Dolmabahçe Sarayı

İstanbul boğazının eşsiz güzelliği içerisinde yer alan Dolmabahçe Sarayı, Osmanlı İmparatorluğu’nun son dönemlerinde yönetildiği bir saraydı. Günümüzde ise saray, müze olarak ziyaretçilerini ağırlıyor.

Dolmabahçe Sarayı Giriş Ücreti 2024

Dolmabahçe Sarayı giriş ücreti tam 100 TL ve indirimli (18-25 yaş öğrenci) 50 TL’dir.Harem ve diğer bölümlere giriş ücretleri ise şu şekilde;

Bilet TürüÜcret
Selamlık Tam100 TL
Selamlık İndirimli50 TL
Selamlık + Harem + Milli Saraylar Resim Müzesi150 TL
Selamlık + Harem + Milli Saraylar Resim Müzesi İndirimli75 TL
0-18 Yaş arası için ücretsiz.Ücretsiz

Yukarıdaki listede yer alan fiyatlar MüzeKart olan ziyaretçiler içindir. İndirimli biletler öğrenciler için geçerlidir. Engelli giriş ücreti almamaktadır. Aynı zamanda kanuna göre engellilerin yanı sıra yanlarında bulunan refakatçilerden de herhangi bir ücret talep edilmemektedir.

10 Kasım’da Dolmabahçe Sarayı Ücretsiz mi?

Her sene 10 Kasım’da Atatürk’ü Anma Töreni etkinliklerine katılan tüm ziyaretçiler için saray ücretsizdir. Ancak güncel bilgi için Milli Saraylar İdaresine ait 0212 236 90 00 nolu numaradan bilgi alabilirsiniz.

Dolmabahçe Sarayı’nda Müze Kart Geçerli mi?

Dolmabahçe Sarayı’nda müze kart geçerlidir. Milli saraylar idaresine bağlı olan tüm köşk, kasır ve saraylarda

Dolmabahçe Sarayı Hakkında Bilgiler

Dolmabahçe Sarayı Kapısı
Kapısı

Dolmabahçe Sarayı bulunduğu alan ilk olarak Osmanlı Donanması’nın demirlediği koylardan biriyken, zamanla burada bazı denizcilik şölenleri yapılmaya başlanır. Bataklık haline gelmesi ile birlikte de 1800’lü yıllarda doldurulmaya başlanır ve padişahların dinlenmeleri için kullanılan has bahçelerden birisi olur.

Zaman zaman içerisinde farklı bahçe süsleme sanatlarının icra edildiği ve farklı tarzda ufak yapıların inşa edildiği bahçede, bugünkü sarayın inşa edilmeye başlanması ise Sultan I. Abdülmecit dönemine tekabül eder. 1855 yılında yapımı tamamen bitirilen yapı, padişahların ikamet ettiği önemli merkezlerden birisi olur. Cumhuriyet Dönemi’nde de birçok yabancı devlet temsilcisinin ağırlandığı sarayın kalıcı son misafiri ise 10 Kasım 1938’de hayata gözlerini yuman Mustafa Kemal Atatürk olur.

Bugün Milli Saraylar bünyesinde halkın ziyaretine açılmış olan Dolmabahçe Sarayı, sahip olduğu eşsiz süslemeler, mimari detaylar, el dokuması eşsiz halıları, avize işçiliği, camlı köşk, selamlık kısmı, saray koleksiyonları, hamamları ve Mustafa Kemal’in hayata gözlerini yumduğu yatağının yer aldığı odası ile yakın tarihe göz atmak adına İstanbul’da ilk gidilmesi gereken yerlerden birisidir.

Dolmabahçe Sarayı

Ziyaret Saatleri

AçılışKapanış
09:0018:00

Saray Pazartesi günleri ziyaretçilere kapalıdır. Pazar günleri ziyarete açıktır. Kapanış saatinden bir saat öncesinde gişeler kapanmaktadır.Farklı sorularınız için de sarayın iletişim bilgileri ile görevlilere ulaşabilir ve daha detaylı bilgi alabilirsiniz. Dolmabahçe Sarayı cumartesi açık mı diye merak eden ziyaretçilerimiz için cevabımız evet olacaktır.Dolmabahçe Sarayı çalışma saatleri ve Dolmabahçe Sarayı çalışma günleri yukarıda belirttiğimiz gibidir.

Dolmabahçe Sarayı Salon
Sarayın Salonu

Dolmabahçe Sarayının iç ve dış görüntüleri ile sarayın salonu, avizeleri, merdivenleri ve bahçesinin resimleri yer almaktadır.

Dolmabahçe Sarayı Merdivenleri
Merdivenleri
Dolmabahçe Sarayı Odalar
Odalar

Dolmabahçe Sarayı Nerede ?

Saray, Beşiktaş ve Kabataş arasında uzanan Dolmabahçe Caddesi üzerinde, boğaza sıfır bir konuma sahip. Boğazda 600 metre uzunluğunda bir mermer rıhtım üzerine inşa edilen saray, Boğaziçi’nin de en nadide eserlerinden birisi.

Dolmabahçe Sarayı’na Nasıl Gidilir?

Anadolu Yakası’ndan gelecek olanlar Üsküdar’dan kalkan deniz motorları ile Kabataş’a gelecek olurlarsa 5 dakikalık bir yürüyüşün ardından Dolmabahçe Sarayı’na ulaşabilirler. Aynı şekilde Kadıköy ya da Üsküdar’dan deniz yolu ile Beşiktaş’a gelinerek de saraya 10 dakikalık bir yürüyüşle ulaşmak mümkündür.

Metrobüsle Dolmabahçe Sarayı’na gitmek isteyenlerse Zincirlikuyu Durağı’nda inerek buradan Taksim yönüne giden otobüslere binecek olurlarsa Dolmabahçe Sarayı’nın neredeyse kapısına kadar otobüsle gelebileceklerdir.

Otobüsle Dolmabahçe Sarayı’na gitmek içinse Kabataş ya da Beşiktaş’a gelen herhangi bir otobüsü kullanmak yeterli olacaktır.

Metro ile Dolmabahçe Sarayı’na gitmek isteyenlerse Taksim-Hacıosman Metro hattı ile Taksim’e kadar gelip, buradan füniküler ile Kabataş’a kadar inebilir.

Şahsi aracı ile Dolmabahçe Sarayı’na gelmek isteyenlerse ister Beşiktaş, ister Taksim, isterse de Eminönü yönünden gelecek olsunlar hemen sarayın bitişiğindeki ücretli otoparka araçları ile girebilirler.

Haritası ve Konumu

Saray için harita ve ulaşım alternatiflerine konum bilgisi kısmından ulaşabilirsiniz.

Yakınında yer alan ve görülmesi gereken saraylar içerisinde bulunan Çırağan Sarayı ve Yıldız Sarayı yazılarımız göz atabilirsiniz. Ayrıca İstanbul’da görülmesi gereken yerler listesi bulunan İstanbul’da gezilecek yerler yazımıza da göz atın.

Dolmabahçe Sarayı Banyosu
Banyo
Dolmabahçe Sarayı Arka Pakısı
Arka Kapısı

Sizlerde hakkındaki yorumlarınızı yazımızın altından yapabilir ve bizlerle paylaşımda bulunabilirsiniz.

35 YORUMLAR

  • içeri girmek için sizin grup kurmanız gerekmez grubu içeri girdikten sonra görevli rehber kuruyor grup halinden sizi gezdirip birgi veriyor siz her şekilde içeri girersiniz

  • Bu nasıl bi sistem giriş ücretleri çok fazla onu da geçtim her bölüme ayrı ücret isteniyor. Çocuklarımızı alıp ailece gezmeye kalksak toplam ücretler cep yakıyo bu ülkenin vatandaşı olarak ben çocuklarımı alıp tarihi yerleri gezdiremiyorum. Müze kart alıyım diyorum çoğu yerde geçerli değil ek ücret ödemek durumunda kalıyorum. Lütfen bi düzenleme yapın artık…

 1. Merhaba …

  Sarayda rehber bulunur demissiniz eşimle birlikte geldiğimde giriş ücretinin haricinde rehber ücreti ödüyormuyuz ? Ne kadar ? Teşekkurederim …

 2. muze kartina dunyanin parasini veriyoruz ve neden dolmabahce sarayinda gecersiz… ltf duzeltin bunu… topkapi,ayasofya nin farki nedir dolmabahceyle kiyasen?

 3. Bence Türk vatandaşları bütün sarayları çok cüzı bır ücretle gezebilmeli.Tek bir giriş ücretiyle dolaşabılelı .Nedir bu Her bölüm ıçın ayrı para istenmesi.

 4. Dolmabahce sarayını gezmek istiyoruz,ama her bolum ucretli biz bu memleketin vatandasiyiz, buna can mi dayanir gak para guk para elin turisti bizden iyi biliyor muzelerimizi fiyatlarin biraz uygun tutulması gerek ilgililere duyrulur insallah…..

 5. Ermıtaj gıbı bır yerde ,Eketerına Amber saray gıbı yerlerde 30- tl ureti var ,neden bu kadar pahalı..ustelık her bölum ayre fıyat..nedır boyle …yanı buraya gormek tek turıstlara nasıb olur bence..lutven ama yerel yasayanlar ıcın fıyatlar sabıt ve ucuz olmalı..

 6. Dedemizin evini parayla geziyoruz. Her bölüm ayrı ayrı ücretlendirme. Müze kart geçersiz. Lanet olsun. Kapısında foto çektirip ayrılıyoruz

 7. Lütfen bu fiyatları indirin 4 kişilik bir aile 350.400.₺ yi buluyor ayıp ya ülkemdeki tarihi ve kültürel yerleri gezemiyoruz yabancı bir yere gitsek bişey sorsalar hiç bir bilgimiz yok

 8. Dolmabahçe sarayına gidebilmek icin daha önceden randevu almak gerekiyor mu??müze kartı niçin gecerli degil??ayrıca indirim yapılmiyor mu mesela ögretmen için??

 9. Heyy millet gitmeyin sakın akıllı olun insanı soymaktan başka bişe yapmıyorlar. Gidin kiliseleri gezin daha güzel bilgi alırsınız daha iyi tarihimizi ögrenirsiniz. Bu işte soygundan başka bişe öğretmiyorlar akıllı olun

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz