Bozcaada Nerede

Birçok yerli ve yabancı turistin yaz kış demeden akın ettiği Bozcaada, güzellikleri saymakla bitmeyecek bir ada ilçesidir. Her sene yaz ve kış aylarında yerli ve yabancı turistler buraya akın ederek, burada koca bir sezon geçirmektedir. Rumların ve Türklerin bir arada senelerdir barış içerisinde yaşadıkları bu adaya gelen kişiler, buradan ayrılırken güçlük çekmektedir. İnsanları büyüleyen ve kendisine hayran bırakan bu güzel ada hakkında Bozcaada nerede? Nereye bağlı ve nasıl gidilir? sorularını bu kısımda sizler için cevaplayacağız. 

Bozcaada gezilerinizde detaylı gezi rehberi ve gezilecek en güzel yerlerin bulunduğu Bozcaada gezilecek yerler yazımızada mutlaka göz atmalısınız. Ayrıca adanın en güzel plaj ve koyları için Bozcaada Plajları yazımıza ve adanın kamp yerleri içinde Bozcaada Kamp Alanları yazımıza göz atın.

Çanakkale gezilerinizde detaylı bir gezi listesi için Çanakkale gezilecek yerler listemizi inceleyebilirsiniz.

Bozcaada Ulaşım

Bozcaada Nerede?

Bozcaada, Ege Denizi’nde bulunmakta olan bir ada ilçesidir. Bozcaada, Çanakkale Boğazına komşudur ve boğazın güneybatısında bulunan Anadolu kıyısına 8 km kadar biz uzaklıkta yer almaktadır. Burada yaşamakta olan halkın yerleştiği kasaba ise, adanın doğu kıyısında bulunur. 

Bozcaada Nereye Bağlı?

Türkiye’nin üçüncü, Ege Denizi’nin ise en büyük ikinci adası olan Bozcaada, Çanakkale ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Çanakkale bir ada ilçesi ya da ada kasabası olarak da bilinmektedir. 

Bozcaada Nereye Bağlı

Bozcaada’ya Nasıl Gidilir?

Bozcaada konum olarak kolay ulaşılabilir bir yerde yer almaktadır. Bu sebepten dolayı birçok ulaşım alternatifi bulunmaktadır. Bu ulaşım seçeneklerini şu şekilde sıralayabiliriz:

Araba İle Ulaşım

Bozcaada’ya araba ile gelmek için Çanakkale Boğazı’nı geçmeniz gerekmektedir. Boğazı arabalı feribot kullanarak geçebilirsiniz. Bunun için Gelibolu-Lapseki, Eceabat-Çanakkale ya da Kilitbahir-Çanakkale seçeneklerini kullanabilirsiniz. 

Boğazı geçtikten sonra, Geyikli-Bozcaada yolunu takip edebilir ve tahmini 50 dakika içerisinde Geyikli Feribot İskelesine varırsınız. Buradan da yine arabalı feribot ile Bozcaada’ya ulaşım sağlayabilirsiniz. Bunun için 135 TL feribot ücreti ödemeniz gerekmektedir.

Otobüs İle Ulaşım

Birçok büyük şehirden bazı otobüs firmaları sürekli olarak Bozcaada’ya sefer düzenlemektedir. Yaz aylarında Geyikli ’ye kadar giden otobüsler, kış aylarında Ezine’ye kadar gitmektedir. 

Yazın Geyikli’ den feribot ile direk olarak adaya geçebilirsiniz. Kışın ise Ezine’den Geyikli’ye minibüsler kalkmaktadır. İstanbul- Geyikli otobüs ücreti ise 200 TL’dir.

Uçakla Ulaşım

Çanakkale Havaalanı’na sadece İstanbul ve Ankara üzerinden belirli günlerde uçak seferleri mevcuttur. Yolculuk 50 dakika sürüyor ve sefer saatleri genelde akşam saatlerinde olduğu için indikten sonra direk adaya geçmeniz mümkün değil. Bir gece Çanakkale’de konaklama yaptıktan sonra ertesi gün, Çanakkale otobüs garından minibüslere binerek 1 saatte Geyikli Feribot İskelesi’ne ulaşmak mümkün. Çanakkale’den iskeleye taksi ile 200 TL ödeyerek de ulaşmanız mümkün.

Deniz Ulaşımı

Çanakkale-Bozcaada seferleri sadece yaz sezonunda ve yaylar için mümkün. Her sabah 09:00’da Çanakkale’den hareket eden tekne, akşam saat 19:00’da geri dönüş imkanı sunuyor. 2 saat süren yolculuğun ücreti ise 30 TL.

Haritası ve Konumu

Adaya ulaşım için için harita ve güzergah alternatiflerine konum bilgisi kısmından ulaşabilirsiniz.

Sizlerde ulaşım konusunda bilgi ve tecrübelerinizi yazımıza yorumda bulunarak bizlerle paylaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz