Çanakkale gezilecek yerler

Bir milletin yeniden doğduğu, tarihini kanları ile yazdığı yer. Çanakkale hakkında yazılacak her şey kifayetsiz kalacaktır. Çanakkale gezileriniz için hazırladığımız Çanakkale gezilecek yerler listesi ile şehrin görülmesi gereken en güzel yerlerini sizler için listeledik.Ayrıca Gelibolu yarımadası gezilecek yerleri ile Çanakkale merkezi ve çevresinde gezilecek yerleri sıraladık.

Çanakkale’de Gezilecek Yerler Listesi

Çanakkale ve çevresinde gezilecek yerler listesi;

Çanakkale Şehitliği

Çanakkale Şehitliği

Çanakkale gezilecek yerler listemize ilk olarak Çanakkale Şehitliği ile başlıyoruz.Yaşanan savaşlarda hayatını kaybeden şehitlerimizin anısına yapılan bu yer gelecek kuşakların, vatanımız için yapılan fedakarlıkları hiç bir zaman unutmaması açısından kesinlikle görülmesi gereken bir yer.Şehitlik hakkında detaylar Çanakkale Şehitliği yazımızda yer alıyor.

Çanakkale Merkez

Çanakkale Merkez

Çanakkale gezilecek yerler listemizin ikinci sırası Çanakkale merkez.Şehrin havasını solumak bile size çok farklı hissettirecektir. Çanakkale’yi tam anlamıyla tanımak için de kordonda boğaz manzarası eşliğinde bir yürüyüş yapmak gerekir. Şehrin tam kalbindeyken aynı zamanda Truva filmi için yapılan tahta atın ve şehrin maketini de görebilirsiniz.

Çanakkale Deniz Müzesi

Çanakkale Deniz Müzesi

Aslında bir deniz müzesi olsa da Çanakkale Savaşı’nda kullanılan bir çok silahın da burada bulunmasıyla 1. sınıf askeri müze sıfatını almıştır. Müzede ayrıca Çanakkale Savaşı’nda da kullanılan Nusret Mayın Gemisi’nin birebir boyutta maketi bulunmaktadır.

Truva Antik Kenti

Çanakkale Truva Antik Kenti

Truva Antik Kenti Çanakkale gezilecek yerler listemizde.Dünya’nın en meşhur antik kentlerinden birisidir. M.Ö. 3000’lü yıllarda ilk yerleşimin yapıldığı düşünülen şehir bugün Dünya Miras Listesi’nde yer alabilmiş ender yerlerden birisidir. Çanakkale’de yatan şanlı tarihimizden sonra Çanakkale’nin en önemli zenginliklerinden birisidir.Truva Antik Kenti hakkında olan ve nerede, nasıl gidilir, giriş ücreti, resimleri ve hakkında detaylı bilgiye Truva Antik Kenti ve Truva Atı yazımız ile ulaşabilirsiniz.

Assos Antik Kenti

Çanakkale Assos Antik Kenti

Tarihi M.Ö. 900’lü yıllara dayanan kent, şehrin en yüksek ve en güzel manzarasına sahip yerlerinden birisinde kuruludur. Özellikle gün batımı ve gün doğumunda burada bulunmak size mistik bir yolculuğun kapısını arayabilir. Surlar, anfi tiyatro, Athena Tapınağı, Agora ve Nekrapol için en bir yarım gününüzü ayırmanızda yarar var.Assos ve Behramkale Köyü hakkında detaylı gezi rehberi için Assos yazımıza göz atabilirsiniz.

Çimenlik Kalesi

Çanakkale Çimenlik Kalesi

İstanbul’un fethinden sonra Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılan kale, boğazın en dar yerinde inşa edilmiş. Neredeyse ilk günkü gibi ayakta kalmış olan kale bugün askeri müze olarak misafirlerini ağırlamaktadır.

Aynalı Çarşı

Çanakkale Aynalı Çarşı

Çanakkale Türküsü’nde adı geçen unutulmaz çarşı. Hem bu çarşıyı görmeden, hem de Çanakkale’den geriye eli boş dönmek olmaz. Bu yüzden seyahatin son gününde kısa bir aralıkta da olsa kesinlikle uğranmalıdır.

Kadırga Koyu

Kadırga Koyu

Assos’a 2 km uzaklıkta yer alan Kadırga koyu uzun bir plaja sahiptir.Deniz severler için harika bir plaja sahip.Detaylar bilgiler için Kadırga Koyu yazımıza göz atabilirsiniz.

Gökçeada

Gökçeada

Çanakkale’de gezilecek yerler arasında bulunan Gökçeada, Türkiye’nin en büyük adası olmakla birlikte ayrıca Çanakkale’de yer alan bir ilçedir.Detaylı gezi rehberi için Gökçeada yazımıza göz atabilirsiniz.

Bozcaada

Bozcaada Çanakkale Gezilecek Yerler

Çanakkale’de yer alan bir başka ada ise Bozcaada.Türkiye’nin üçüncü büyük adası konumunda olan ada görülmesi gereken yerler arasında.Detaylı gezi rehberi için Bozcaada yazımıza göz atabilirsiniz.

Gelibolu Gezilecek Yerler

Gelibolu yarımadasında görülmesi gereken yerler ise şu şekilde;

Soğanlıdere Vadisi

Çanakkale Gelibolu Soğanlıdere Vadisi ve Şehitliği

Asker için konaklama, tedavi görme ve toplanma merkezi.Soğanlıdere şehitliği burada bulunuyor.

Melek Hanım Çiftliği

Çanakkale Melek Hanım Çiftliği

Çiftliğinde bir revir oluşturup Mehmetçik’in yaralarını saran Melek Hanım’ın evi.

Morto Koyu

Çanakkale Gelibolu Morto Koyu

Çıkarma sırasında onca şaşkınlığa rağmen İngiliz zırhlısı Goliath’ın battığı yer.Aynı zamanda Çanakkale Şehitliği Anıtı burada bulunmaktadır.

Seddülbahir Köyü

Çanakkale Gelibolu Seddülbahir Köyü

Savaşın en sert geçtiği yer. Çıkarma sırasında bomba düşmeyen tek bir metrekare olmadığı söylenir.

Tekke Koyu

Gelibolu’da gezilecek yerler listemizin bir sonraki durağı savaşın en şiddetli geçtiği yerlerden birisi olan Tekke Koyu. Aynı zamanda son kalan İngiliz askerlerinin de sandalla kaçtığı yer.

Dur Yolcu Anıtı

Çanakkale Gelibolu Dur Yolcu Anıtı

Bir Devrin Battığı Yer, Değirmen Burnu Tabyası’nın arkasındaki bu tepe ve tüm Gelibolu.

Kilitbahir Kalesi

Çanakkale Kilitbahir Kalesi

Yine Fatih Sultan Mehmet tarafından Çimenlik Kalesi’nin tam karşı kıyısına inşa ettirilmiş olan kale, tarihte 2 kez restorasyon görmüş ve bugünlere kadar sağlam bir şekilde gelebilmiştir. Kalenin tarihimizde çok önemli bir yere sahip olmasının bir nedeni de Çanakkale Savaşları’nda çok önemli bir mevzi görevi görmesidir.

Anzak Koyu

Çanakkale Gelibolu Anzak Koyu

Anzak askerlerinin ikmal bölgesi olan 650 metrelik sahil şeridi.

Arıburnu

1915 yılında Arıburnu çıkartması ile başlayan ve Çanakkale savaşınında bir parçası olan Gelibolu’nun denize uzanan en uç noktası.

Düz Tepe

Mustafa Kemal’in “cephaneniz yoksa, süngünüz var” sözlerini sarf ettiği ve büyük direnişin görüldüğü tepe.

Conkbayırı

Çanakkale Gelibolu Conkbayırı

Savaşın dönüm noktası, Mustafa Kemal’in gazi olması, Bir milletin yeniden ayağa kalkışı.

Bakkal Salim Müzesi

Savaş’tan kalanları toplayıp bakkalında sergileyen Salim Bey’e, zamanla çevre halktan sürekli bir eser getirilmesi ile büyüyen koleksiyonun müze halini almasıdır.

Sizlerde Çanakkale’de gezilecek yerler yazımıza katkı sağlamak ve paylaşımda bulunmak isterseniz, yazımıza yorum yapabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz