Termessos Antik Kenti

Antalya şehir merkezine 30 kilometre uzaklıkta Korkuteli yolu üzerinde bulunan bu antik kent Türkiye’de en iyi korunmuş ve tarihi yapısının bozulmadığı antik kentler arasında yer alıyor.Termessos Antik Kenti, Güllük Dağı eteğinde yer alıyor ve benzersiz doğal güzelliği ve tarihi dokusuyla yerli ve yabancı turistleri kendisine hayran bırakıyor. Tarihide çok eskilere dayanan bu kent çevresindeki doğal bitki örtüsü ve sık çam ağaçlarından oluşan ormanları ile adeta bir saklı cennet.Yazımızda ören yerinin tarihi, giriş ücreti, ziyaretçi bilgileri ile nerede ve ulaşım bilgilerine detaylıca yer verdik.

Termessos Antik Kenti Tarihi

Termessos Antik Kenti Antalya

Termessos Antik Kenti tarihi milattan önce 333’lere dayanıyor. Büyük İskender’in kenti kuşatma isteği ile İran topraklarına kadar uzanan Asya Seferi’nde hiçbir savaşı kaybetmediği söyleniyor. Fakat dağ eteklerinde yer almasıyla Termessos kenti doğal savunma avantajı ile halkı tarafından güçlü bir şekilde savunuluyor ve İskender’in savaşını yeniyor.

İskender’in ölümünden sonra ise Ptolemyler himayesine geçen antik kent, Likya birlikleri ile de savaş halinde olmuş. Bizans’tan sonraki yıllarda kaynaklarda is Termessos Antik Kenti hakkında herhangi bir bilgi yer almamış.

Termessos Antik Kenti Tiyatro

Termessos Antik Kenti içerisinde çok sayıda tapınak ve geniş mezar alanları bulunuyor. Aynı zamanda Antalya Müzesi‘nde bu antik kente ait Lahitler Salonu Bölümü’nde “Köpek Lahdi” adlı köpeğe sahibi tarafından yazılmış bir şiirsel kitabe yer alıyor.

Doğal yapısı ve bulunduğu konum nedeniyle iç yapısı bozulmamış olan bu kent çok az hasarla günümüze kadar gelmiştir. Kentte “Kurucu’nun Evi” olarak bilinen Roma villası yer alıyor. Aynı zamanda Termessos Kaplıcaları ile oldukça popüler olan kent içinde soyu tükenmekte olan birçok hayvan çeşidine de ev sahipliği yapıyor.

Şehirde yer alan ve görülmesi gereken diğer antik kentler için mutlaka Antalya antik kentler yazımıza göz atın.

Termessos Antik Kenti Giriş Ücreti

Her ziyaretçi için giriş ücreti 70 TL‘dir. Müze kart Termessos Ören yeri ve milli parkında geçerlidir.

Ziyaret Saatleri

  • Yaz Dönemi 1 Nisan – 1 Ekim : Açılış Saati 10:00 Kapanış Saati 19:00
  • Kış Dönemi 1 Ekim – 1 Nisan : Açılış Saati 08:30 Kapanış Saati 17:30

Bilet gişeleri kapanış saatinden bir saat önce kapanmaktadır. Haftanın her günü ziyarete açıktır.

İletişim Bilgileri

Ören yeri ve milli park iletişim için telefon numarası 0242 423 74 16.
Adresi : Bayatbademleri, Güllük dağı, Termessos Milli Parkı / Antalya

Termessos Antik Kenti Kalıntıları

Termessos Antik Kenti Nerede?

Antalya, Korkuteli mevkiinde yer alan antik kent, haftanın yedi günü ziyaretçilerine kapısını açıyor. Güllü Dağı milli parkı içerisinde yer alan bu kente ise ulaşım biraz zor.

Nasıl Gidilir?

Özel araçla Antalya ören yerine 45 dakika da ulaşabiliyorsunuz. Toplu taşıma ile ise Antalya-Korkuteli minibüsüne binerek Termessos yolu üzerinde inebilir 9 kilometrelik uzun bir yoldan sonra antik kente ulaşabilirsiniz.

Haritası ve Konumu

Navigasyon olarak kullanmanız için Google Haritalar konumu ve Yandex Haritalar konumuna tıklayarak direk haritaya geçebilirsiniz.

Antalya gezilerinizde size rehber olabilecek ve çok sayıda görülmesi gereken yerin bulunduğu Antalya’da gezilecek yerler listesi yazımıza da mutlaka göz atmalısın.

Sizlerde milli park gezilerinizi ve tecrübelerinizi yazımıza yorumda bulunarak bizlerle paylaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz