PAYLAŞ
Dolmabahçe Sarayı

Dolmabahçe Sarayı bulunduğu alan ilk olarak Osmanlı Donanması’nın demirlediği koylardan biriyken, zamanla burada bazı denizcilik şölenleri yapılmaya başlanır. Bataklık haline gelmesi ile birlikte de 1800’lü yıllarda doldurulmaya başlanır ve padişahların dinlenmeleri için kullanılan has bahçelerden birisi olur.

Zaman zaman içerisinde farklı bahçe süsleme sanatlarının icra edildiği ve farklı tarzda ufak yapıların inşa edildiği bahçede, bugünkü sarayın inşa edilmeye başlanması ise Sultan I. Abdülmecit dönemine tekabül eder. 1855 yılında yapımı tamamen bitirilen yapı, padişahların ikamet ettiği önemli merkezlerden birisi olur. Cumhuriyet Dönemi’nde de birçok yabancı devlet temsilcisinin ağırlandığı sarayın kalıcı son misafiri ise 10 Kasım 1938’de hayata gözlerini yuman Mustafa Kemal Atatürk olur.

Bugün Milli Saraylar bünyesinde halkın ziyaretine açılmış olan Dolmabahçe Sarayı, sahip olduğu eşsiz süslemeler, mimari detaylar, el dokuması eşsiz halıları, avize işçiliği, camlı köşk, selamlık kısmı, saray koleksiyonları, hamamları ve Mustafa Kemal’in hayata gözlerini yumduğu yatağının yer aldığı odası ile yakın tarihe göz atmak adına İstanbul’da ilk gidilmesi gereken yerlerden birisidir.

Bir diğer görülmesi gereken sarayımız olan Topkapı Sarayı rehberimizi de inceleyin.

Dolmabahçe Sarayı Giriş Ücreti

Bilet Türü Ücret
Selamlık Tam 40 TL
Selamlık İndirimli 20 TL
Harem – Camlı Köşk-Saat Müzesi Tam 30 TL
Harem – Camlı Köşk-Saat Müzesi İndirimli 15 TL
Selamlık – Harem – Camlı Köşk-Saat Müzesi Tam 60 TL
Selamlık-Harem-Camlı Köşk-Saat Müze İndirimli 30 TL
Saray Koleksiyonları Müzesi Tam 10 TL
Saray Koleksiyonları Müzesi İndirimli 5 TL

Dolmabahçe Sarayı Öğrenci Giriş Ücreti

 • Öğrenci gezi bileti 5 TL
 • Saray Koleksiyonları Müzesi 2 TL

Engelli giriş ücreti almamaktadır. Aynı zamanda kanuna göre engellilerin yanı sıra yanlarında bulunan refakatçilerden de herhangi bir ücret talep edilmemektedir.

10 Kasım’da Dolmabahçe Sarayı Ücretsiz mi?

Her sene 10 Kasım’da Atatürk’ü Anma Töreni etkinliklerine katılan tüm ziyaretçiler için saray ücretsizdir.

Bir diğer görülmesi gereken sarayımız Beylerbeyi Sarayı yazımızıda göz atabilirsiniz.

Dolmabahçe Sarayı’nda Müze Kart Geçerli mi?

Tüm Milli saraylarda olduğu gibi Dolmabahçe Sarayı’nda müze kart geçerli değildir. Saray içerisinde yapacağınız geziler bir grup veya rehber eşliğinde olmaktadır.

Dolmabahçe Sarayı Ziyaret Saatleri

Açılış Kapanış
09:00 16:00

Saray Pazartesi ve Perşembe günleri ziyaretçilere kapalıdır.Farklı sorularınız için de sarayın iletişim bilgileri ile görevlilere ulaşabilir ve daha detaylı bilgi alabilirsiniz. Dolmabahçe Sarayı cumartesi açık mı diye merak eden ziyaretçilerimiz için cevabımız evet olacaktır.Dolmabahçe Sarayı çalışma saatleri ve Dolmabahçe Sarayı çalışma günleri yukarıda belirttiğimiz gibidir.

Dolmabahçe Sarayı Resim Galerisi

Dolmabahçe Sarayının iç ve dış görüntüleri ile sarayın salonu, avizeleri, merdivenleri ve bahçesinin resimleri galerimizde yer almaktadır.

Dolmabahçe Sarayı Nerede ?

Saray, Beşiktaş ve Kabataş arasında uzanan Dolmabahçe Caddesi üzerinde, boğaza sıfır bir konuma sahip. Boğazda 600 metre uzunluğunda bir mermer rıhtım üzerine inşa edilen saray, Boğaziçi’nin de en nadide eserlerinden birisi.

Tüm saraylar ile İstanbul’da gezilecek yerler yazımızı mutlaka inceleyin.

Dolmabahçe Sarayı’na Nasıl Gidilir?

Anadolu Yakası’ndan gelecek olanlar Üsküdar’dan kalkan deniz motorları ile Kabataş’a gelecek olurlarsa 5 dakikalık bir yürüyüşün ardından Dolmabahçe Sarayı’na ulaşabilirler. Aynı şekilde Kadıköy ya da Üsküdar’dan deniz yolu ile Beşiktaş’a gelinerek de saraya 10 dakikalık bir yürüyüşle ulaşmak mümkündür.

Metrobüsle Dolmabahçe Sarayı’na gitmek isteyenlerse Zincirlikuyu Durağı’nda inerek buradan Taksim yönüne giden otobüslere binecek olurlarsa Dolmabahçe Sarayı’nın neredeyse kapısına kadar otobüsle gelebileceklerdir.

Otobüsle Dolmabahçe Sarayı’na gitmek içinse Kabataş ya da Beşiktaş’a gelen herhangi bir otobüsü kullanmak yeterli olacaktır.

Metro ile Dolmabahçe Sarayı’na gitmek isteyenlerse Taksim-Hacıosman Metro hattı ile Taksim’e kadar gelip, buradan füniküler ile Kabataş’a kadar inebilir.

Şahsi aracı ile Dolmabahçe Sarayı’na gelmek isteyenlerse ister Beşiktaş, ister Taksim, isterse de Eminönü yönünden gelecek olsunlar hemen sarayın bitişiğindeki ücretli otoparka araçları ile girebilirler.

Dolmabahçe Sarayı Ulaşım Haritası

Sizlerde hakkındaki yorumlarınızı yazımızın altından yapabilir ve bizlerle paylaşımda bulunabilirsiniz.

23 YORUMLAR

  • içeri girmek için sizin grup kurmanız gerekmez grubu içeri girdikten sonra görevli rehber kuruyor grup halinden sizi gezdirip birgi veriyor siz her şekilde içeri girersiniz

   • 10 kasım da ziyaret etmek istiyorum perşembe günü kapalı diyorsunuz o gün açık olacak herhalde ayrıca o gün giriş ücretli midir

  • Bu nasıl bi sistem giriş ücretleri çok fazla onu da geçtim her bölüme ayrı ücret isteniyor. Çocuklarımızı alıp ailece gezmeye kalksak toplam ücretler cep yakıyo bu ülkenin vatandaşı olarak ben çocuklarımı alıp tarihi yerleri gezdiremiyorum. Müze kart alıyım diyorum çoğu yerde geçerli değil ek ücret ödemek durumunda kalıyorum. Lütfen bi düzenleme yapın artık…

 1. Merhaba …

  Sarayda rehber bulunur demissiniz eşimle birlikte geldiğimde giriş ücretinin haricinde rehber ücreti ödüyormuyuz ? Ne kadar ? Teşekkurederim …

  • soner kardeşim illaki grup olması gerekmez tabiki eşinizle arkadaşınızla girebilirsiniz grubu girerken kuruyorlar grup halinde rehber veriyorlar o sizi gezdiriyor.bilgi veriyor

 2. Merhabalar istanbul da çoğu müze tarihi yer gezdim tek ücret alındı dolmabahçe sarayinda neden bölüm bölüm ucretlendirme ler var.

 3. muze kartina dunyanin parasini veriyoruz ve neden dolmabahce sarayinda gecersiz… ltf duzeltin bunu… topkapi,ayasofya nin farki nedir dolmabahceyle kiyasen?

 4. Bence Türk vatandaşları bütün sarayları çok cüzı bır ücretle gezebilmeli.Tek bir giriş ücretiyle dolaşabılelı .Nedir bu Her bölüm ıçın ayrı para istenmesi.

 5. Atamizin vefat ettigi oda normal ziyaret gunlerinde de ziyaret ediliyormu bide yasli lar ucrete tabimidir?

 6. Kızımın okulu araştırma yapması için gönderiye top kapı müzesine gönderiyor acaba öğrenci belgesiyle indirimli girebiliyormu

 7. Dolmabahce sarayını gezmek istiyoruz,ama her bolum ucretli biz bu memleketin vatandasiyiz, buna can mi dayanir gak para guk para elin turisti bizden iyi biliyor muzelerimizi fiyatlarin biraz uygun tutulması gerek ilgililere duyrulur insallah…..

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here