Bozcaada Plajları

Bozcaada’nın tertemiz denizi ve birden çok plajı bulunmaktadır. Bu plajlar ilk defa gelen kişiler için vazgeçilmez yerler arasında olacaktır. Deniz genel olarak soğuktur fakat bazı dönemlerde sıcaklık derecesi yükselmektedir. Yazımızda sizlere en iyi Bozcaada plajları ve koylarını tanıtıyoruz.

Bozcaada gezilerinizde ada hakkında tüm detayların yer aldığı Bozcaada Gezilecek Yerler yazımıza ve adada yer alan kamp yerleri içinde Bozcaada Kamp Alanları yazımıza mutlaka göz atın. Ayrıca ulaşım ile ilgili olarak Bozcaada Nerede yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Çanakkale gezilerinizde şehrin görülecek en güzel yerleri için Çanakkale Gezilecek Yerler yazımıza göz atın.

Bozcaada Plajları

Bu kısımda sizler için Bozcaada’nın en iyi plajlarını ve denize girilebilecek yerlerini araştırdık. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

Ayazma Plajı

Bozcaada Ayazma Plajı

Buranın tertemiz denizi ve incecik kumu büyük beğeni almaktadır. Adada bulunan en büyük ve en tercih edilen plajdır. Burada şezlong için 15 TL, şemsiye için ise 10 TL ücret alınmaktadır. Araba ile gelen kişiler 10 TL otopark ücreti ödemektedir. Ayrıca çok sayıda plaj restoranı olup, hamur işi, deniz ürünleri ve meze çeşitleriyle hizmet vermektedir. Ayrıca birçok su sporu yapabileceğiniz eğlence işletmeleri de mevcut.

Sulu Bahçe Koyu

Genelde günübirlikçilerin tercih ettiği bir koy. Habbele Plajı ile Ayazma’nın ortasında yer almaktadır. Buranın tesisi olmadığı için yeme içme ürünleri dışarıdan temin edilmelidir. Şemsiye ve şezlong ücreti ayrı ayrı 10’ar TL’dir.

Habbele Plajı

Bozcaada Habbele Plajı

Bu plajın denizi hem kumdan hem de taştan oluşmaktadır. Düzenli olarak minibüs seferlerinin yapılmış olduğu bu koyda, baştan aşağıya yenilenmiş olan bir beach bulunmaktadır. Koyun diğer kısmında yer alan otel ise, havuzu ve iskelesi ile dışarıya da hizmet vermektedir.

Beylik Koyu

Bozcaada Beylik Koyu

Burası herkes tarafından bilinmeyen gizli kalmış bir koy. Batık Gemi Koyu olarak da bilinen bu koyda büyük bir gemi karaya oturmuş ve uzun süre orada kaldıktan sonra kaldırılmıştır. Koy çevresinde herhangi bir tesis ve yürüyüş parkuru mevcut değildir. Temel ihtiyaçlar dışarıdan karşılanmalıdır. 

Mermer Burnu (Akvaryum Koyu)

Bozcaada Akvaryum Koyu

Akvaryum Koyu olarak da bilinen bu koy, deniz altını izlemek ve keşfetmek için mükemmel bir deneyim sunuyor. Buraya giderken yanınızda mutlaka şnorkel ve deniz gözlüğü de götürün. Su altındaki güzellikleri görmek için fazlasıyla lazım olacak. Aynı şekilde burada da herhangi bir tesis bulunmadığı için yeme içme ihtiyacınızı dışarıdan getirdiklerinizle gidermeniz gerekmektedir. 

Çayır Koyu

Ada merkezine 45 dakikalık yürüme mesafesinden olan bu koy, rüzgâr sörfü yapan kişilerin sıklıkla ziyaret ettikleri bir yer. Hatta bu koyda rüzgâr sörfü eğitim okulu bile var. Ayrıca birçok ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz bir beach mevcut. Denizi ve kumu tertemiz olan bu koyun çevresi tepeler ve yamaçlar ile çevrili.

Tuzburnu Koyu

Ada merkezine en uzak koy olarak bilinmektedir. Yaklaşık yürüyerek 1 saat içerisinde ulaşım sağlanmaktadır. Bu koyda çadır kurmak mümkün ayrıca denizi çok temiz ve hafif taşlıdır. Kumsalında da hafif çakıl taşları hissetmek mümkün. Tam bir kamp yeri olan bu koyda temel ihtiyaçların karşılanacağı bir tesis bulunmamaktadır. Birçok şeyin gelirken dışarıdan getirilmesi gerekmektedir. Ayrıca şezlong ve şemsiye hizmeti de yoktur.

Poyraz Limanı Koyu

Ada merkezine en yakın koy olarak bilinen bu koya, ada merkezinden 15 dakikalık yürüme mesafesi ile ulaşabilirsiniz.  Koy coğrafi şeklinden dolayı en çok rüzgâr olan havada bile rüzgâr almıyor. İncecik kumlara ve diğer koylara göre sıcak aynı zamanda sığ olan koy özellikleriyle dikkat çekiyor. Burada çok fazla denizkestanesi olduğu için, deniz ayakkabısı kullanmanız önerilir. Çevresinde tesis olmayan bu koyda da, temel ihtiyaçlar dışarıdan karşılanmalıdır.

Tekirbahçe Koyu

Burası adanın turizm bölgesi olarak bilinmektedir. Birkaç otelin ve tatil köyünün olduğu bu koyda, şemsiye ve şezlong hizmeti de mevcut. İçerisinde havuz ve aqua park bulunan bu yer, ücret karşılığında herkese açıktır. Poyraz Limanı kıyısından dümdüz yürüyerek buraya varabilirsiniz. Kumu ve denizi hafif deniz taşlarıyla dolu olan bu koy, temizliği açısından büyük dikkat çekmekte. 

Ada Merkezi

Ada merkezinde, Bozcaada Yat Limanı’nda güvenli bir şekilde denize girebilirsiniz. Bozcaada Kalesi önündeki çay bahçeleri de yazın adeta beache çevriliyor. Fakat buralarda çok fazla denizkestanesi olduğu için dikkatli bir şekilde denize girmenizi tavsiye ederiz. Kumsalı olmayan deniz, son derece temiz ve güvenlidir. 

Bozcaada’ya gidecek herkesin yazımızda bahsettiğimiz yerlere giderek, buralarda farklı deneyimler yaşamalarını tavsiye eder, şimdiden tüm ziyaretçilere iyi tatiller dileriz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz