Truva Antik Kenti ve Truva Atı

Homeros’un kaleminden çıktığı düşünülen meşhur İlyada Destanın da anlatılan Truva Savaşı’nın yapıldığı antik kent. Troya, Troia ya da bizim bildiğimiz adı ile Truva. 1996 yılında Milli Park statüsüne ancak sokulabilmiş olan antik kentten çıkarılan bir çok parça ise bugün maalesef Almanya ve Rusya’ya kadar dağılmıştır. Antik kent aynı zamanda 1998 yılından bu yana da Dünya Miras Listesi’nde yer almaktadır.Truva Antik Kenti, Çanakkale ilimizde bulunmaktadır.

Truva Atı Hikayesi

Hikayeye göre Akhalılar yıllar süren mücadeleye rağmen hiçbir şekilde Truva’yı ele geçiremezler. Bir kuşatma sonrasında yine vazgeçmek üzere iken tanrılardan yardım isterler. Tanrıların verdiği fikir ile savaştan vazgeçmiş gibi yaparlar ve geri çekilirler. Geri çekilirken kentin kapısına tahtı atı içerisine asker yerleştirerek bırakırlar. Sevniç çığlıkları ile kutlama yapan Truvalılar atı içeri aldıklarında ise gece kendilerini bekleyen acı sürprizle karşılaşırlar.

Bugün antik kentte yer alan at 1975 yılında bir Türk sanatçı tarafından eski bilgiler ışığında yeniden yorumlanarak yapılmış bir modeldir.

Truva Antik Kenti ve Truva Atı Resimleri

Truva Antik Kenti Ziyaret Saatleri ve Günleri

Antik kent haftanın her günü ziyarete açık. Sabah saat 08:00’de kapılarını aralayan antik kent için yaz aylarında kapı kapanış 19:30’da, kış aylarında ise 17:00. Ancak sizi içeride en az birkaç saatinizi alacak bir tur beklediği için hiç bu saatlere kalmadan burada olmanız yararınıza.

Kışın Ziyaret Saatleri
3 Ekim / 14 Nisan Tarihleri arasında açılış saati: 08:00
3 Ekim / 14 Nisan Tarihleri arasında kapanış saati: 17:00

Yazın Ziyaret Saatleri
15 Nisan / 2 Ekim Tarihleri arasında açılış saati: 09:00
15 Nisan / 2 Ekim Tarihleri arasında kapanış saati: 19:30

Truva Antik Kenti Giriş Ücreti

Örenyeri, Kültür Bakanlığı’na bağlı olduğu için Müze Kart’ınız varsa ücretsiz olarak içeriye girebilirsiniz. Müze kartınız yoksa giriş ücreti için 25 TL ödemeniz gerekiyor.

Çanakkale‘de yer alan Truva Antik Kenti gezisi sonrasında, Çanakkale’de bulunan diğer görülmesi gereken yerler listesi için Çanakkale Gezilecek Yerler yazımızı inceleyebilirsiniz.

Truva Antik Kenti Nerede ve Nasıl Gidilir

Truva Ören Yeri, Çanakkale ili Tevfikiye Köyün de yer almaktadır.

Çanakkale Tevfikiye Köyü’ndeki Troya Milli Parkı’nın içerisinde yer alan Örenyerine ulaşmak için Çanakkale-İzmir Yolu’nun 30. kilometresindeki Çıplak ve Tevfikiye köylerine sapılan 5 kilometrelik yolu geçmeniz gerekecek.

Toplu taşıma ile gitmek isterseniz de şehir merkezinden kalkmakta olan otobüs ya da minibüsleri kullanarak da antik kente ulaşabilirsiniz.

Truva Antik Kenti Haritası

Sizlerde ziyaretlerinizi ve tecrübelerinizi bizlerler yazımıza yorum yaparak paylaşımda bulunabilirsiniz.

1 YORUM

 1. Ihlara Vadisi Gezilecek Yerler
  Ihlara Kasabasında bulunan görülmesi gereken adresler arasında;

  Ağaçaltı Kilisesi
  Sümbüllü Kilise
  Yılanlı Kilise
  Kokar Kilisesi
  Pürenliseki Kilisesi
  Eğritaş Kilisesi
  Direkli Kilise

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.