Knidos Antik Kenti

Datça yarımadasının en uç noktasına gittiğinizde bu ihtişamlı antik kent ile karşı karşıya geleceksiniz. Knidos Antik Kenti başlığı altında antik kenti daha yakından tanıma şansı elde edeceksiniz. Restorasyon çalışmaları halen devam ediyor ve tiyatroya ait mermerlerin büyük bir kısmı da Dolmabahçe Sarayı’nda kullanılmıştır. Antik kent hakkında tarihi, kalıntılar ve nerede gibi ulaşım bilgileri tüm detaylarıyla gezi rehberi yazımızda yer alıyor.

Muğla gezilerinizde görülmesi gereken yerler listesinin bulunduğu Muğla’da gezilecek yerler yazımıza da göz atabilirsiniz.

Knidos Antik Kenti Hakkında Bilgiler

2600 yıllık bir tarihi geçmişten bahsediyoruz. Günümüze kadar ulaşmayı başaran eserleri de an itibarıyla bünyesinde barındırıyor ve restorasyon dönemi sonrası ziyaretçilere açık hale getirilmiştir. Çitlerle çevrili devasa tiyatro, 5000 kişilik bir oluşum ve kalıntıları incelemeniz mümkün.

Knidos Antik Kenti Kalıntıları

Knidos Antik Kenti, tarih boyunca birçok farklı medeniyete ev sahipliği yapmış ve yer aldığı kıymetli konum nedeniyle de sayısız istilaya uğramıştır. Karyalılar tarafından kurulduğu iddia edilen bu kent, Dorlar ve Persler tarafından talan edilmiş ve yenilenmiştir. 

Tapınak ve kilise bakımından zengin bir görüntü sergiliyor ve özellikle Roma ve Bizans dönemine ait eserler de dönemin mimarisini başarılı bir şekilde yansıtıyor. Afrodit Heykeli ise bu şehrin en önemli sembollerinden bir tanesidir ve hatta ün kazanmasına da yardımcı olmuştur. Bizans döneminde en kalabalık nüfusa ulaştığını da belirtmek gerekiyor ve kaynaklarda bu rakam 70.000 olarak karşımıza çıkıyor. 

Bizans ve Roma hakimiyetinin sona erdiği dönemde ise Osmanlı İmparatorluğunun eline geçen şehir, yeniden yapılanmaya girmiş ve günümüzdeki haline ulaşmayı da başarmıştır. Trireme olarak bilinen ve an itibarıyla da gözlemleyebileceğiniz askeri liman, günümüz şartlarına uygun şekilde restore edilecek ve bu bölge de turistlere ev sahipliği yapacaktır. Ziyarete açıldığı andan itibaren denizden gelen turist sayısının belli ölçüde artacağı ifade ediliyor. 

Muğla Antik Kenti

Knidos Antik Kenti, Muğla’nın Datça beldesinin en önemli zenginliklerinden bir tanesidir ve az önce de ifade ettiğimiz gibi çıplak Afrodit Heykeli ile birlikte çok daha popüler hale gelmiş ve son dönemde daha fazla ziyaretçiye ev sahipliği yapmıştır. 

Son olarak şehirdeki birçok mermerin Mısır’a taşınarak Kahire’deki saray yapımında kullanıldığını da belirtmek gerekiyor.

Kindos Antik Kenti Giriş Ücreti 2023

Giriş ücreti 50 TL olarak belirlenmiş.MüzeKart sahipleri örenyerini ücretsiz gezebilirler.

Ziyaret Saatleri

DönemAçılış SaatiKapanış Saati
Yaz Dönemi 1 Nisan – 1 Ekim08:3019:00
Kış Dönemi 1 Ekim – 1 Nisan09:0017:30

Knidos Antik Kenti Nerede?

Antik kent, Muğla ilinin Datça beldesinde yer almaktadır.

Adres : Yazı, Muğla Datça Çevre Yolu, 48900 Marmaris/Datça/Muğla
Telefon : 02524121459

Haritası ve Konumu

Antik kent için harita ve ulaşım alternatiflerine konum bilgisi kısmından ulaşabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

MüzeKart Geçerli mi?

Evet, Müze Kart sahipleri ücretsiz giriş yapabilirler.

Her Gün Açık Mı?

Evet, haftanın her günü açık.

Sizlerde gezilerinizi ve tecrübelerinizi yazımıza yorum yazarak bizlerle paylaşabilirsiniz.

2 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz