 5 TL ve otopark içinde 5 TL alınmaktadır. Müze kart burada geçerli değildir. Engelli, şehit yakını ve gaziler ile 65 yaş üstü için girişler ücretsizdir.

Düden Şelalesi Ziyaret Saatleri ve Günleri

Düden Şelalesi’ni sabah 08:00 ile akşam 19:30 arasında ziyaret edebilirsiniz. Bu elbette yaz mevsimi için uygulanan saat. Kış aylarında ise azalan ilgiden ötürü bu süre bir nebze düşürülüyor. Kış aylarında çoğunlukla akşam saat 18.00’dan sonra yeni ziyaretçi alımları sona eriyor.

Düden Şelalesi Nerede?

Şelale, Antalya ilimizin Kepez ilçesinde yer almaktadır. Varsak’a 1 kilometre mesafedeki şelale, Antalya Merkez’e de yalnızca 10 kilometrelik bir uzaklıktadır. Şahsi aracı ile gidecek olanlar Varsak Yolu’ndan gelerek şelaleye ulaşabilirler.

Nasıl Gidilir?

Otobüsle gitmek için;
Otobüsle Düden Şelalesi’ne gitmek isteyenler VC30, CV17, CV17A, VC30, VL62, VF66, VC69, 524 ve 524A nolu belediye otobüslerini kullanabilirler.

Minibüsle gitmek için;
Antalya Merkez’den Varsak minibüslerine binerek de şelaleye gelmeniz mümkündür.

Haritası ve Konumu

Şelale için harita ve ulaşım alternatiflerine konum bilgisi kısmından ulaşabilirsiniz.

Bölgede Gezilecek Yerler

Bölge yakınlarında gezilecek yerler arasında Antalya Hayvanat Bahçesi ve Kurşunlu Şelalesi yer alıyor. Şehrin diğer ünlü şelalesi olan Manavgat Şelalesi yazımıza da göz atabilirsiniz. Ayrıca şehrin diğer görülecek yerleri için de Antalya’da gezilecek yerler listesini inceleyebilirsiniz.

Sizlerde gezilerinizi ve tecrübelerinizi yazımıza yorum yaparak bizlerle paylaşımda bulunabilirsiniz.

4 YORUMLAR

  1. Saat 9:00’da ziyaretçiler için kapılarını aralayan mesire alanı için yaz saati uygulamasında kapanış 19:30. Kışın ise bu bir ya da bir buçuk saat kadar öne çekiliyor.

    düzeltme yapayım sabah açılış (open) 08:00 kapalıs (close) 20:00 dir.

    kişin ise açılış 08:00 kapanış 17:30 18:00 19:00 arası değişmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.